مقایسه محصول

روتر VPN چیست و عملکرد آن چگونه است؟

فهرست مطالب

بسیاری از کسب‌وکارها گاها نیاز به سایت‌هایی دارند که فیلتر است در این موارد داشتن یک روتر وی پی ان بسیار به کار می‌آید. با کمک روتر VPN همه کارکنان می‌توانند به راحتی سایت‌های فیلتر شده را باز کنند بدون اینکه هر کدام به طور جدا برنامه‌ای داشته باشند و زمانی را برای فعال‌سازی وی پی ان بگذارند. در این مقاله به طور کامل شما را با روتر VPN آشنا می‌کنیم. همراه ما باشید.

روتر VPN

برای اینکه بهتر متوجه شوید که روتر VPN چیست بگذارید ابتدا وی‌پی‌ان را تعریف کنیم. وی پی ان که کلمه اختصاری virtual private network به معنای شبکه خصوصی مجازی است. این فناوری اینترنت شما را از یک تونل رمزنگاری شده و امن روی اینترنت می‌گذراند و در نهایت به یک سرور مشخص می‌رساند. با کمک این کار دیگر اطمینان خواهید داشت کسی قادر نیست کارهای اینترنتی شما را شناسایی کند و یا اطلاعات مهم، شخصی و محرمانه شما را سرقت کند و آن‌ها را دست‌کاری کند.

معمولا برای اینکار شما یک برنامه vpn روی دستگاه خود نصب می‌کنید تا دسترسی امن به یک سرور راه دور برای شما ممکن شود. اما این برنامه‌ها ممکن است برای یک دستگاه درست کار کند اما زمانی که یک کمپانی بخواهد تمام کارکنان خود را به وی پی ان متصل کند دیگر اپلیکیشن‌ها مناسب نیستند. در این مواقع روتر VPN به کار می‌آید. روتر وی پی ان به دو صورت بی‌سیم و با سیم وجود دارد که نرم‌افزار وی پی ان مستقیم روی آن نصب شده است.

VPN router - روتر VPN چیست و عملکرد آن چگونه است؟

عملکرد روتر VPN چگونه است؟

عملکرد روتر VPN این‌گونه است که همه شبکه را به وسیله یک اتصال VPN ایمن می‌کند. به طور مثال زمانی که در یک شرکت همه کارکنان احتیاج به در دست داشتن منابع مشترک روی سرورهای دفتر مرکزی را دارند، به جای اینکه در همه سیستم‌ها اپلیکیشن نصب کنید می‌توانید از یک روتر VPN برای اتصالی امن استفاده کنید. دیگر نیازی نیست هر بار که سیستم را روشن می‌کنید به یک سرویس وی پی ان وارد شوید.

معمولا برای مصارف خانگی کم‌تر از روتر وی پی ان استفاده می‌کنند اما اگر در خانه هم همه دستگاه‌های متصل به اینترنت وی پی ان بخواهند بهتر است از روتر استفاده کنید. یکی از ویژگی‌های استفاده از روتر VPN این است که می‌توان از محدودیت‌هایی که عرضه کنندگان سرویس  وی پی ان برای استفاده از تعداد معینی دستگاه اعمال کردند، گذر کرد زیرا روتر VPN یک دستگاه به حساب می‌آید.

همه روترها قابلیت VPN بودن را دارند؟

خیر اینطور نیست همه روترها چه بی‌سیم و چه باسیم به صورت پیش فرض VPN نیستند.

روش‌های دسترسی به روتر وی پی ان

برای اینکه به یک روتر VPN دسترسی داشته باشید چند روش وجود دارد.

  • اولین روش اینکه کمپانی سرویس دهنده وی پی ان یک روتر و یا سخت‌افزاری به شما می‌دهد که به روتر خود اضافه کرده و در این صورت به یک روتر وی پی ان تبدیل می‌شود.
  • روش بعدی این است که می‌توانید یک روتر VPN خریداری کنید. قبل از خرید روتر جدید، حتما به سایت عرضه کننده سرویس وی پی ان خود وارد شوید و مطمئن شوید که روتر مورد نظر سرویس وی پی ان شما را پشتیبانی می‌کند.

در روترهای بی‌سیم ساده می‌توانید یک سرویس وی پی ان را تنظیم کنید، اما قادر نیستید یک برنامه وی پی ان را روی روتر نصب و اجرا کنید. در صورتی که در روترهای مدرن مثل روتر ایسوس این امکان وجود دارد که هر برنامه وی پی انی را روی آن نصب و پیکربندی کنید.

همان طور که گفتیم اگر چند دستگاه مثل گوشی هوشمند، لپتاپ، تلویزیون و.. در خانه و یا محل کار دارید که می‌خواهند با وی پی ان به اینترنت وصل‌شان کنید در این زمان روتر VPN به کارتان می‌آید. بعد از خریداری روتر وی‌پی‌ان باید تنظیمات را روی خود روتر انجام دهید. با کمک روتر دیگر احتیاجی نیست که همه دستگاه‌ها یک برنامه وی‌پی‌ان داشته باشند و جدا جدا فعال شوند. با توجه به اینکه روتر وی پی ان برای زمانی استفاده می‌شود که کاربران چند دستگاه متصل به وی پی ان دارند برای برخی از افراد سوالاتی از این قبیل به وجود می‌آید: برای ست کردن تنظیمات VPN هر مودم روتر یا روتر بی‌سیمی مناسب است؟ به عبارتی آیا هر روتری با پروتکل‌ها و نرم‌افزارهای وی پی ان سازگار است؟ قابلیت‌ها و مشخصات روتر VPN چیست؟ به طور کلی اغلب روترهای بی‌سیم با تنظیمات وی پی ان و استاندارد OpenVPN سازگار است. شما قادرید روی آن‌ها تنظیمات VPN خود را انجام دهید لازم به ذکر است که کارایی خیلی مهم است. مهم است که روتر بعد از ست کردن تنظیمات VPN درست کار کند و با متصل شدن چند دستگاه کیفیت مناسب را داشته باشد.

اگر خواستید از یک برنامه خاص VPN استفاده کنید که OpenVPN نداشته باشد باید اطمینان حاصل کنید که روتری که دارید آن vpn را پشتیبانی می‌کند. باید توجه داشته باشید که هر روتری مناسب برای تنظیم کردن وی پی ان نیست و حتما باید یک سری قابلبت‌هاو مشخصات را داشته باشد.‌

device vpnrouter - روتر VPN چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ویژگی‌های روتر VPN

همان طور که گفتیم روتر VPN باید یک سری ویژگی داشته باشد، در زیر ویژگی‌ها و نکات مهم روترهای VPN را برای شما آورده‌ایم:

فریم ویر روتر

در روتر موضوعی که حتما باید به آن توجه کنید فریم ویر روتر بی‌سیم است. در روتر، فریم ویر نقش اساسی برای اجرای یک vpn دارد. شما می‌توانید وی پی ان را با فریم‌ویری که به صورت پیش فرض در روتر هست اجرا کنید یا فریم ویر خارجی نصب کنید.

فریم‌ ویر در برخی از روترها می‌تواند یک کلاینت وی پی ان را پشتیبانی کند که خیلی عالی است. اما این نوع روترها قیمت بالایی دارند. اکثر مواقع فرد باید یک فریم open source خارجی را دریافت کرده و روی روتر نصب کنند. به طور مثال فریم‌ویرهای tomato و DD-WRT فقط روی بعضی از روترهای بی‌سیم قابل نصب هستند.

لازم به ذکر است که بعضی از کمپانی‌های ارائه دهنده روتر اجازه همچین کاری را به شما نمی‌دهند و بلافاصله بعد از نصب فریم‌ویر جدید، شرایط ضمانت محصول از بین می‌رود. فریم ویر DD-WRT این آپشن را دارد که شما را قادر می‌سازد خیلی راحت یک وی پی ان کلاینت را راه اندازی و اجرا کنید.

روتر وی پی ان از پیش فلش شده

اگر می‌خواهید روتر بخرید و فریم ویر جدید را خودتان روی آن نصب کنید، پیشنهاد می‌کنیم روترهایی را خریداری کنید که از پیش فلش شده‌اند یا به عبارتی pre-Flashed هستند. در این روترها فروشند یک فریم‌ویر جدید روی ان‌ها نصب کرده است. البته می‌توانید روترهای بی‌سیم کارکرده را نیز خریداری کنید تا برای نصب فریم‌ویری مثل DD-WRT  محدودیت و یا مشکلی نداشته باشید.

حتما توجه داشته باشید در صورتی که خودتان نمی‌توانید فریم‌ویر جدید را روی روتر VPN بی‌سیم نصب کنید پیشنهاد می‌کنیم حتما از متخصصان این حوزه کمک بگیرید تا فریم‌ویر جدید را برای‌تان نصب کنند.

مش وای‌فای

به طور کلی سیستم‌های مش وای‌فای از کلاینت‌های VPN پشتیبانی نمی‌کنند. همچنین نمی‌توانید فریم‌ویر خارجی یا شخص ثالث نصب کنید. زیرا در هر گوشه از خانه برقراری ارتباط بین نود اصلی و نودهای فرعی دیگر ممکن نیست. باید توجه داشته باشید که اگر برای شبکه وای‌فای جدیدی که در خانه راه اندازی کردید به وی پی ان احتیاج دارید حتما در هنگام انتخاب سیستم مش وای‌فای دقت لازم را داشته باشید. تعداد کمی از محصولات مثب سری اوربی نت‌گیر به صورت پیش‌فرض از openvpn پشتیبانی می‌کنند که مسلماً قیمت بالایی نیز دارند.

قدرت و کارایی لازم

توجه داشته باشید که یک روتر بی‌سیم نیاز به قدرت پردازش برای اجرای کلاینت دارد. بیشتر روترها دارای پردازنده و رمی هستند که دارای قدرت رمزنگاری ترافیک و پردازش جریان‌های اطلاعات داخل شبکه را نیستند. پیشنهاد ما به شما استفاده از روترها با پردازنده ۴ هسته‌ای است. روترهای تک هسته‌ای به هیچ وجه مناسب وی‌ پی ان نیستند.

نتیجه گیری

در این مقاله به زور کامل شما را با روتر وی پی ان آشنا کردیم. امیدواریم مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم در محل کار خود چندین دستگاه دارید که نیاز به vpn دارند حتما از روتر VPN استفاده کنید.

ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید. هر گونه سوالی در خصوص روتر وی پی ان داشتید در قسمت ثبت نظر بپرسید در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
متی

سلام وقت بخیر برای کنسول دستی استیم دک چه روتری مناسب‌تره که وی پی ان خور باشه

Javad Eshaghi

سلام. وقت بخیر. من جواد اسحاقی هستم از مشهد. لطفا اسم و بهترین مدل یک مودم روتر که vpn روی آن نصب شود و وای فای سریعی داشته باشد و مناسب برگزاری کلاس آن لاین روی تلویزیون سامسونگ باشد. بعد هم تحقیق کنید که یک کارت شبکه برق وجود دارد که داخل کامپیوتر و لپ تاپ نصب شود و کامپیوتر و لپ تاپ را به برق وصل کند. پاسخ سوالاتم را به شماره ۰۹۳۸۴۹۲۸۱۶۸ پیامک بزنید. با تشکر فراوان. جواد اسحاقی از مشهد

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200