مقایسه محصول

رک مخابراتی چیست + تفاوت با بقیه رک ها

فهرست مطالب

به طور کلی رک به محفظه‌ای چوبی یا فلزی گفته می‌شود که برای محافظت، نگه‌داری و منظم کردن ابزارهایی مثل سوئیچ‌ها، کابل‌ها و پچ‌پنل‌ها استفاده می‌شود. اما رک مخابراتی چیست؟ اگر شما این سوال را دارید و یا به دنبال تفاوت این نوع رک با بقیه رک‌ها هستید با ما همراه باشید. در این مقاله به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

رک مخابراتی چیست؟

رک مخابراتی محفظه یا کابینتی است که ابزارهایی مثل مبدل‌ها، ماژول‌ها و بقیه تجهیزات مخابراتی را درون آن نصب می‌کنند. این رک تقریبا در ابعاد کوچکی تولید می‌شود همچنین دربی شیشه‌ای دارد. این رک درب پشتی ندارد.

ویژگی رک مخابراتی استاندارد

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع رک می‌توان به دارای بودن اندازه، ارتفاع و عمق مختلف و به همین دلیل فاقد درب پشتی هستند. همچنین دارای عمق کم، دارای وزن کم دارای قیمت کم‌تر و دارای مقاومت و استحکام کمی هستند.

انواع رک مخابراتی کدامند؟انواع رک مخابراتی کدامند؟

در کل رک‌ها با توجه به نوع نصب به دو نوع رک‌های دیواری و رک‌های ایستاده تقسیم می‌شوند. همچنین انواع دیگر رک‌ها در واحد یونیت باهم متفاوت هستند. واحد اندازه‌گیری رک‌ها یونیت است. حدودا هر یونیت برابر با ۵ سانتی‌متر است. به طور معمول رک‌ها در اندازه بین 4U الی 49U به بازار عرضه می‌شوند.

تعریف رک دیواری مخابراتی

رک‌های دیواری به طور معمول دارای ارتفاع‌های ۵، ۶، ۷و ۹ یونیت هستند و دارای عمق ۳۵، ۴۵ و ۶ سانتی‌متر می‌باشند. عمق رک‌های دیواری بسیار کم‌تر از ایستاده است. رک‌های دیواری ۹ یونیت امکان باز کردن از بغل را دارند همچنین می‌توانند تا ۱۰۰ درجه بچرخند. همچنین افراد قادرند دسترسی کامل به پشت رک‌های دیواری را داشته باشند. این رک‌ها به طور معمول برای سوئیچ‌ ها که ماژول پشت دارند بسیار کاربرد دارد.

رک‌های ایستاده دارای یک فن، ۴ چرخ، ۴ پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره هستند. به علاوه برای انواع کابل‌ها ورودی دارند که این ورودی از بالا و پایین رک نشات می‌گیرد. در رک‌های ایستاده برای مدیریت ساده‌تر انواع پچ‌پنل، سوئیچ، UPS، سرور و بقیه قطعات رک مونت ۱۹ اینچی را در یک جا جمع می‌کنند. رک‌های ایستاده دارای ارتفاع ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ است. همچنین دارای عمق ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ می‌باشد. این رک‌ها دارای درب شیشه‌ای و یا تلقی با فریم هستند. می‌توانید یک تا چهار فن در این رک نصب کنید. علاوه بر این در این رک شما قادرید پاور ماژول عمودی و پاور ماژول‌های ۸ پورت و ۹ پورت افقی نصب کنید.

رک ایستاده مخابراتی

انواع رک ایستاده مخابراتی

از انواع رک ایستاده مخابراتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • رک شبکه و رک مخابراتی که تجهیزات شبکه و مخابرات در آن تعبیه شده است.
  • رک سرور که سرور را درون آن قرار می‌دهند، که باید قابلیت تحمل وزن بالا را داشته باشد.
  • رک دیتاسنتر. این رک‌ها توان وزن بالا دارند و به شکل مجموعه‌ای کنار هم در یک اتاق قرار می‌گیرند و امنیت زیادی دارند.

تفاوت رک مخابراتی و رک سرور

خوب است بدانید که رک‌ها تفاوت‌هایی با هم دارند که خیلی از افراد این تفاوت‌ها را نمی‌دانند و در همه پروژه‌ها از یک نوع رک استفاده می‌کنند. در برخی موارد ضروری است که از رک مخابراتی استفاده کنید. زیرا اگر از این رک استفاده نکنید ممکن است تجهیزات نصب شده در رک را با مشکل روبه‌رو کند. در زیر تفاوت‌های اصلی رک مخابراتی و رک سرور را برای شما آورده‌ایم.

تفاوت در عمقتفاوت رک مخابراتی و رک سرور

رک سرور نسبت به رک مخابراتی عمق بیشتری دارد. به طور کلی رک شبکه و بقیه رک‌ها دارای عمق ۸۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ میلی‌متر هستند. در صورتی که رک‌های مخابراتی عمق ۶۰۰ میلی‌متر دارند، که این رک‌ها برای نصب تجهیزات مخابراتی بسیار مناسب هستند. توجه داشته باشید که در رک‌های شبکه کشو و تجهیزاتی وجود دارد که باعث کم‌تر شدن عمق‌شان می‌شود به همین دلیل توصیه می‌کنیم از رکی با عمق مناسب‌تر استفاده کنید.

تفاوت در استحکام

از نظر استحکام، رک مخابراتی دارای استحکام کم‌تری نسبت به رک سرور است. همان طور که گفتیم رک مخابرات استحکام بالایی ندارد اما رک سرور دارای استحکام بالاتری است و البته قیمت گران‌تری نیز دارند. علاوه بر استحکام اندازه رک سرور نیز بزرگ‌تر است. از آنجایی که وزن سوئیچ‌ها و سرورهای شبکه بعضاً تا چند صد کیلو هم می‌رسد برای نگه‌داری آن‌ها نیاز به رک‌های سروری است که استحکام بیشتری دارند. در حالی که رک مخابراتی کوچک‌تر است و احتیاجی به استحکام زیاد ندارد. به همین دلیل یک انتخاب مقرون به صرفه است.

تفاوت در تهویه هوا

در رک‌های شبکه برای جلوگیری از خراب شدن تجهیزات شبکه و سرور به خاطر گرم شدن زیاد به سرد شدن و رساندن هوا نیاز است. این گردش هوا باید به صورت افقی باشد به گونه‌ای که در همه طبقه‌ها و بخش‌های رک ردوبدل شود به همین دلیل هیچ چیزی نباید جلوی این چرخش هوا را بگیرد. در شبکه این گردش هوا از قسمت جلو وارد شده وس از خنک کردن تجهیزات داخل رک از پشت خارج می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت هوا از درب رک‌ها عبور می‌کند.

طراحی رک‌های سرور به گونه‌ای است که درب پشت و جلو آن‌ها هوا را عبور می‌دهند اما در رک مخابراتی جنس درب جلویی شیشه‌ای است و درب پشتی فلزی می‌باشد و هوا را عبور نمی‌دهد. به طور کلی مواردی که مطرح شد تفاوت‌های اساسی رک مخابراتی با رک شبکه است. اما با توجه به متنوع بودن نیاز مشتریان تولیدکنندگان مجبور به ایجاد تغییر در این موارد شدند. به طور مثال رک‌هایی با عمق ۱۲۰۰ میلی‌متر با درب شیشه‌ای تولید شده است. از آنجایی که نیاز مشتریان در بازار متفاوت است در برخی موارد تولید به صورت غیر استاندارد بهتر پاسخ‌گو است.

نتیجه گیری

در این مقاله رک مخابراتی را بررسی کردیم همچنین تفاوت‌های این نوع رک با سایر رک‌ها را بیان کردیم. اما فقط نمی‌شود به این نکات اکتفا کرد. در کل نیازهای گوناگونی وجود دارد که می‌توانند متغیر باشند. به طور مثال برخی از رک‌های شبکه ۶۰۰ میلی‌متر عمق دارند در صورتی که عمق ۶۰۰ میلی‌متر را به عنوان رک مخابراتی بیان کردیم. این تفاوت به دلیل نیازهای متفاوت است. کمپانی‌های عرضه کننده رک برای اینکه به همه نیازها پاسخ دهند انواع مختلف رک در شکل‌ها و ویژگی‌های مختلف را به بازار عرضه کرده‌اند. با توجه به مواردی که گفتیم حال می‌توانید رک مورد نیاز خود را به راحتی انتخاب کنید.

ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید. در صورتی که هرگونه سوال در خصوص رک مخابراتی دارید می‌توانید در قسمت ثبت نظر از ما بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دهند. راستی شما چه نوع رکی می‌خواهید خریداری کنید؟

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.