مقایسه محصول

فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن چگونه است ؟

فهرست مطالب

امروزه با افزایش کیفیت تصویر دوربین‌های مداربسته، فرایند فشرده سازی تصویر و ذخیره سازی آن، به یک امر مهم تبدیل شده است. فشرده سازی تصویر عملی است که باعث کاهش حجم تصویر خواهد شد. این فرایند باید به نحوی صورت بگیرد که در عین کاهش حجم فایل‌های ذخیره شده، از کیفیت تصاویر و فیلم‌ها نیز کاسته نشود. به همین خاطر، فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن، به شدت جدی گرفته می‌شود. تمرکز زیاد برند هایک ویژن بر روی این مسئله باعث شده تا دوربین‌های مداربسته هایک ویژن به بهترین دوربین‌های بازار تبدیل شوند.

فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته در کدام نوع دوربین‌ها انجام می‌شود؟

قبل از ورود به بحث اصلی و توضیح نحوه فشرده سازی تصاویر، بهتر است مطلع شوید که این عمل توسط کدام نوع دوربین‌ها انجام می‌شود. دانستن این نکته باعث خواهد شد تا در انتخاب دوربین مداربسته، دقت بیشتری به خرج دهید و محصول بهتری را انتخاب کنید.

فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته، تماما توسط دستگاه ضبط دی وی آر، انجام می‌پذیرد و دوربین اصلی، فقط وظیفه ثبت و ارسال تصاویر به دی وی آر را بر عهده دارد. همان‌طور که اطلاع دارید، دوربین‌های تحت شبکه یا IP، از تکنولوژی پیشرفته‌تری نسبت به دوربین‌های آنالوگ برخوردارند. این تکنولوژی، خود را در بخش فشرده سازی تصاویر نیز به خوبی نشان می‌دهد. در دوربین‌های تحت شبکه، وظیفه عمل فشرده سازی تصاویر، بر عهده خود دوربین است و کاربران قادرند تا انواع فرمت فشرده سازی را به وسیله دوربین اعمال کنند.

به همین خاطر نیز در این مطلب، بیشتر به نحوه فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن از نوع IP یا تحت شبکه خواهیم پرداخت.

h 265 - فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن چگونه است ؟

دلیل اهمیت فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟

اگر از مقالات معرفی محصولات هایک ویژن پرشیا سیستم استفاده کرده باشید، مطلع هستید که دوربین‌های مداربسته جدید هایک ویژن، قابلیت تصویربرداری فوق‌العاده بالایی دارند. در تعدادی از پیشرفته‌ترین دوربین‌های این برند، شاهد کیفیت 12 مگاپیکسل یا 4K هستیم. این کیفیت بالای تصویر، به طور حتم حجم زیادی نیز خواهد داشت. علاوه بر این، سیستم‌های ضبط مانند دی وی آر و ان وی آر، نیز از تعداد هارد محدودی پشتیبانی می‌کنند. البته کاربران در ان وی آرهای پیشرفته و گران‌قیمت، توانایی استفاده از هاردهای زیاد با حجم بالا را دارند.

دو عامل کیفیت تصویر بالا و فضای ذخیره سازی محدود، عاملی است که باید خریداران دوربین‌های مداربسته در نظر داشته باشند. احتمال پر شدن فضای هارد در صورت استفاده طولانی مدت از دوربین مداربسته، بالا است و در این صورت، ممکن است کاربران اطلاعات ارزشمند و امنیتی زیادی را از دست بدهند. اگر فضای هارد شما پر شود، مجبور به خرید هاردهای جدید یا تعویض هارد خواهید شد که این مورد نیز به صرف هزینه و زمان منتهی می‌شود. در این موقعیت است که اکثر کاربران به نوع فشرده سازی دوربین فکر می‌کنند و اهمیت آن را متوجه می‌‎شوند. به دلیل نکات ذکر شده، بهتر است از ابتدا به فکر استفاده از دوربینی با فشرده سازی بهینه‌تر باشید.

حال که با اهمیت این موضوع آشنا شدید، بهتر است به توضیح نحوه انجام این فرایند بپردازیم.

نحوه فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن

برای درک نحوه فشرده سازی فیلم ثبت شده توسط دوربین، ابتدا بهتر است تا با نحوه ذخیره و فشرده سازی تصاویر آشنا شوید. در عکس‌های خام ذخیره شده به فرمت BMP، اطلاعات هر پیکسل به صورت جداگانه ذخیره می‌شوند که باعث افزایش بسیار زیاد فایل تصویری خواهد شد. شما عکس‌های ذخیره شده را به طور معمول با فرمت JPEG و PNG مشاهده می‌کنید.

در فرمت JPEG، به جای ذخیره اطلاعات هر پیکسل به صورت جداگانه، اطلاعات پیکسل‌های نزدیک به هم، یکجا ذخیره می‌شوند. این اطلاعات در اکثر مواقع به رنگ پیکسل‌ها برمی‌گردد. در این نوع از فرمت، حجم تصویر به مقدار خیلی زیادی کاهش می‌یابد و در عین این حال نیز، کیفیت قابل قبولی ارائه می‌شود.

اما در مورد فیلم‌های ضبط شده، فرایند فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته کمی پیچیده‌تر می‌گردد. به دلیل این که دوربین‌های مداربسته، بسته به نوع دوربین، در هر ثانیه تعداد زیادی عکس یا فریم ثبت و ذخیره می‌کنند، ممکن است حجم نهایی فایل بسیار زیاد باشد. به طور معمول، اکثر فایل‌های ویدیویی از فرمت JPEG برای ذخیره سازی استفاده می‌کنند تا حجم ویدیو تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

ذخیره سازی فیلم نیز فرمت‌ها زیادی دارد و در این بین، MPEG، از پراستفاده‌ترین فرمت‌ها در دوربین‌های مداربسته است. در این فرمت، تصاویر ثبت شده با استفاده از فرمت JPEG فشرده سازی می‌شوند. اما همه چیز به این جا ختم نمی‌شود و برای فشرده سازی بیشتر و بهتر، روند دیگری را باید پیش گرفت.

همان‌طور که گفته شد، فیلم‌ها از تعداد زیادی عکس یا فریم تشکیل شده‌اند. در فرمت MPEG، سعی شده تا فریم‌های مشابه حذف و فریم‌های اصلی جایگزین شوند. در این روش فریم‌هایی که تفاوت زیادی نسبت به هم ندارند، با یکدیگر ادغام می‌شوند و تنها شاهد فریم‌های اصلی و با سوژه خواهیم بود.

به دلیل این که تمامی فریم‌هایی که در آن حرکتی انجام شده، ذخیره می‌شوند، علاوه بر کاهش فوق‌العاده زیاد حجم ویدیو، اطلاعات امنیتی نیز باقی می‌مانند. این فرایند پیچیده و مهم، در هزینه نهایی کاربران نیز تاثیر به‌سزایی دارد.

فشرده سازی پیشرفته تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن

ذخیره سازی تصاویر با فرمت MPEG، ابتدایی‌ترین روش فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته است. امرزوه فرمت‌های H264 و پیشرفته‌تر مانند فرمت H265 و H265+ وجود دارند که در عین حفظ کیفیت تصویر، حجم فایل نهایی را تا مقدار بسیار زیادی کاهش می‌دهند. فرمت H264 امروزه پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین فرمت فشرده سازی در دوربین‌های مداربسته است.

در فرمت H264، نرخ بیت یا Bitrate، کاهش یافته و سپس نقاط تکراری فریم‌ها حذف می‌گردند. در این روش هیچ افت کیفیتی در تصویر انجام نمی‌شود و تنها حجم داده‌ها کاهش می‌یابد.در ادامه نیز با ورود فرمت H265، دنیای فشرده سازی تصاویر بار دیگر دگرگون شد. در این فرمت، حجم نهایی تصاویر، نسبت به فرمت H264، تا دو برابر کاهش می‌یابد. دوربین‌هایی که از این فرمت فشرده سازی استفاده می‌کنند، جزو پیشرفته‌ترین دوربین‌ها محسوب می‌شوند. در این روش فشرده سازی، مقدار حرکات انجام شده درون تصاویر با حجم ویدیو نهایی رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چه تغییرات و حرکات انجام شده در ویدیو کم باشد، حجم ویدیو نیز کم خواهد بود.

فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته هایک ویژن با چه فرمتی انجام می‌شود؟

علاوه بر دوربین هایک ویژن، در تمامی دوربین‌ های امروزی، فایل‌های ویدیویی اکثرا با فرمت H264 یا فرمت پیشرفته‌تر H265 ذخیره سازی می‌شوند. وجود فرمت‌های مختلف و پیشرفته ذخیره سازی در دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP یکی از نکات مهم در خرید دوربین مداربسته است. هایک ویژن که یکی از برترین برندها در زمینه تولید دوربین مداربسته تلقی می‌شود، همواره به دنبال پیشرفت تکنولوژی به کار رفته دوربین مداربسته است.

از این رو، هایک ویژن از فرمت جدید و ارتقا یافته H265+ به عنوان فرمت فشرده سازی تصویر در دوربین‌های خود استفاده می‌کند. این کدک یا فرمت، مختص برند هایک ویژن بوده و برای فشرده سازی فایل‌های ویدیویی ابداع شده است. این فرمت در تمامی دستگاه‌هایی که از کدک H265 پشتیبانی می‌کنند، قابل استفاده بوده و سازگاری خوبی با تمامی دستگاه‌ها دارد.

این نوع از فرایند ذخیره سازی، بر پایه تکنولوژی کدینگ پیشرفته پس زمینه، تکنولوژی حذف نویزهای پس زمینه و تکنولوژی کنترل نرخ بیت فعالیت می‌کنند. به کار گیری این سه تکنولوژی پیشرفته در فرمت H265+ باعث شده تا تصاویر ذخیره شده توسط دوربین مداربسته هایک ویژن، کیفیت بالا و حجم بسیار پایینی داشته باشند.

برای شناخت بهترین نوع فشرده سازی تصویر در دوربین مداربسته از پرشیاسیستم کمک بگیرید

اگر هنوز متوجه نحوه فشردی سازی تصویر در دوربین مداربسته نشده‌اید و در انتخاب دوربین مناسب برای محیط کاری یا زندگی خود دچار تردید هستید، تیم پرشیاسیستم در کنار شما خواهد بود. همان‌طور که گفته شد استفاده از دوربین‌های پیشرفته با فرمت‌های مختلف فشرده سازی، به نفع خریداران خواهد بود، اما در اکثر مواقع مجبورید برای خرید چنین دوربین‌هایی هزینه زیادی بپردازید.

به این منظور، تیم متخصص پرشیاسیستم آماده است تا شما را در تمامی مراحل خرید همراهی کند. برای دریافت مشاوره، انتخاب و خرید دوربین مداربسته می‌توانید از خدمات تیم پرشیاسیستم استفاده کنید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200