مقایسه محصول

سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

فهرست مطالب

دستگاه KVM یک دستگاه سخت‌افزاری است که امکان کنترل چند کامپیوتر را با یک موس، کیبورد و مانیتور فراهم می‌کند. اما چرا باید از این وسیله استفاده کرد و کاربرد آن در چه مواردی است؟ برای پاسخ دادن به این سوالات، به بررسی و تفصیل سوییچ KVM در این مقاله از سایت پرشیاسیستم خواهیم پرداخت.  پس اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، ما را تا انتهای این مقاله جذاب همراهی کنید.

سوئیچ KVM چیست؟

واژه KVM معادل کلماتKeyboard  وMonitor و Mouse است. البته که به آن PC سوئیچ نیز گفته می‌شود. باید به این نکته نیز توجه کنید که سوئیچ KVM با سوئیچ Data بسیار متفاوت است. به طور مثال شما دارای چند کامپیوتر هستید که تحت شرایطی می‌بایست آن‌ها را همزمان کنترل کنید. در حالت عادی، شما به موس و کیبورد و مانیتور برای کامیپوتر خود احتیاج خواهید داشت. این موضوع برای شما زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود.

سوئیچ KVM چیست؟

بهترین راه‌حل برای رفع این مشکل، استفاده از سوییچ KVM است. استفاده از این سوئیچ بسیار کاربردی و مفید است زیرا با این وجود شما محدودیت‌های مکانی و زمانی را دیگر نخواهید داشت. امروزه مدل‌های مختلفی از این سوئیچ در بازار وجود دارد و بر اساس تعداد کامیپوتری که به آن وصل می‌شود، قابل دسته‌بندی است. این سوئیچ‌ها به راحتی از پورت‌های USB و PS/2 پشتیبانی می‌کنند.

سوئیچ KVM چگونه به وجود آمده است؟

در گذشته کامپیوترها متشکل از یک مانیتور و یک کیبورد بودند اما با گذشت زمان و رشد بالای تکنولوژی، رایانه‌ها دچار تغییرات فراوانی شدند و با مرور زمان پورت‌های USB به وجود آمد که زمینه اتصال دستگاه‌های جانبی زیادی را به کامیپوتر فراهم نمود.

امروزه هر کامیپوتری نیاز به مانیتور، موس و کیبورد دارد و این دستگاه‌ها به  اجزای جدایی‌ناپذیر یک کامیپوتر تبدیل شده‌اند. وجود این ابزارها باعث شد تا سازندگان کامیپوتر به این مورد فکر کنند تا بتوانند بدون وجود این سه ابزار چندین رایانه را به هم متصل کنند. در نتیجه این تکاپوها، آن‌ها توانستند دستگاهی بنام سوییچ KVM را اختراع کنند.

انواع دستگاه KVM چیست؟

همان‌طور که در مطالب پیشین نیز اشاره شد، سوئیچ KVM شامل انواع مختلف پورت‌های USB است و از آن پشتیبانی می‌کند. دلیل این که سوئیچ KVM دارای پورت‌های USB است، به دلیل شهرت و محبوبیت استفاده از دستگاه‌های USB در میان کاربران است. در ضمن در کنار پورت USB این دستگاه‌ها شامل پورت‌های دیگری مانند پورت پرینتر، پورت PS/2 و پورت مانیتور نیز می‌باشند.

پورت‌های طراحی شده روی دستگاه KVM بر اساس نوع خود دارای کاربرد‌های متفاوتی هستند. به طور مثال نمی‌توان از پورت USB این دستگاه‌ها برای متصل شدن به فلش‌ها استفاده کرد.

از سوئیچ KVM در کجا استفاده می‌شود؟

سوییچ KVM در اکثر دیتا سنترها استفاده می‌شود. این سخت‌افزار امکان کنترل چند کامپیوتر را این یک صفحه کلید، موس و مانیتور ممکن می‌کند. سوئیچ KVM به روش‌های مختلفی به کامیپوترها وصل می‌شود. بر اساس نوع سویئچ، می‌توان کابل‌های هر سیستم را به دستگاه وصل کنید.

همچنین نحوه جابجایی در بین کامیپوترها بر اساس نوع دستگاه KVM متفاوت است. در گذشته از یک روش چرخشی برای آن استفاده می‌شد؛ اما امروزه از یک کلید برای تغییر بین سیستم‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این موارد، سوئیچ KVM دارای مدل‌هایی متفاوتی است که هر کدام می‌توانند تعدادی مشخصی از کامپیوترها را پشتیبانی کنند. این تعداد حدودا بین 2 تا 64 عدد کامپیوتر است.

برخی از سوالات رایج در خصوص سوئیچ KVM

در این بخش قصد داریم که برای راهنمایی بهتر شما، تعدادی از سوالات مهم در این حوزه را بررسی کنیم. این سوالات عبارتند از:

1) از دستگاه KVM چه استفاده‌هایی می‌شود؟

سوئیچ KVM یک نوع سوئیچ سخت‌افزاری است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند به راحتی چندین رایانه را تنها با استفاده از یک ماوس و کیبورد و مانیتور مدیریت کنند.

2) سوئیچ KVM چگونه کار می‌کند؟

سوئیچ KVM از یک سیستم‌عامل درونی استفاده می‌کند. این سیستم‌عامل درونی در هر لحظه ارتباط مانیتور و موس و کیبورد را با یک سیستم برقرار می‌کند. در واقع کاربر نمی‌تواند این سیستم‌عامل و نحوه کار آن را ببیند. این سیستم‌ها به راحتی کار می‌کنند و کاربر هر زمان که بخواهد می‌تواند با فشار دادن یک کلید بین کامپیوترها جابجا شود.

3) آیا دستگاه KVM از مد افتاده است؟

سوئیچ KVM یک سخت‌افزار جدید است. از این سوئیچ در تمامی دیتا سنترها و اتاق‌های سرور استفاده می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی این سوئیچ با تغییراتی همراه بوده است که کارایی و سهولت استفاده از آن نسبت به گذشته چندین برابر شده است.

4) چگونه با استفاده از یک دستگاه KVM بین رایانه‌ها جا‌به‌جا شویم؟

همان‌طور که در سوال دوم نیز بیان کردیم، برای جابجایی بین رایانه‌ها کاربر می‌بایست یک کلید را فشار دهد. با فشار دادن همزمان کلیدهای Ctrl+Ctrl و  Scroll Lockو یا Scroll Lock  و  Print Screen keysبه راحتی می‌توان ما بین کامیپوترها جا‌به‌جا شد.

واژگان مربوط به سوئیچ  KVM

در حوزه سوئیچ  KVM چندین واژه وجود دارد که حتما باید آن‌ها را بشناسید. این موارد عبارتند از:

1) پورت‌ها:

تعداد پورت‌های موجود در سوئیچ KVM، در واقع بستگی بهه تعداد کامپیوترهایی که به آن متصل می‌گردند، دارد. به طور نمونه در مورد یک سوئیچ KVM هشت پورت، یک مجموعه ماوس، کیبورد و مانیتور می‌تواند تا 8 کامیپوتر را به هم متصل کند. هنگامی که تعداد کامیپوترها از 32 عدد بیشتر شود، می‌توان از روش‌های جایگزین Cascade و Daisy chain جهت اتصال کامپیوترها استفاده کرد.

2) کنسول:

کنسول همان خروجی‌های کامپیوتر است مانند کیبورد، موس و مانیتور که بر روی سوئیچ KVM تهیه شده است و از طریق آن رایانه‌ها را می‌توان کنترل کرد. پورت مربوط به ماوس و کیبورد در کنسول PS/2  یا USB است. همچنین پورت مربوط به مانیتورHDMI  و VGA  DVI  و  Displayportاست.

3) پورت  CPU

پورت CPU به ورودی‌های تهیه شده روی سوئیچ KVM گفته می‌شود که ماوس و کیبورد و مانیتور از طریق آن وارد سوییچ می‌شوند. بعضی از سوییچ‌های KVM قابلیت انتقال صدا را دارند و دارای پورت‌های میکروفن و اسپیکر نیز هستند. سوییچ KVM به 3 دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • 1-KVM سوئیچ‌های مناسب دفاتر کوچک و خانگی (SOHO)
  • 2-KVM سوئیچ‌های مخصوص کسب و کارهای متوسط (SMB)
  • 3-KVM سوئیچ‌هایی برای کسب و کارهای بزرگ و یا سازمان‌هایی با تکنولوژی پیشرفته

اکثر شرکت‌های که در زمینه تولید سوییچ KVM فعال هستند، سوئیچ‌های High-end را در دو دسته قابل کنترل از راه دور و قابل کنترل به صورت محلی تولید می‌کنند.

قیمت سوئیچ KVM چقدر است؟

سوییچ KVM دارای طیف قیمتی مختلفی است. تولید‌کنندگان اکثرا بر مبنای کیفیت، قیمت‌گذاری این کالا را انجام می‌دهند. البته که تعداد پورت تعبیه شده در سوئیچ نیز می‌تواند بر قیمت نهایی آن اثر بگذارد. با این حال، این تنها عاملی نیست که می‌تواند قیمت سوئیچ را تعیین کند. به طور مثال بعضی از سوئیچ‌ها تعداد زیادی پورت دارند ولی کیفیت پایینی دارند، در نتیجه قیمت نهایی آن‌ها ارزان‌تر خواهد بود.

جمع بندی

در ابتدا با توضیح کلی در مورد سوئیچ KVM  به مفهوم و کاربرد آن به صورت اجمالی اشاره کردیم. سپس با بیان مفصل در مورد نحوه به وجود آمدن سوئیچ و انواع آن و محل کاربرد آن پرداختیم. همچنین برخی از سوالات متداول در این زمینه را پاسخ دادیم. در نهایت به بررسی برخی از واژگان سوئیچ KVM پرداختیم. امید است با مطالعه این مقاله از سایت پرشیاسیستم اطلاعات کافی و کاربردی را در خصوص سوییچ KVM کسب کرده باشید.

قیمت سوئیچ KVM چقدر است؟

منابع:

https://itbaz.net/

http://kiantech.ir

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

1 دیدگاه در “سوییچ KVM چیست، چه کاربردی دارد و در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

  1. سرور اچ پی گفت:

    مقاله بسیار مناسبی برای سرور سوییجچ و شبکه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.