مقایسه محصول

اینکه چقدر می دانید مهم نیست, اینکه با چه کسانی ارتباط دارید مهم است !

فهرست مطالب

اینکه چقدر می دانید مهم نیست, اینکه با چه کسانی ارتباط دارید مهم است !

گفته می شود ارزش شخصیتی شما به دانش و چیزهایی که می دانید نیست بلکه به رابطه ها و کسانی است که می شناسید است. این می تواند انگیزه ای قوی جهت ساختن شبکه روابط شخصی برای دانش آموختگان باشد. اما ممکن است برخی از ما بگوییم ما که در حال حاضر به اندازه کافی دوست و ارتباطات داریم ولی چالش اینجاست که چگونه از این روابط بهترین استفاده را می­کنیم. به کمک ریاضیات می توانیم اینگونه محاسبه کنیم که اگر شما حدود 20 سال در یک تجارت سابقه داشته باشید به احتمال زیاد بیش از 150 رابطه نزدیک و قابل احترام دارید بطوری که اگر با ایشان خارج از حیطه کاری و بطور تصادفی برخورد کنید ایشان را خواهید شناخت و همچنین اگر رابطه های این آشنایان را نیز به عنوان یک پتانسیل بالقوه برای خود در نظر بگیرید یک شبکه ارتباطی مطلوب با بیش از 20 هزار رابطه بالقوه پیش روی شما قرار خواهد داشت لذا برای گسترش روبط خود پتانسیلی بزرگ در اختیار داریم. همه ما کشویی پر از کارت های ویزیت و همچنین تعداد زیادی شماره تلفن و روابط آنلاین داریم. اما معضل اینجاست که چگونه از پتانسیل موجود بهره برداری کنیم بدون اینکه مانند فرد سودجو و منفعت طلب جلوه کنیم. درسی که می توانیم از افراد بانفوذی که شبکه روابط گسترده و موثری دارند بگیریم این است که روابط   آن ها صرفا معطوف به کار نیست و قسمتی از رابطه خارج از اهداف کاری برقرار است، آن ها روی افرادی که به آن ها علاقه دارند و و احساس می شود آن افراد نیز به ایشان علاقه دارند تمرکز می کنند. حتی خجالتی ترین افراد هم می توانند با تهیه یک لیست از همه افرادی که با ایشان احساس راحتی می کنند و از همراهی با آن ها لذت می برند از شبکه روابط خود بهره برداری مطلوب کنند. مشخصا دعوت به یک شام یا کافه نشان دهنده علاقه شما به همراهی و هم صحبتی با دیگران است.

comunic 02 300x300 - اینکه چقدر می دانید مهم نیست, اینکه با چه کسانی ارتباط دارید مهم است !

اینکه چقدر می دانید مهم نیست

اینکه چقدر می دانید مهم نیست, اینکه با چه کسانی ارتباط دارید مهم است !

اندی لوپاتا، یکی از بهترین استراتژیست های اروپا در زمینه شبکه روابط ارتباطات تجاری، در مورد ابزارهای مهندسی برقراری روابط متقابل، موثر و موفق در وب سایت خود اینگونه توضیح می دهد:
دوست و آشنا داشتنکافی نیست بلکه بررسی و تعیین کردن اینکه دوستان و آشنایان شما چه مقدار می دانند که شما دقیقا چه کار می کنید و چقدر انگیزه و علاقه دارند که شما را به دیگران معرفی کنند بسیار حائز اهمیت است. لوپاتا در کلاس های آموزشی خود متوجه شد، که شرکت های بسیار کمی از استراتژی معرفی روابط به یکدیگر سود می برند و از چنین راهبردی برای معرفی خود به دیگران و معرفی شدن توسط آن ها به رابطه هایشان استفاده می­کنند. فقط یکی از بانک های سرمایه گذاری از این روش استفاده می کرد که در انتهای همه جلسات خود از مخاطبان درخواست معرفی 2 نفر دیگر از روابط خود به بانک را داشتند. در صورتی که اطرافیان شما بدانند که شما دقیقا چه فعالیتی دارید، کار شما چیست و قادر به حل چه مسائلی هستید و به شما اعتماد داشته باشند که قادر به کمک کردن به دیگران هستید و همچنین احساس کنند نیت شما صرفا کسب درآمد نیست و به موضوعات فراتر از اهداف کاری نیز توجه می کنید، شانس معرفی شما به دیگران توسط ایشان بسیار افزایش می یابد. لوپاتا توصیه می کند در شرایطی که معمولا افراد برای معرفی شما به دیگران توقع پاداش های مالی دارند شما می توانید لیستی با جزئیات از بهترین روابط خود تهیه کنید که احتمال دارد ایشان بدون درخواست پاداش شما را به دیگران معرفی کنند و همچنین بررسی کنید خود آن ها نیز چه رابطه های دیگری دارند و آن ها چقدر علاقه و انگیزه دارند که  شما را به دوستان خود معرفی کنند. در واقع اینکه شما چقدر روی ایشان تاثیرگذار هستید که شما را بدون هیچ چشم داشتی به دیگران معرفی کنند. شخصیت های مجرب و بانفوذ که دارای شبکه روابط وسیعی هستند معمولا افراد زیادی را به یکدیگر معرفی می کنند بر این اساس و اعتقاد که این معرفی ها برای هر سه طرف سودمند است هم فردی که معرفی می شود (بدلیل اینکه می تواند خدمات خود را ارائه دهد)، هم شخصی که با فرد معرفی شده آشنا می شود . به دلیل آشنایی با یک فرد یا خدمات خوب) و هم خود ایشان به عنوان معرف که باعث کسب اعتبار بیش از پیش بین هر دو طرف و احساس دین احتمالی طرفین به ایشان می شود و همچنین شانس معرفی خود به موقعیت های احتمالی و افراد دیگر در عوض این کار را افزایش می دهند. اگر چه ایجاد روابط موثر و عمیق در نشست ها و روابط حضوری صورت می گیرد اما ابزارهای آنلاین روند رشد روابط را تسریع می کند. افراد مجرب و دارای شبکه ارتباطی گسترده معتقدند که اگر بر اساس منافع همه جانبه در رابطه ها به شبکه ارتباطی خود وصل باشید پاداش های مالی این ارتباط ها در آینده ایجاد شده و جریان پیدا خواهد کرد. شبکه های روابط باید بر حسب از خودگذشتگی و نوع دوستی پایه ریزی شوند، افراد را بدون توقع پاداش و یادآوری لطف خود به آن ها به یکدیگر معرفی کنید و در مقابل لطف کسانی که شما را به دیگران معرفی می کنند را هرگز فراموش نکنید.

 محسن ابراهیمی

مدیر عامل پرشیا سیستم

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200