مقایسه محصول

چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته چیست و چه وظایفی دارد؟

فهرست مطالب

یکی از مشکلاتی که در اکثر اوقات حین ضبط تصاویر در دوربین‌های مداربسته اتفاق می‌افتد، لرزش دوربین و ایجاد نویز است که موجب افت کیفیت خواهد شد. چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته به عنوان یک قطعه کاربردی برای رفع این لرزش و نویزها عمل کرده و موجب بهبود کیفیت تصاویر می‌شود. از این روی باید هنگام خرید دوربین مداربسته، حتما به این موضوع توجه داشته و به سراغ مدل‌هایی بروید که دارای چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته چیست؟

DIS، اختصاری از Digital Image Stabilization بوده و به معنای تثبیت کننده دیجیتالی تصاویر است. این چیپ تصویر، برای تثبیت کردن تصاویر در مناطقی که احتمال لرزیدن دوربین مداربسته بیتشر وجود دارد، کارایی داشته و باعث می‌شود تا لرزش تصاویر به کمترین سطح رسیده و نویزهای مربوط به آن، از بین برود.

عملکرد چیپ تصویر DIS، به این شکل است که جبران لرزش دوربین را کرده و نویز به وجود آمده حاصل از آن را به حداقل می‌رساند. به این ترتیب تصاویری که بدون وجود این چیپ دچار افت کیفیت می‌شدند، کیفیت بیشتری به دست آورده و واضح‌تر به نظر می‌رسند.

در شرایط مختلفی مثل زمانی که دوربین مداربسته در محیط باز نصب شده و به علت وزش باد، تکان بخورد، با چنین لرزه‌هایی در ثبت تصاویر روبرو خواهیم بود. همین طور زمانی که به هر ترتیبی موقعیت قرارگیری دوربین مداربسته در محیط‌هایی چون فرودگاه، مراکز خرید، پارک‌ها، بوستان‌ها، حیاط منازل، پارکینگ‌های روباز، مراکز ورزشی و … باشد؛ امکان لرزیدن دوربین مداربسته و ثبت تصاویر با نویز و مشکلات مشابه وجود دارد. در این شرایط اگر دوربین دارای چیپ Digital Image Stabilization نباشد، تصاویر با نویز و کیفیت پایین، ضبط خواهد شد.

عملکرد چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته به چه صورت است؟

عملکرد چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته به این شکل است که تصاویر حاصل از ضبط دوربین مداربسته را به لحاظ میزان لرزه‌ها و تکانه‌ها، سنجیده شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پس از رسیدن به این نقطه ارزیابی، یک فرمت پیکسلی خارج بیرون از فریم قبلی تصویر، بافر پیکسلی خلق کرده و از طریق آن تصویری بدون نویز یا بهتر بگوییم با کمترین میزان نویز جایگزین تصویر قبلی می‌کند.

به این شکل زمانی که دوربین در شرایطی باشد که به هر دلیلی دچار لرزش شده و تصاویر با نویز و تاری را ایجاد کند، این ساختار پیکسلی جدید شکل گرفته و تصویر بدون نویز جایگزین تصویر می‌گردد.

105 - چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته چیست و چه وظایفی دارد؟

آشنایی با چیپ تصویر Progressive CMOS

در بالا توضیحاتی در خصوص شرایطی که نیاز به رفع نقص ناشی از لرزش دوربین توسط چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته وجود دارد، ارائه کردیم. اما در شرایطی که سوژه متحرک بوده و این باعث افت کیفیت تصاویر ضبط شده گردد، چه نوع تکنولوژی کارایی داشته و چطور ضعف آن جبران خواهد شد؟

همین طور چیپ تصویر Progressive CMOS، باعث می‌شود تا کیفیت تصاویر پردازش شده و هر گونه نقص کیفی در تصاویر، بهینه سازی شده و تا رسیدن به کیفیت مطلوب ارتقا پیدا کنند. به جز نسخه Progressive چیپ تصویر CMOS، نسخه Interlaced این سنسورها نیز دارای عملکرد فوق العاده‌ای در رفع نواقص تصاویر هستند.

با توجه به این که اغلب اوقات دوربین‌های مداربسته نیاز به ضبط تصاویر متحرک دارند، وجود فناوری‌های progressive CMOS و نیز Interlaced CMOS ضروری خواهد بود تا کیفیت لازم در تصاویر متحرک ضبط شده حفظ شده و بتوان به خوبی تمام زوایا و پیکسل‌های آن را مشاهده کرد. این به ویژه در شرایطی که دریافت تصاویر کاملا واضح از اهمیت زیادی برخوردار است، فوق العاده مهم بوده و باید حتما در خرید دوربین مداربسته مورد توجه قرار بگیرد.

در غیر این صورت تا زمانی که دوربین مداربسته در حال ضبط تصاویر ثابت است، مشکل خاصی وجود نخواهد داشت. اما به محض آن که سوژه متحرک مقابل دوربین قرار بگیرد، بدون حضور چیپ تصویر Progressive CMOS، تصویر دریافتی افت کیفیت داشته و نمی‌توان وضوح لازم را از آن مشاهده کرد. درست به همین دلیل سنسور Progressive CMOS در دوربین‌ها اضافه شده و به واسطه آن در زمان ضبط تصویر از سوژه‌های متحرک، مشکلی به وجود نیامده و فریم سازی مطابق با سنجش میزان لرزش و تکانه‌ها، صورت خواهد گرفت.

خرید دوربین مداربسته با بهترین کیفیت

برای خرید دوربین مداربسته، به ویژه زمانی که قصد نصب دوربین در محیط‌های باز که امکان وزش باد یا به هر شکلی تکان خوردن بدنه دوربین وجود دارد، دقت داشته باشید که دوربین حتما به چیپ تصویر DIS مجهز باشید. همین طور وجود سنسور Progressive CMOS یا Interlaced CMOS، کمک می‌کند تا بهترین کارایی از دوربین حین مواجهه با سوژه متحرک را دریافت کرده و تصاویر بدون نویز و افت کیفیت ضبط شوند.

مزایای استفاده از چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته

در صورتی که بتوانید از دوربین‌های مداربسته با چیپ تصویر DIS استفاده کنید، مزایای زیر قابل توجه هستند:

  1. دریافت تصاویر باکیفیت
  2. حذف نویز و مشکلات تصاویر ناشی از لرزش و تکانه‌های دوربین
  3. ارتقای امکان رویت جزئیات تصویر

همان طور که مشاهده می‌کنید به این ترتیب می‌توان تصاویری با وضوح بالاتر را مشاهده کرد و امکان دنبال کردن جزئیات در چنین تصویری به مراتب بیشتر است. این در حالی است که با کاهش کیفیت تصاویر و اضافه شدن نویز بابت لرزش تنه دوربین حین ضبط تصاویر، مشاهده و دنبال کردن جزئیات به این راحتی امکان پذیر نخواهد بود و این باعث می‌شود در شرایطی که نیاز به رویت جزئیات باشد، در خصوص آن مشکلات زیادی به وجود بیاید.

106 - چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته چیست و چه وظایفی دارد؟

حالا همه چیز را درباره چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته می دانید

در طول مقاله توضیحاتی در خصوص چیپ تصویر DIS در دوربین مداربسته و لزوم استفاده از آن برای دوربین‌هایی که احتمال تکان خوردن و لرزش را دارند، ارائه کردیم. برای خرید دوربین مداربسته حتما باید این موارد را در نظر داشته و محصولی در این گروه کالایی خریداری کنید که مشخصات مزبور را داشته باشد. همین طور شما می‌توانید پیش از انتخاب و خرید دوربین مداربسته، از مشاوره حرفه‌ای در خصوص آن بهره برده و با اطمینان خاطر بهترین دوربین در این گروه را تهیه نمایید.

منبع : سایت

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200