مقایسه محصول

Adjustment Range یا زاویه تنظیم لنز دوربین مداربسته چیست؟

فهرست مطالب

زاویه دید دوربین مداربسته یا Adjustment Range در دوربین یک نکته فنی بسیار مهم حین خرید دوربین مداربسته است که اگر به آن دقت کافی نداشته باشید، برای نصب دوربین در موقعیت مورد نظر خود و دریافت تصاویر کامل از میدان دید که مد نظر دارید، با مشکل مواجه خواهید شد. از این روی توصیه می‌شود که حتما پیش از خرید دوربین مداربسته به این موضوع دقت کافی داشته و محصولی خریداری کنید که زاویه دید یا Adjustment Range متناسب با نیاز شما داشته و بتوانید به خوبی دوربین را در محل و موقعیت نصب آن، تنظیم کنید.

زاویه دید دوربین مداربسته یا قابلیت Adjustment Range در دوربین چیست؟

زاویه دید دوربین مدار بسته یا Adjustment Rangeدر دوربین ، به زاویه‌ای گفته می‌شود که میدان دید دوربین به لحاظ ضبط تصاویر تعریف شده و در سوژه‌های ثابت یا متحرک در آن زاویه دید، قابل رویت و ثبت و ضبط هستند. بدیهی است که در زمان نصب دوربین مداربسته، باید حتما زاویه دید آن یا همان Adjustment Range آن، به درستی تنظیم شده تا دوربین مداربسته در همان محدوده نسبت به ضبط تصاویر به درستی فعال باشد. بدیهی است که در دوربین‌های مدرن‌تر و جدید، این قابلیت تنظیم زاویه دید به شکلی بهینه ایجاد شده و کاربر می‌تواند زاویه بهتری را در میدان دید دوربین قرار دهید.

به طور مثال شرایطی را در نظر بگیرید که شما نیاز دارید محوطه یک اتاق اداری به صورت جامع رفت و آمدها، میزها و … به وسیله دوربین مداربسته تحت بررسی و ضبط تصاویر قرار بگیرد. این در شرایطی که مساحت اتاق آن قدرها زیاد نباشد، می‌تواند به وسیله زاویه دید دوربین مداربسته عمودی پوشش داده شود.

در شرایط دیگر که تنها قصد پوشش دادن درب ورودی را داشته باشید، زاویه دید افقی عالی خواهد بود و امکان آن را خواهید داشت تا با نصب دوربین مداربسته به صورت دیواری و تنظیم زاویه دید آن به شکل افقی، بهترین دریافت و ضبط تصاویر را داشته باشید. لازم به توضیح است که قدرت و میزان زاویه دید و Adjustment Range در دوربین، در قیمت دوربین مداربسته نیز تاثیر خواهد داشت.

111 5 - Adjustment Range یا زاویه تنظیم لنز دوربین مداربسته چیست؟

آشنایی با انواع زاویه دید دوربین مداربسته

برای این که درک بهتری نسبت به موضوع زاویه دید دوربین مداربسته داشته باشید، جای دارد که نگاهی به انواع Adjustment Range در دوربین مداربسته  بیندازیم:

 زاویه دید دوربین مداربسته افقی

این مورد نخستین و رایج‌ترین زاویه دید در دوربین‌های مداربسته به حساب می‌آید. در حقیقت زمانی که شما یک دوربین مداربسته معمولی خریداری می‌کنید، قطعا این دوربین باید حداقل دارای زاویه دید افقی باشد.

 زاویه دید عمودی در دوربین‌های مداربسته

زاویه دید عمودی در شرایطی تعریف می‌شود که دوربین مداربسته، میدان دید عمودی داشته و به طور معمول در دوربین‌های سقفی یا دوربین‌های دام تعریف شده است. در حقیقت با نصب دوربین‌های سقفی یا دام زیر سقف، میدان دید عمودی شکل می‌گیرد.

 زاویه دید قطری در دوربین‌های مداربسته

زاویه دید قطری یکی از بهترین انواع Adjustment Range در دوربین بوده و باعث می‌شود تا یک ناحیه مستطیل شکل به عنوان زاویه دید دوربین مدار بسته تعریف شود.

به طور کلی زاویه دید در انواع مختلف دوربین‌ها، متفاوت است. به طور مثال در دوربین‌های دام یا بولت و دیگر انواع دوربین‌های مداربسته با زوایای دید مختلفی روبرو هستیم و در صورتی که بخواهید به طور خاص از یک زاویه دید تنظیم شده خاص مورد نظر خود بهره ببرید، لازم است که حتما حین خرید دوربین، این مورد را لحاظ کرده باشید.

زاویه دید در دوربین مدار بسته به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

یکی از فاکتورهایی که زاویه دید در دوربین‌های مدار بسته را تعریف می‌کند، فاصله کانونی است. بیشتر بودن فاصله کانونی در یک دوربین مداربسته، باعث می‌شود که زاویه دید دوربین نیز کمتر باشد. از این روی برای داشتن یک دوربین مداربسته با زاویه دید بیشتر، لازم است که به سراغ دوربین مداربسته‌ای بروید که فاصله کانونی کوچکتری داشته باشد. به این شکل می‌توانید از یک دوربین مداربسته با زاویه دید بزرگتر و بیشتری بهره‌مند شوید. این برای شرایطی که نیاز به دریافت تصاویر در یک میدان دید بزرگتر دارید، کارایی خواهد داشت.

همین طور چیپ تصویر نیز به طور مستقیم بر زاویه دید دوربین یا Adjustment Range در دوربین تاثیر می‌گذارد. همان طور که انتظار داریم هر آن قدر که چیپ  تصویر بزرگتر باشد، زاویه و میدان دید نیز به همان تناسب بزرگتر و بیشتر خواهد بود. از این روی توصیه می‌شود که برای خرید دوربین مداربسته، حتما به اندازه چیپ تصویر آن نیز در مشخصات فنی دقت نمایید.

به علاوه در نهایت می‌توان گفت که نوع برش تصویر نیز به عنوان یک فاکتور تاثیرگذار در میدان دید دوربین‌های مداربسته مطرح بوده و برخورداری دوربین از استاندارد 16:9 یا 16:10 به بهبود میدان دید و گسترده‌تر بودن آن، کمک خواهد کرد.

لازم به توضیح است که با خرید دوربین مداربسته از برندهای برتر و ممتاز این بازار و همین طور مطالعه مشخصات فنی آن‌ها پیش از خرید، این فرصت را خواهید داشت تا از کارایی دوربین و بهینه بودن میدان و زاویه دید آن، اطمینان خاطر پیدا کنید. البته در کنار این موضوع، نصب صحیح و حرفه‌ای دوربین در محل مناسب نیز حائز اهمیت بوده و در صورتی که نصب به درستی و در موقعیت فیزیکی مناسبی انجام نشود، ممکن است علی رغم وجود زاویه دید قوی در دوربین، امکان بهره برداری کامل از آن را نداشته باشید.

111 4 - Adjustment Range یا زاویه تنظیم لنز دوربین مداربسته چیست؟

نتیجه گیری

همان طور که در بالا مشاهده کردید، زاویه دید دوربین مداربسته یا Adjustment Range یک قابلیت فنی بسیار مهم در زمان خرید دوربین های مداربسته می‌باشد که باید حتما پیش از خرید در خصوص آن بررسی لازم را انجام داده و نوع و مدلی از دوربین را خریداری کنید که مطابق با انتظار و نیاز شما، قابلیت تنظیم میدان دید را داشته باشد. به علاوه توصیه می‌کنیم که پیش از خرید، از مشاوره حرفه‌ای در این خصوص بهره برده و اطمینان حاصل کنید که مدل دوربین، مطابق با نیاز شما در زاویه دید مد نظر می‌باشد. شما چه نظری در این باره دارید؟ کدام یک از حالت‌های زاویه دید افقی، زاویه دید عمودی یا زاویه دید قطری، برای داشتن یک میدان دید بزرگتر مناسب هستند؟

منبع : سایت

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200