مقایسه محصول

دوربین مداربسته ضد مه یا Defog چیست؟

فهرست مطالب

یکی از رایج ترین کاربرد های دوربین مدار بسته ، نصب در فضاهای بیرونی است یا همان دوربین مداربسته ضد مه ، از این رو با توجه به محل نصب آن، دوربین باید بتواند در شرایط آب و هوای نامساعد، باد، باران، برف و طوفان به نحو مطلوب تصویر برداری کند. رطوبت، مه گرفتگی و باران از جمله مهم ترین عواملی هستند که کیفیت تصویر دوربین را به میزان زیادی کاهش می دهند از این رو برای تصویر برداری با کیفیت در محیط هایی که شرایط آب و هوایی نامساعد دارند، می توان از دوربین مدار بسته ضد مه Defog استفاده کرد. اما دوربین ضد مه چیست و چگونه عمل می کند؟ موضوعی است که در مورد آن توضیح می دهیم!

اگر بخواهیم به این سوال به زبان ساده پاسخ بدهیم باید بگوییم که دوربین ضد مه به دوربین مدار بسته ای گفته می شود که می تواند در شرایط مه آلود یا گرد و غبار، به گونه ای تصویر برداری کند که جزئیات تصویر قابل مشاهده باشد. اما بیایید ببینیم دوربین ضد مه چگونه با حذف مه، با کیفیت مناسب تصویر برداری می کند؟

دوربین مداربسته ضد مه Defog، ابتدا سیگنال تصویر را پیکسل به پیکسل تفکیک می کند و سپس هر پیکسل را مورد آنالیز قرار می دهد. رنگ، کنتراس، روشنایی، وضوح و بسیاری از فاکتور ها در کلیه پیکسل ها، بهینه سازی می شوند و پیکسل هایی که وضوح پایینی دارند به کمک پیکسل های مجاور، بهبود داده می شوند و در پایان، کلیه پیکسل ها کنار هم قرار گرفته و دوربین، تصویر اصلاح شده را که شامل کلیه جزئیات است برای رکوردر ارسال می کند.

دوربین های مدار بسته هایک ویژن از یک سنسور نوری ویژه برای بهینه سازی پیکسل ها و به حداقل رساندن بخش های بلوری شده استفاده می کند. این سنسور نسبت به امواج مادون قرمز، بیشتر حساس بوده و تصاویر را با کیفیت و جزئیات بیشتری ارائه می دهد. البته استفاده از این راه حل، شاید باعث افزایش نسبی قیمت دوربین مداربسته ضد مه هایک ویژن شود اما باید به این مهم توجه کنیم که ارائه تصویر با کیفیت، همواره در اولویت است و کاربران همیشه از دوربین ضد مه، کیفیت تصویر و جزئیات بیشتر را مطالبه می کنند.

دوربین ضد مه Defog هایک ویژن ، چگونه کار می کند؟!

دوربین ضد مه هایک ویژن، برای تصویر برداری با کیفیت و حذف جزئیات بلوری شده در تصویر، عمق تصویر و میزان غلظت مه را در بخش های مختلف تصویر شناسایی می کند. در مرحله ی بعد دوربین هایک ویژن با اعمال فیلتر های هوشمند تصویر تعبیه شده روی آن بخش های مختلف تصویر را بهبود می دهد. این بهینه سازی تا جایی صورت می گیرد که تصویر دوربین ضد مه هایک ویژن اصطلاحا طبیعی باشد و کاربر بتواند جزئیات بیشتری را در تصویر مشاهده کند. دوربین هایک ویژن از دو الگوریتم معین برای عملکرد ضد مه استفاده می کند که در ادامه در مورد هر کدام توضیح می دهیم:

الگوریتم شماره یک – افزایش کیفیت تصویر

در این روش دوربین مداربسته ضد مه هایک ویژن با استفاده از الگوریتم های هوشمند تعبیه شده روی آن کیفیت تصویر دوربین را افزایش می دهد. افزایش کنتراست نور و تصویر باعث بهتر شدن کیفیت تصویر دوربین می شود و این فرایند باعث می شود تا دوربین ضد مه هایک ویژن عملکرد بهتری برای نمایش تصاویر با جزئیات بیشتر داشته باشد. خروجی تصویری که مشاهده می شود یک تصویر شفاف و بدون اثر مه گرفتگی یا گرد و غبار است.

الگوریتم شماره دو در دوربین مداربسته ضد مه هایک ویژن – بازیابی جزئیات تصویر

در این روش الگوریتم هوشمند دوربین ضد مه هایک ویژن تصویر را آنالیز می کند و دلایل افت کیفیت تصویر و نقاطی که تصویر دچار افت کیفی شده را شناسایی می کند و سپس در نقاط مورد نظر، عملیات بهینه سازی و بازیابی پیکسل ها را انجام و مجدد تصویر را آنالیز می کند. پس از آنالیز، تصویر مجددا توسط این الگوریتم بررسی می شود و در صورتی که نقاطی نیاز به بازیابی داشته باشند اینکار انجام می شود. فرایند بازیابی پیکسل ها تا جایی ادامه پیدا می کند که کیفیت تصویر به میزان مناسب برسد و جزئیات تصویر دوربین بخوبی قابل مشاهده باشد.

از دوربین مداربسته ضد مه در کجا استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه قابلیت ضد مه هایک ویژن، برای محیط های بیرونی کاربرد دارد و معمولا در فضاهای داخلی مه یا گرد و غبار نداریم، از قابلیت ضد مه، بیشتر در دوربین های بولت و اسپید دام هایک ویژن که در محیط های بیرونی نصب می شوند استفاده می شود. به دلیل اینکه دوربین های بیرونی معمولا در معرض باران و مه هستند ، می توان در پروژه هایی که در فضاهای بیرونی می باشند مانند فرودگاه ها، زندان ها، راه آهن، بندر گاه ها، ترمینال های بزرگ مسافر بری، کنترل ترافیک و پروژه هایی شبیه به آن از دوربین ضد مه هایک ویژن ، استفاده کرد.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200