مقایسه محصول

مواجهه هوش مصنوعی با یک زمستان دیگر

فهرست مطالب

مواجهه هوش مصنوعی با یک زمستان دیگر

خودروهای خودران، اسکن سریع تر MRI که توسط رادیولوژیست های رباتیک تفسیر می شوند
و دستگاه های ذهن خوان تنها مواردی است که هوش مصنوعی وعده داده جهان را به طور دایم تغییر دهد. هوش مصنوعی انواع مختلفی دارد، اما معمولا به عنوان یک سیستم کامپیوتری تعریف می شود که می تواند وظایف انسانی را  انجام دهد و بر اساس نیازهای انسان تصمیم گیری کند. از آنجا که در روزهای نخست پیدایش وهوش مصنوعی این فناوری با سقوط همراه بود، به نظر می رسد با پیشرفت های فناوری اخیر باز هم ممکن است این فناوری را به ورطه سقوط بکشاند و به الگوی رشد و توسعه سریع آن پایان دهد. برخی دانشمندان با ارایه چنین استدلالی معتقدند که زمستان دوباره هوش مصنوعی باز می گردد.

ab14c60d9c14416a98084205766cda04 1 300x199 - مواجهه هوش مصنوعی با یک زمستان دیگر

زمستان هوش مصنوعی

زمستان هوش مصنوعی چیست؟

انسان ها از هزاران سال پیش توانایی و قدرت هوش مصنوعی را درک کرده بودند.
به طور مثال، یونیان باستان معتقد بودند که یک ماشین برنز به نام تالوس جزیره کرت را از مهاجمان دریایی محافظت خواهد کرد. اما هوش مصنوعی تازه از نیم قرن پیش هویدا شده و خود را از قلمرو افسانه ای به دنیای واقعی کشانده است. هوش مصنوعی با کمک دانشمندان مشهور کامپیوتر یعنی آلن تورینگ در سال 1950 به منصه حضور رشید و بنیاد تورینگ برای پاسخ به این سوال که آیا ماشین ها هم می توانند فکر کنند. خشت بنای هوش مصنوعی را گذاشت. در آن زمان، آمریکا درگیر جنگ سرد بود. نمایندگان کنگره تصمیم گرفتند به عنوان بخشی از یک استراترژی امنیتی بزرگتر، سرمایه گذاری کلانی روی آن انجام دهند. تاکید بیشتر در آن زمان، ترجمه به ویژه از زبان روسی به انگلیسی و انگلیسی به روسی بود. به گفته جان هاچینس، متخصص رایانش، سال های 1954 تا 1966 تاریخ ترجمه ماشینی نامیده می شود که دهه خوش بین کننده ای بود، زیرا بسیاری از دانشمندان برجسته معتقد  بودند که دستیابی به پیشرفت ها در این دوره خیلی عمیق بود و سرمایه گذاری بسیار زیادی نیز در این دوره صورت گرفت ولی این پیشرفت ها به سرعتی که وعده شده بود، نبود. در سال 1966 هفت دانشمند از کمیته مشورتی رایانش زبان اتوماتیک گزارشی را با دستور دولت آمریکا منتشر کردند که نشان می داد ترجمه ماشینی خیلی کندتر، گران تر و با دقت کمتری از ترجمه انسانی انجام شده است. همین امر موجب شد که بودجه این پروژه به طور ناگهانی لغو شد و به قول هاچینس، ترجمه ماشینی بعد از یک دهه به یک پایان مجازی دچار شد
اما این ماجرا به همین جا ختم نشد و وضع بدتر هم شد. در سال 1969 کنگره آمریکا به آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی یا د دارپا مجوز داد که تنها تحقیقات فناورانه را تامین مالی کند که تاثیر مستقیمی روی برنامه های نظامی دارد و این پروژه های علمی یک پروژه هوش مصنوعی را نیز در بر داشت که دارپا آن را تعریف کرده بود. براساس تاریخ رایانش دانشگاه واشنگتن که شامل اطلاعات و یادگیری ماشینی می شود و در این دوران ظهور پیدا کرده اند، در دوران زمستان هوش مصنوعی، برنامه تحقیقاتی هوش مصنوعی محور برای اجرا شدن مجبور بودند نام های دیگری به خود بگیرند، در غیر این صورت توجیه مالی نداشتند و منابع مالی نداشتند و منابع مالی به آن ها تخصیص داده نمی شد. در اواخر دهه 1970 هوش مصنوعی با موفقیت  ماشین لیپ که یک ایستگاه کاری موفق، کارآمد و گران قیمتی بود، توانست جان تازه های به آن بدهد. بسیاری از دانشمندان معتقد بودند که لیپ آینده سخت افزار هوش مصنوعی را رقم خواهد زد ولی باز هم اواخر دهه 1980 با افزایش کامپیوترهای دستکتاپ، منابع مالی دولت به سمت کامپیوتر سوق پیدا کرد و دوباره هوش مصنوعی به انزوا کشیده شد و امیدها در مورد این فناوری به ناامیدی تبدیل شد. این دومین ضربه سرد به هوش مصنوعی که تا نیمه دهه 1990 نیز کشیده شد و امید محققان برای ادامه راه این حوزه به دلسردی منجر شد اما دو دهه گذشته، دوران خوش بینی بی نظیری در مورد هوش مصنوعی بود. پیشرفت سخت افزاری مثل ریزپردازنده های قدرتمند و تکنیک های جدید و به ویژه در عرصه یادگیری عمیق، منجر به شکل گیری هوش مصنوعی ای شد که هم توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرد.
شبکه عصبی مصنوعی یکی از شاخه های هوش مصنوعی است که می تواند از نمونه ه ای موجود تجربه کسب کند و خود را آموزش دهد و در نهایت یاد بگیرد. به عنوان مثال، می توانید هزاران تصویر را با برچسب گربه و غیر گربه در اختیار یک شبکه عصبی مصنوعی قرار دهید تا با بررسی خودکار، خودش یاد بگیرد که گربه را از غیر گربه تشخیص دهد. استراتژی های یادگیری عمیق نیز شامل فناوری نوظهوری است که مربوط به اطلاعات زیستی و فارماکولوژی و پردازش زبان طبیعی می شود و هم اکنون در دستیارهای صوتی مثل الکسای آمازون و ابزارهای گوگل هوم و حتی در چشم های مکانیکی خودروهای خودران مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا زمستان هوش مصنوعی دیگر در راه است؟

به نظر می رسد که امروزه خودروهای خودران دانشمندان را به این فکر انداخته است که باز هم زمستان دیگری در راه است.
در سال 2015، ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا اعلام کرد که در سال 2018 خودروهای کاملا خودران خیابان های دنیا را تسخیر خواهند کرد. جنرال موتور پیش بینی کرد که این اتفاق در سال 2019 خواهد افتاد و فورد سال 2021 را برای این اتفاق پیش بینی کرده است اما این پیش بینی ها همه اشتباهند. با اتفاقات اخیری که در مورد خودروهای خودران پیش آمده است، باز هم به نظر می رسد که زمستان دیگر  در راه است. یک مسافر در ماه مارس توسط خودروی بدون راننده اویر در آریزونا با یک اتوبوس تصادف کرد و جان خود را از دست داد.

به گفته فیلیپ پیکنیفسکی، یکی از منتقدان هوش مصنوعی، یادگیری عمیق در سال های اخیر با سکسکه ای همراه بوده
و پیشرفت آن در سال های اخیر خیلی کند شده است و این نیز نشانه ای از زمستان هوش  مصنوعی است.

منبع :سایت روزنامه فناوران

از مطالب دیگر ما دیدن فرمایید :

نظرات خود را در مورد مطالب ما برایمان بنویسید

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200