مقایسه محصول

رک دوربین مداربسته چیست ؟ + ویژگی ها و مشخصات

فهرست مطالب

رک دوربین مداربسته چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

یکی از اجزای مهم یک سیستم مداربسته ، رک دوربین مداربسته یا کابینت شبکه است. در مرحله پایانی نصب، کلیه تجهیزات اتاق کنترل، از قبیل، سوئیچ یا سوئیچ های مرکزی، دستگاه رکوردر ( nvr یا dvr )، پاور ماژول، سیستم برق اضطراری و سایر تجهیزات درون رک ایستاده، نصب می شوند. رک یک محفظه فلزی است که با توجه به نوع کاربری و اندازه پروژه می تواند در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ انتخاب شود. در این محتوا می خواهیم کمی بیشتر در مورد رک شبکه و انواع آن توضیح بدهیم.

رک یا محفظه یا کابینت، یک وسیله فلزی است که تجهیزات مرکزی از جمله سرور، رکوردر و سوئیچ های شبکه در آن نصب می شوند. وظیفه اصلی رک شبکه، محافظت فیزیکی از تجهیزات نصب شده درون آن است. همچنین رک ها با استفاده از فن های متعددی که می توان روی آن نصب کرد، حرارت تجهیزات الکترونیکی را به بیرون هدایت و این تجهیزات را خنک می کنند.

رک های شبکه دارای اندازه و ابعاد متعددی هستند، واحد اندازه گیری رک شبکه، یونیت است است. هر یونیت معادل دو اینچ یا پنج سانتیمتر است. هر چه رک بزرگ تر باشد، تعداد یونیت های آن بزرگ تر خواهد بود. به عنوان مثال رک 42 یونیت از رک 24 یونیت، ارتفاع بیشتری دارد.

رک ها در یک تقسیم بندی به رک دیواری و رک ایستاده تقسیم می شوند. رک دیواری همانگونه که از اسم آن مشخص است به گونه ای طراحی شده که می توان آن را روی دیوار نصب نمود. اندازه رک دیواری معمولا، از 9 یونیت کمتر است و می توان یک سوئیچ یا پچ پنل را درون آن نصب کرد. در سوی دیگر، رک ایستاده از 9 یونیت شروع و ابعاد آن تا 42 یونیت وجود دارد. هر چند برخی مدل های رک ایستاده که تعداد یونیت های بیشتری نیز دارند هم در سبد محصول برخی از شرکت های تولید کننده رک وجود دارد.

رک های شبکه ایستاده معمولا دارای چرخ هستند، درب جلوی آنها قفل می شود. برخی از رک ها، درب های کناری و پشتی باز شونده دارند که این درب ها نیز به خودی خود از داخل رک یا از بیرون توسط قفل تعبیه شده روی رک قابل قفل شدن هستند. باز شدن درب های کناری و پشتی رک، به کاربر یا تکنسین دوربین مدار بسته یا ادمین شبکه، کمک می کند تا بتواند براحتی، به بخش های مختلف تجهیزاتی که درون رک نصب شده اند دسترسی داشته باشد.

برای دانستن ویژگی های رک دوربین مداربسته باید اول بدانیم که رک شامل یک قفسه فلزی است که تجهیزات شبکه و ادوات وابسته مانند سوئیچ شبکه ، سرور و .. را در خود جای می دهد ، رک دوربین مداربسته هم همانطور که از نامش پیداست به رکی گفته می شود که فضای مناسب برای نصب سوئیچ شبکه و DVR یا NVR دوربین مدار بسته را داشته باشد.

در این قسمت برخی از مهمترین ویژگی ها در انتخاب یک رک دوربین مداربسته را توضیح می دهیم

  • اندازه رک دوربین مداربسته

نخستین عاملی که در انتخاب یک رک دوربین مداربسته , رک دوربین باید مورد توجه قرار بگیرد اندازه یا ارتفاع رک است ، واحد ارتفاع رک یونیت است و هر چقدر رک بزرگتر باشد تعداد یونیت هی آن بیشتر است. فاصله هر یونیت از هم حدود 44.45 میلیمتر می باشد.دقت داشته باشید که در انتخاب رک مناسب دوربین باید برای هر قطعه ی اکتیوی که در رک نصب می کند یک یا دو یونیت به عنوان فضای اضافی جهت تهویه مناسب آن در نظر بگیرید ، به عنوان مثال: اگر ارتفاع NVR مورد استفاده 5 یونیت باشد. باید یک یونیت از بالا و یک یونیت از پایین اضافه برای تهویه مناسب دستگاه ضبط فضای اضافه در نظر بگیرید.

رک دوربین معمولا از 4 یونیت شروع شده و تا 42 یونیت می تواند ارتفاع داشته باشد. اندازه رک با توجه به تعداد تجهیزات درون آن انتخاب می شود دستگاه ضبط تصاویر دوربین مدار بسته ، سوئیچ شبکه ، پچ پنل فیبر ، پچ پنل شبکه ، کامپیوتر مانیتورینگ ، کیبورد کنترلر دوربین متحرک ، مودم شبکه و … انتخاب می شود.

  • نوع رک دوربین مداربسته

رک ها بر اساس نوع استفاده شان در صنعت مدار بسته بسته به دو دسته عمده رک دیواری و رک ایستاده تقسیم می شوند.

رک دیواری همانگونه که از اسمش پیداست مخصوص نصب بر روی دیوار طراحی شده است و توان نصب سوئیچ یا یک دستگاه ضبط تصویر دوربین را دارد. رک های دیواری در ارتفاع 4 یونیت تا 12 یونیت در بازار وجود دارند. رک های دیواری معمولا دارای در های شیشه ای هستند که در جلوی رک یا کناره های آن تعبیه شده است.

رک ایستاده با توجه به نامشان به صورت ایستاده و روی زمین وجود دارند، ارتفاع رک های ایستاده از 16 یونیت شروع شده و تا 47 یونیت وجود دارند این رک ها برای نصب تعداد پر شماری از تجهیزات شبکه و پروژه های مدار بسته بزرگ طراحی و روانه بازار می شوند.

  • عمق و عرض رک دوربین مداربسته 

عرض رک های موجود در بازار از ابعاد متفاوتی تشکیل شده است اما معمولا رک های مورد استفاده در پروژه های مدار بسته عرض 19 اینچی ( 482.6 میلیمتر ) دارند چرا که تمامی تجهیزات استفاده شده در سیستم مدار بسته مانند:
سوئیچ شبکه و NVR یا DVR دارای عرض 19 اینچی هستند. علاوه بر ارتفاع و عرض رک ، عمق رک دوربین مدار بسته نیز اهمیت دارد، عمق رک معمولا در ابعاد مختلفی وجود دارد. عمق 45 سانتیمتر ، 60 سانتیمتر ، 80 سانتیمتر و عمق 100 سانتیمتر همگی اندازه عمق رک ها را نشان می دهند. کاربران می توانند با توجه به تجهیزات مورد نیاز به کار رفته در پروژه مدار بسته , رک مورد نیاز خود را انتخاب نمایند. معمولا در یک پروژه مدار بسته از رک با عمق حداقل 80 سانتیمتری استفاده می شود.

  • فن و تهویه مناسب رک دوربین

فلسفه استفاده از رک ، حفاظت از تجهیزات شبکه و تجهیزات امنیتی نصب شده درون آن می باشد در واقع رک دوربین مدار بسته از تجهیزات درونش بصورت فیزیکی حفاظت می کند. نکته مهم دیگر در رک ها ، وجود فن و تهویه مناسب برای چرخش مناسب هوا و برون داد هوای گرم ناشی از عملکرد تجهیزات درون رک می باشد. در صورت نصب غیر استاندارد فن های تعبیه شده در رک های دیواری یا ایستاده ، جریان هوا به درستی درون رک نمی چرخد و این مهم می تواند به دستگاه های درون رک مانند سوئیچ و NVR آسیب جدی وارد کند.

اگر قصد اجرای یک پروژه دوربین مدار بسته استاندارد را دارید ، به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین کار ها انتخاب رک یا رک های مناسب است رک دوربین مداربسته می تواند با حفظ تجهیزات اکتیو شبکه ، صحت عملکرد سیستم را تضمین کند. شما می توانید پیش از انتخاب نوع رک با مشاوران فنی ما نیازتان را مطرح کنید و بهینه ترین پیشنهاد را دریافت نمایید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200