مقایسه محصول

روباتی با حس بویایی که به آتش نشانان کمک می کند!

فهرست مطالب

روباتی با حس بویایی که به آتش نشانان کمک می کند

انجام عملیات نجات زمانی که دود ناشی از آتش سوزی غلیظ است کار مشکلی است. محققان در مرکز آموزش آتش نشانان آلمان مشغول آزمایش روباتی هستند که در عملیات نجات به آتش نشانان کمک می کند. مهمترین ویژگی ان روبات ارزیابی خطرات در شرایطی است که به خاطر غلظت بالای دود ناشی از آتش سوزی، دید کافی وجود ندارد. این روبات را محققان اروپایی طرح موسوم به اسموک بات طراحی کرده اند. این طرح با همکاری سازمان آتش نشانی دورتموند، متخصصان هوش مصنوعی و مهندسان اروپایی انجام می شود.

سی 298x300 - روباتی با حس بویایی که به آتش نشانان کمک می کند!

روباتی با حس بویایی که به آتش نشانان کمک می کند

ساخت تصویر سه بعدی از محل حادثه

اریک شافرنیخت، مهندس هوش مصنوعی در این پروژه است و درباره نوآورانه ترین جنبه این طرح می گوید:
نوآورانه ترین بخش این طرح، وجود دوربین های رادار است که شامل مجموعه ای از آنتن ها و گیرنده هایی است که امواج رادار را دریافت می کنند و می فرستند کار روبات بازسازی تصویر سه بعدی از محیط است. اولین بار است که روباتی می تواند در شرایط خاص، مثل دود شدید در عملیات نجات به آتش نشانان کمک کند. حسگرهای معمولی مانند دوربین های ویدیویی در آتش سوزی شدید از کار می افتد کل این سیستم بر اساس گردآوری اطلاعات مختلف کار می کند. مجموع این داده ها، زمانی که غلظت دود ناشی از آتش سوزی بالاست، تصویر کلی از شرایط فراهم می کند، اخیم جی لینتال، مسئوول هماهنگ کننده این طرح می گوید: این اطلاعات تصویری است که با آن می توان تصویر سه بعدی خانه و همچنین دمای نقاط مختلف خانه و حتی توزیع گاز هر اتاق را ساخت. این اطلاعات البته برای آتش نشان ها اهمیت زیادی دارد و با استفاده از آن می توانند از خطرات بزرگتر پرهیز کنند.

روباتی با حس بویایی

کار روبات فقط تهیه تصویر ازمحل حادثه نیست روبات به حس بویایی نیز مجهز است. یک شافرنیخت، مهندس هوش مصنوعی این طرح درباره حس بویایی این روبات می گوید: بینی روبات برای بوئیدن در بخشی از ربات قرار داده شده است، زیرا گاهی ممکن است در اثر آتش سوزی یا حوادث، مواد شیمیایی خطرناک هم در هوا متصاعد می شود و این چیزی است که در عملیات نجات باید بدانیم. ویژگی دیگر این ربات این است که می توان آن را از راه دور و از طریق اینترنت وای فای کنترل کرد. این سیستم به رغم نقاط قوتش، محدودیت هایی نیز دارد، به خصوص از نظر سرعت عمل. دانشمندان طرح، روی این نکته کار می کنند. قرار است در آینده قابلیت های دیگری نیز به این روبات افزوده شود مسئوول هماهنگ کننده این طرح می گوید: در حال حاضر این سامانه را می توان فقط در شرایطی به کار برد که وقت زیاد داشته باشیم سرعت اجرای عملیات نجات بسیار مهم است
در آینده خواهیم توانست این مشکل را مثلا با استفاده پهبادها حل و قابلیت تشخیص افراد را هم به سیستم اضافه کنیم. آتش نشانان می گویند می توان از این روبات در آتش سوزی در تونل یا در مکان های صنعتی استفاده کرد. دتلوهاریس، مدیر سازمان آتش نشانی دورتموند درباره فواید این روبات می گوید: کاوش با روبات امکان آن را فراهم می کند که اطلاعاتی اضافی گردآوری کنیم مثلا آگاه شویم که آیا به تاسیسات صنعتی بزرگ، جاهایی که ممکن است مواد خطرناک انبار شده باشد آسیبی وارد شده یا نه. در کار آتش نشانی موانع زیاد وجود دارد و این موانع فقط از نوع مبلمان خانه نیست، در بعضی جاها ممکن است ماشین های صنعتی (در طبقات بالاتر) وجود داشته باشد که سقف را سوراخ کنند و روی زمین بیافتند این نوع اطلاعات به امدادرسان ها کمک می کند از خطرات اضافی پرهیز کنند بهبود و افزایش قابلیت های این روبات آن را تبدیل به دستیار آتش نشانان خواهد کرد.

منبع : سایت ایسنا

      پرشیا سیستم 

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200