مقایسه محصول

دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

فهرست مطالب

اگر شما هم صاحب ملکی باشید که برای‌تان اهمیت زیادی داشته باشد، شاید به این فکر کرده باشید که دوربین مدار بسته دید در شب تا چه اندازه می‌تواند باعث افزایش امنیت ملک‌تان شود؛ خواه این ملک مسکونی، تجاری یا اداری باشد. برقراری امنیت به صورت 24 ساعته دغدغه بسیاری از افراد است و به همین دلیل بسیاری از مشتریان دوربین مدار بسته، به دنبال دوربین‌ها و دیگر تجهیزات امنیتی هستند که بتوانند در زمان شب نیز نظارت خوبی بر روی ساختمان و سایر دارایی‌های خود داشته باشند. دوربین‌های IP دارای قابلیتی به نام IR Range یا همان IR Distance هستند. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این قابلیت آشنا شوید و چند دوربینی که این تکنولوژی را دارند را به شما معرفی کنیم.

دوربین مدار بسته دید در شب چگونه عمل می‌کند؟

دوربین‌های مدار بسته دید در شب با استفاده از تکنولوژی نور مادون قرمز یا همان IR کار می‌کنند. مادون قرمز در واقع نوعی تابش الکترومغناطیسی است که چشم انسان نمی‌تواند آن را ببیند اما توسط دوربین‌های مجهز به حسگرهای IR قابل تشخیص است. در طول روز دوربین‌های مدار بسته با استفاده از نور مرئی تصاویر را ثبت می‌کنند. با این‌حال در هنگام شب یا زمانی که نور کم است، دوربین به حالت IR Range سوییچ می‌کند؛ در این حالت LED های مخصوصی درون دوربین وجود دارند که معمولا در اطراف لنز دوربین نصب می‌شوند. از طریق همین LED ها مادون قرمز بر روی سطوح می‌تابد و تصویر را روشن می‌کنند. در نهایت این نور به دوربین منعکس شده و توسط سنسور IR دریافت می‌شود.

Night vision CCTV camera 5 - دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

دوربین مدار بسته دید در شب همراه مادون قرمز

فیلتر بین لنز و سنسور دوربین قرار می‌گیرد تا نور مرئی در طول روز از آن عبور کند و در عین حال طول موج‌های مادون قرمز را مسدود کند. هنگامی که سطح نور به یک نقطه خاص کاهش می‌یابد، فیلتر تغییر می‌کند تا به نور مادون قرمز اجازه ورود دهد. این فرآیند گاهی اوقات (TDN) نامیده می‌شود زیرا تصاویر رنگی واقعی را در روز و تصاویر سیاه و سفید یا دید در شب را در شب ارائه می‌دهد. در شرایطی که نور محیطی حداقل است یا بدون نور است (به عنوان مثال، نظارت شبانه از فروشگاه‌های خرده‌فروشی یا ساختمان‌های اداری بدون پنجره یا نور طبیعی)، حتی یک دوربین TDN نیز تصویر شفافی ارائه نمی‌کند. برای روشن کردن تاریکی کامل به نورپردازهای IR قدرتمند نیاز دارید. همان طور که می‌بینید قابلیت IR Range در دوربین بسیار اهمیت دارد.

فیلم یا تصویر تولید شده توسط سنسور IR معمولا سیاه و سفید است. شایان ذکر است که اثر بخشی IR می‌تواند تحت تاثیر عواملی مانند فاصله بین دوربین و اجسام، کیفیت LED های IR و وجود هرگونه مانع در میدان دید دوربین بستگی دارد.

قابلیت IR در دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟

IR مخفف Infrared Radiation بوده که به معنای تابش فرو سرخ یا همان مادون قرمز است. همانطور که اشاره کردیم، تشعشعات IR برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. اما توسط دستگاه‌های خاصی از جمله دوربین مدار بسته دید در شب قابل تشخیص است. مادون قرمز می‌تواند اجسامی که دمای آن‌ها بالاتر از صفر مطلق (منفی 273 درجه سلسیوس) است را شناسایی کند؛ هرچه جسم گرمتر باشد، مادون قرمز واضح‌تر می‌تواند آن اجسام را شناسایی کند. دوربین مدار بسته دید در شب از همین اصل برای تشخیص و ثبت تصاویر در شرایط کم نور یا بدون نور استفاده می‌کنند. مادون قرمز علاوه بر دوربین‌های مدار بسته دید در شب، کاربردهای عملی مختلفی هم دارد؛ معمولا در سیستم‌های گرمایشی، پخت و پز، ارتباطات و سنجش از راه دور و غیره استفاده می‌شود.

قابلیت IR Distance یا IR Range در دوربین مدار بسته دید در شب

نکته‌ای که در هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه کنید قابلیت IR Distance در دوربین است. برای ثبت جزئیات در تاریکی، مطمئن شوید که دوربینی که در حال نصب آن هستید دارای فاصله نور مادون قرمز کافی باشد. دوربین‌های دید در شب با کیفیت پایین‌تر شاید چندین چراغ LED داشته باشند، اما ممکن است فقط اجسام چند فوتی را روشن کنند. به برگه مشخصات نگاه کنید یا دوربین را تست کنید تا ببینید آیا فاصله نور کافی را فراهم می‌کند یا خیر. (دوربین‌های IR با کیفیت بالاتر می‌توانند اشیاء را در فاصله 150 فوتی یا بیشتر روشن کنند). حتی در فواصل نزدیک‌تر، خوب است دوربین را امتحان کنید تا بدانید به انتظارات شما پاسخ می‌دهد یا خیر.

در مثال زیر، می‌توانید ببینید چه اتفاقی می‌افتد وقتی قابلیت IR Range در دوربین فعال است، در مقابل زمانی که فعال نیست. ببینید چگونه دوربین دارای قابلیت IR Range در سمت چپ سوژه را حتی در 0 لوکس روشن می‌کند، در حالی که دوربین در عکس سمت راست بدون قابلیت IR Range  قادر به گرفتن چیزی نیست. بدون قابلیت IR Range در دوربین، میدان دید در نهایت سیاه می‌شود.

smart ir - دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

مقایسه قابلیت General IR و Smart IR

با قابلیت Smart IR از سفید شدن تصویر جلوگیری کنید!

اگر در گذشته از دوربین مدار بسته دید در شب استفاده کرده‌اید، ممکن است یک تصویر «سفید شده» را تجربه کرده باشید، که در آن IR دوربین مدار بسته دید در شب یک شی را به حدی روشن کرده است که دیگر قابل تشخیص نباشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک شی خیلی به دوربین نزدیک شود. برای جلوگیری از این مشکل، به دنبال دوربین‌هایی با IR هوشمند پویا یا LED داخلی باشید که به طور خودکار برای جبران فاصله یک جسم تنظیم می‌شوند تا از نوردهی مناسب اطمینان حاصل کنید. در اینجا قابلیت IR Distance در دوربین دوربین مدار بسته دید در شب اهمیت پیدا می‌کند.

انواع دوربین مدار بسته دید در شب چه ویژگی‌هایی دارند؟

به غیر از قابلیت IR که به طور کامل درباره آن و انواعش توضیح دادیم، این نوع تجهیزات امنیتی قابلیت‌های دیگر نیز دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • دوربین‌های کم نور: این دوربین‌ها برای گرفتن تصاویر در شرایط کم نور بدون استفاده از نور IR طراحی شده‌اند. در عوض این دوربین‌ها برای افزایش نور موجود و تولید تصاویر واضح به فناوری‌های پیشرفته پردازش تصویر متکی هستند. برخی از دوربین‌های کم نور نیز دارای ویژگی به نام «شاتر آهسته» هستند که به دوربین اجازه می‌دهد تا در طول زمان نور بیشتری را جمع آوری کند و در نتیجه تصاویر روشن‌تری ایجاد کند.
  • دوربین‌های حرارتی: این دوربین‌ها برای برای تشخیص علائم حرارتی به جای نور مرئی طراحی شده‌اند. این دوربین‌ها حتی در تاریکی مطلق هم می‌توانند به راحتی فیلمرداری کنند؛ البته تا زمانی که منبع گرما وجود داشته باشد. دوربین‌های حرارتی معمولا برای برقراری امنیت و نظارت در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا می‌توانند مزاحمان یا سایر اجسامی که گرما تولید می‌کنند را شناسایی کنند. حتی در زمانی که این اجسام لابه‌لای شاخ و برگ‌های متراکم یا شرایط آب و هوایی نامساعد قرار داشته باشند.
Night vision CCTV camera 3 - دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

مقایسه قابلیت دوربین دید در شب رنگی با معمولی

بهترین دوربین مدار بسته دید در شب

در ادامه قصد داریم چند دوربین مدار بسته دید در شب را به شما معرفی کنیم که با نصب هرکدام از آن‌ها به راحتی می‌توانید امنیت محل مورد نظرتان را حتی هنگام شب نیز تامین نمایید. محصولاتی که قصد معرفی آن‌ها را داریم برای برندهای هایک ویژن و داهوا هستند که می‌توانید آن‌ها را با قیمت معقول و گارانتی 2 ساله از سایت پرشیا سیستم خریداری نمایید. تنها کافی‌ست با شماره 02154871000 تماس بگیرید و در صورت نیاز با کارشناسان ما نیز مشاوره داشته باشید.

دوربین مداربسته داهوا مدل DH-SD42215-HC-LA

اولین دوربینی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم از برند داهوا و مدل DH-SD42215-HC-LA است؛ این محصول گزینه مقرون به صرفه‌ای است که مناسب بودجه محدود است. از قابلیت‌های این دوربین مدار بسته دید در شب می‌توان به رزولوشن 2 مگاپیکسیلی کیفیت فیلمبرداری و جنس فلزی آن اشاره کرد. قابلیت دید در شب آن متراژ دید 20 متری دارد؛ بنابراین در هنگام شب یا نور کم نیز به طور واضح می‌تواند تا مسافت 20 متری از اجسام محدوده فیلمبرداری کند. این محصول دارای گواهی IP67 است و در مقابل گرد و غبار و آب مقاومت خوبی دارد.

دوربین مدار بسته هایک ویژن مدل DS-2CD1347G0-L

این محصول نیز دوربین مدار بسته دید در شب با قیمت بالاتر نسبت به مدل DH-SD42215-HC-LA است؛ دوربین DS-2CD1347G0-L توسط شرکت هایک ویژن تولید شده و به راحتی می‌تواند در تاریکی تا مسافت 30 متر را فیلمبرداری کند. لنز این دوربین 4 مگاپیکسل است و بنابراین کیفیت و وضح تصویر بسیار مناسبی دارد. دماي مناسب براي اين دوربين بين 30- تا 60 سانتيگراد است و منبع تغذيه آن 12 ولت است. این محصول مناسب اماکنی است که برای‌تان اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه این مدل نیز براساس استاندارد IP67 بوده و بنابراین در مقابل تغییرات آب و هوایی نیز مقاومت بالایی دارد.

دوربین مدار بسته دید در شب رنگی هایک ویژن مدل DS-2CD1047G0-L

اگر به دنبال یک دوربین مدار بسته دید در شب رنگی هستید، مدل DS-2CD1047G0-L انتخاب بسیار مناسبی است. این محصول برند Hikvision با داشتن کیفیت رزولوشن تصویر 4 مگاپیکسلی، خروجی فیلمبرداری مناسبی را به شما ارائه می‌دهد. حداکثر کیفیت دوربین 2560 × 1440 است و با داشتن ویژگی تمام رنگی (ColorVu) حتی در نور بسیار کم نیز به صورت رنگی فیلمبرداری می‌کند. پس اگر به دنبال یک دوربین دید در شب با کیفیت رنگی هستید، این محصول گزینه خوبی برای شما است.

Night vision CCTV camera 4 - دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

دوربین مدار بسته دید در شب DS-2CD1047G0-L

قیمت دوربین مدار بسته دید در شب

برای خرید، اطلاع از قیمت یا مشاوره درباره دوربین مدار بسته دید در شب می‌توانید با شماره تلفن 02154871000 تماس حاصل فرمایید. از این طریق می‌توانید با کارشناسان و مشاوران شرکت دی دی سی پرشیا در ارتباط باشید و بهترین انتخاب را در خرید دوربین مدار بسته دید در شب داشته باشید. همچنین فرایند نصب و راه اندازی را هم می‌توانید به مهندسان مجرب ما بسپارید.

نتیجه گیری

دوربین مدار بسته دید در شب می‌تواند گزینه خوبی برای افزایش امنیت محیط شما باشند، اما مهم است که بدانید به چه نوع دوربینی نیاز دارید و چه زمانی از IR هوشمند پویا استفاده کنید. نیاز خود را در نظر بگیرید. آیا به نظارت شبانه در داخل یا خارج از منزل نیاز دارید؟ و محدوده پوشش نظارتی شما چقدر است؟ مطمئن شوید که دوربینی را انتخاب کنید که برای نیاز خاص شما ساخته شده باشد و دارای ظرفیت لنز و یا زوم مورد نیاز شما باشد.

قابلیت IR Range در دوربین را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید. استفاده از IR هوشمند پویا در صورتی که بر فضاهای بزرگ‌تر مانند استادیوم‌ها یا پارکینگ‌ها نظارت می‌کنید چندان کارآمد نیست. در این موارد، توصیه می‌کنم IR هوشمند پویا را خاموش کنید و فقط از IR استفاده کنید. بنابراین از IR هوشمند پویا برای پوشش شبانه در مناطق کوچک‌تر و داخلی استفاده کنید. برای مناطق بزرگ‌تر مانند پارکینگ‌ها و استادیوم‌ها IR هوشمند پویا را خاموش کنید و فقط از IR استفاده کنید.

Night vision CCTV camera - دوربین مدار بسته دید در شب چیست؟ + معرفی و خرید 3 دوربین با این قابلیت

نمایی از یک دوربین مدار بسته دید در شب در هنگام شب

فاصله روشنایی را در نظر بگیرید، قابلیت IR Distance در دوربین به شما کمک می‌کند. مشخصات فنی دوربین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قابلیت‌های IR آن می‌تواند مسافت مورد نیاز شما را پوشش دهد. در صورت نیاز، یک پرتو IR جداگانه برای تکمیل روشنایی در شب اضافه کنید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200