آموزش دوربین مداربسته, دوربین مداربسته

قابلیت IR Range یا IR Distance دید در شب دوربین مداربسته چیست؟

برقراری امنیت یک نیاز شبانه‌روزی است که در شب نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از مشتریان ما، به ویژه در بخش صنعتی تجاری، به ابزارهای پیشرفته برای نظارت شبانه و تأمین امنیت محیطی یا نظارت بر ساختمان‌ها و سایر دارایی‌ها پس از تاریکی هوا نیاز دارند. ما همیشه دوربین‌های IP با LEDهای داخلی  IR (مادون قرمز) را برای نظارت تصویری در شب با بالاترین کیفیت را توصیه می‌کننم. قابلیت دید در شب دوربین مداربسته تصاویر را باکیفیت بالا در تاریکی شب ضبط می‌کند. در این مقاله شما را با قابلیت IR Range در دوربین یا قابلیت IR Distance در دوربین آشنا می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

منظور از قابلیت دید در شب دوربین مداربسته چیست؟

برای ثبت تصاویر باکیفیت نور نقش مهمی دارد. از آنحایی که در روز نور وجود دارد تصاویر با کیفیت خوبی ضبط می‌شوند. اما زمانی که هوا تاریک می‌شود برای ثبت تصاویر باکیفیت نیاز به نور داریم، از این رو از قابلیت IR در دوربین مداربسته استفاده می‌شود. با استفاده از این قابلیت در تاریکی هوا نیز تصاویر واضح و باکیفیتی ثبت می‌شود‌، که به آن قابلیت دید در شب می‌گویند‌.

سنسور مادون قرمز چیست؟

دوربین‌های IR یا دید در شب از نور مادون قرمز برای روشن کردن تصاویر در تاریکی استفاده می‌کنند. ما نمی‌توانیم نور مادون قرمز را ببینیم، اما نور مادون قرمز در واقع در اطراف ما وجود دارد. دوربین‌های IR این طول‌موج‌های مادون قرمز نامرئی را شناسایی می‌کنند و دوربین را قادر می‌سازند تا در تاریکی ببیند. اکثر دوربین‌های IR دارای یک سری  LED IR (اغلب در اطراف لنز) هستند که نور مادون قرمز را در شب یا هر زمان که دوربین به حالت شب تغییر می‌کند، از خود عبور می‌دهد. از آنجایی که نور مادون قرمز می‌تواند با تصاویر رنگی تداخل ایجاد کند، اکثر دوربین‌های IR دارای فیلتر قطع کننده IR هستند تا نور مادون قرمز را در طول روز مسدود کند.

فیلتر بین لنز و سنسور دوربین قرار می‌گیرد تا نور مرئی در طول روز از آن عبور کند و در عین حال طول موج‌های مادون قرمز را مسدود کند. هنگامی که سطح نور به یک نقطه خاص کاهش می‌یابد، فیلتر تغییر می‌کند تا به نور مادون قرمز اجازه ورود دهد. این فرآیند گاهی اوقات  (TDN)نامیده می‌شود زیرا تصاویر رنگی واقعی را در روز و تصاویر سیاه و سفید یا دید در شب را در شب ارائه می‌دهد. در شرایطی که نور محیطی حداقل است یا بدون نور است (به عنوان مثال، نظارت شبانه از فروشگاه‌های خرده‌فروشی یا ساختمان‌های اداری بدون پنجره یا نور طبیعی)، حتی یک دوربین TDN نیز تصویر شفافی ارائه نمی‌کند. برای روشن کردن تاریکی کامل به نورپردازهای IR قدرتمند نیاز دارید. همان طور که می‌بینید قابلیت IR Range در دوربین بسیار اهمیت دارد.

 قابلیت IR Distance در دوربین یا قابلیت IR Range در دوربین

نکته‌ای که در هنگام خرید دوربین باید به آن توجه کنید قابلیت IR Distance در دوربین است. برای ثبت جزئیات در تاریکی، مطمئن شوید که دوربینی که در حال نصب آن هستید دارای فاصله نور مادون قرمز کافی باشد. دوربین‌های دید در شب با کیفیت پایین‌تر شاید چندین چراغ LED داشته باشند، اما ممکن است فقط اجسام چند فوتی را روشن کنند. به برگه مشخصات نگاه کنید یا دوربین را تست کنید تا ببینید آیا فاصله نور کافی را فراهم می‌کند یا خیر. (دوربین‌های IR با کیفیت بالاتر می‌توانند اشیاء را در فاصله 150 فوتی یا بیشتر روشن کنند). حتی در فواصل نزدیک‌تر، خوب است دوربین را امتحان کنید تا بدانید به انتظارات شما پاسخ می‌دهد یا خیر؟

در مثال زیر، می‌توانید ببینید چه اتفاقی می‌افتد وقتی قابلیت IR Range در دوربین فعال است، در مقابل زمانی که فعال نیست. ببینید چگونه دوربین دارای قابلیت IR Range در سمت چپ سوژه را حتی در 0 لوکس روشن می‌کند، در حالی که دوربین در عکس سمت راست بدون قابلیت IR Range  قادر به گرفتن چیزی نیست. بدون قابلیت IR Range در دوربین، میدان دید در نهایت سیاه می‌شود.

منظور از قابلیت دید در شب دوربین مداربسته چیست؟

با قابلیت  IRاز سفید شدن تصویر دوری کنید!

اگر در گذشته از دوربین‌های IR استفاده کرده‌اید، ممکن است یک تصویر «سفید شده» را تجربه کرده باشید، که در آن IR دوربین یک شی را به حدی روشن کرده است که دیگر قابل تشخیص نباشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک شی خیلی به دوربین نزدیک شود. برای جلوگیری از این مشکل، به دنبال دوربین‌هایی با IR هوشمند پویا یا LEDهای داخلی باشید که به طور خودکار برای جبران فاصله یک جسم تنظیم می‌شوند تا از نوردهی مناسب اطمینان حاصل کنید. در اینجا قابلیت IR Distance در دوربین اهمیت پیدا می‌کند.

به طور خلاصه

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته می‌توانند مکمل خوبی برای افزایش امنیت محیط شما باشند، اما مهم است که بدانید به چه نوع دوربینی نیاز دارید و چه زمانی از IR هوشمند پویا استفاده کنید. نیاز خود را در نظر بگیرید. آیا به نظارت شبانه در داخل یا خارج از منزل نیاز دارید؟ و محدوده پوشش نظارتی شما چقدر است؟ مطمئن شوید که دوربینی را انتخاب کنید که برای نیاز خاص شما ساخته شده باشد و دارای ظرفیت لنز و یا زوم مورد نیاز شما باشد.

قابلیت IR Range در دوربین را، مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید. استفاده از IR هوشمند پویا در صورتی که بر فضاهای بزرگ‌تر مانند استادیوم‌ها یا پارکینگ‌ها نظارت می‌کنید چندان کارآمد نیست. در این موارد، توصیه می‌کنم IR هوشمند پویا را خاموش کنید و فقط از IR استفاده کنید. بنابراین از IR هوشمند پویا برای پوشش شبانه در مناطق کوچک‌تر و داخلی استفاده کنید. برای مناطق بزرگ‌تر مانند پارکینگ‌ها و استادیوم‌ها IR هوشمند پویا را خاموش کنید و فقط از IR استفاده کنید.

فاصله روشنایی را در نظر بگیرید، قابلیت IR Distance در دوربین به شما کمک می‌کند. مشخصات فنی دوربین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قابلیت‌های IR آن می‌تواند مسافت مورد نیاز شما را پوشش دهد. در صورت نیاز، یک پرتو IR جداگانه برای تکمیل روشنایی در شب اضافه کنید. مثل همیشه سوالات و نظرات خود را برای ما در قسمت ثبت نظر بنویسید.

منبع :

https://www.marchnetworks.com/intelligent-ip-video-blog/need-a-night-vision-camera-why-dynamic-smart-ir-is-the-way-to-go/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.