مقایسه محصول

حذف نویز دیجیتال یا قابلیت DNR در دوربین مداربسته هایک ویژن چیست ؟

فهرست مطالب

قابلیت DNR در دوربین مداربسته یا Digital Noise Reduction یک مکانیزم در دوربین های هایک ویژن است که نویز دیجیتال در تصویر دوربین را حذف می کند . این فرآیند باعث می شود تا دوربین هایک ویژن تصویر شفاف تری بخصوص در هنگام شب یا موقعی که دوربین در محیط های کم نور تر نصب شده است داشته باشد . برای آشنایی بهتر با ویژگی DNR در دوربین های هایک ویژن ، ابتدا کمی در خصوص نویز های دیجیتال توضیح می دهیم .

نویز دیجیتال چیست ؟ 

دوربین مدار بسته برای تصویر برداری به نور مناسب نیاز دارد که می تواند بصورت طبیعی یا مصنوعی به دوربین برسد . گاهی اوقات دوربین در موقعیتی قرار می گیرد که نور مناسبی ندارد به عنوان مثال ، در فضای بیرون یک ساختمان یا پارکینگ های زیر زمینی که سیستم روشنایی مناسبی ندارند . در اینگونه مواقع ، تصویر دوربین افت می کند و ذرات ریز سفید رنگ در کل تصویر نمایان می شود .

این ذرات ریز که معمولا از آن ها به برفک تعبیر می شود یکی از آزار دهنده ترین مواردی است که تکنسین های نصب و نصابان دوربین را دچار مشکل می کند . آنها پس از نصب دوربین ، هنگامی که مشغول تنظیم دوربین ها در شب هستند ، متوجه این نویز و دانه های سفید در تصویر می شوند . این ذرات ریز سفید رنگ که با کاهش شدت نور محیط روی تصویر نمایان می شود ، نویز دیجیتال است .

قابلیت DNR در دوربین مداربسته چگونه عمل می کند ؟

قابلیت DNR در دوربین در برخی از دوربین های هایک ویژن وجود دارد . وظیفه این فیلتر همانطور که از اسم آن مشخص است ، حذف نویز دیجیتال از تصویر دوربین مدار بسته در موقعیت هایی است که شدت نور محیط کم است یا دوربین در حال تصویر برداری در شب است . برای درک بهتر مفهوم نویز دیجیتال و نحوه عملکرد فیلتر DNR به ذکر یک مثال می پردازیم .

یک مثال برای درک بهتر مفهوم نویز دیجیتال و عملکرد DNR

تصور کنید که برای تصویر برداری از فضای بیرونی یک ساختمان ، چند دوربین بولت را در محوطه بیرونی آن نصب کرده اید . دوربین ها به گونه ای نصب شده اند که فضای جلوی ساختمان و همچنین خیابان روبرویی که محل عبور خودرو هاست را تصویر برداری می کند . خودروهای در ساعت های مختلف شبانه روز از جلوی دوربین عبور می کنند برخی از اتومبیل ها هم کنار خیابان پارک کرده اند که تصویر آنها هم توسط دوربین ثبت می شود .

با فرا رسیدن شب و تاریک شدن هوا ، تصویر دوربین دچار نویز دیجیتال می شود و تصویر کلیه اشیا و افرادی که در میدان دید دوربین هستند ، دچار نویز دیجیتال می شود . این نویز بر روی خودور هایی که در حال حرکت هستند ، خودرو های ثابت و حتی افرادی که حرکت می کنند نمایان شده و کیفیت تصویر دوربین به نحو آزار دهنده ای کاهش یافته است .

در این حالت کاربر ، وارد منوی دوربین شده و فیلتر DNR را در دوربین فعال می کند .با فعال کردن فیلتر DNR در دوربین هایک ویژن ، نویز های دیجیتال حذف شده و تصویر دوربین هایک ویژن به تصویر شفاف و با کیفیت تبدیل می شود . این در واقع عملکرد قابلیت DNR در دوربین مداربسته است .

چند نوع DNR در دوربین مدار بسته داریم ؟

جالب است بدانید که فیلتر DNR دوربین مدار بسته به دو نوع تقسیم می شود که شامل فیلتر 2DNR و فیلتر 3DNR می باشد اما تفاوت این دو فیلتر در چیست ؟

فیلتر 2DNR

فیلتر 2DNR یا 2D-DNR یا فیلتر حذف نویز دیجیتال از اشیا بصورت دو بعدی ، وظیفه حذف و یا کاهش نویز دیجیتال از اشیا یا افرادی که جلوی دوربین هستند را بصورت دو بعدی انجام می دهد . اگر بخواهیم عملکرد فیلتر 2DNR را در غالب مثال بالا توضیح بدهیم باید اینگونه مطرح کنیم ، با فعال کردن فیلتر 2DNR ، نویز دیجیتال کلیه افرادر و اتومبیل هایی که بصورت ثابت در میدان دید دوربین هستند جبران می شود و کلیه اجسام ثابت جلوی دوربین ، تصاویر شفافی خواهند داشت .

فیلتر 3DNR

فیلر 3DNR یا 3D-DNR ، وظیفه حذف سه بعدی نویز دیجیتال را بر عهده دارد . در واقع این فیلتر در بعد طول و عرض و عمق ، نویز های دیجیتال را حذف می کند . در مثال بالا با فعال کردن فیلتر 3DNR ، نویز دیجیتال از کلیه اشیای متحرک و ثابتی که جلوی دوربین هستند حذف می شود و دوربین کیفیت تصویر بسیار مناسبی در شب پیدا می کند . به لحاظ عملکردی فیلتر 3DNR از فیلتر 2DNR عملکرد بهتری دارد و این مهم در تصویر دوربینی که این فیلتر در آن فعال شده باشد نمود بیشتری پیدا می کند .

دوربین های مدار بسته هایک ویژن مجهز به قابلیت DNR در دوربین مداربسته هستند ک می تواند نویز دیجیتال را حذف کند و تصویر شبانه با کیفیتی ارائه نماید .

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200