مقایسه محصول

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

فهرست مطالب

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

اصطلاح RAID برگرفته از عبارت Redundant Array of Independent Disks به معنای آرایه‌ای افزونه از دیسک‌های مستقل و مجزا است. این تکنولوژی برای مجازی‌سازی متعدد هارد دیسک‌های مستقل به یک یا چند آرایه برای بهبود عملکرد، ظرفیت و دسترسی است. بیشترین استفاده از ساختار رید (RAID) را می توان در طراحی دیتاسنتر و راه اندازی اتاق سرور مشاهده نمود. دلیل استفاده از تکنولوژی RAID  در این است که با قرار دادن داده ها بر روی بیش از یک عدد هارددیسک، عملیات ورودی و خروجی به همپوشانی خاص می‌رسد که نتیجه آن افزایش کارایی است، افزایش کارایی سیستم یعنی افزایش سرعت Read & Write اما هدف از این تکنولوژی، ریکاور کردن دیتا در اثر Fail شدن هارد دیسک است. یعنی اگر یک هارد دیسک دچار نقص شود سیستم می‌تواند کار سرویس‌دهی خود را ادامه دهد. سیستم‌عامل‌، هارد های RAID شده را به عنوان یک هارد واحد شناسایی خواهد کرد. 

تکتولوژی Raid در دوربین مدار بسته و در برخی از دستگاههای NVR و DVR هایک ویژن که امکان نصب بیش از یک هارد رادارند وجود دارد. در این حالت تصاویر دوربین ها بصورت آرایه های مختلف مرتب شده و ذخیره می گردند. ساختار های Mirroring   وStriping  و Error correction  از مهمترین سطوح Raid  می باشند.

ساختار Mirroring

مفهوم Mirroring یعنی داده ها در بیش از یک دیسک نوشته شوند.مثال اساسی Mirroring آرایه RAID1 با دو دیسک می باشد. هر دو دیسک محتوای یکسانی دارند. زمانی که برای درایو اولی مشکلی پیش بیاید،  عملیات خواندن و نوشتن به شکل مستقیم در دیسک دوم انجام می شود. عملیات خواندن در ارایه های Mirroring  در مقایسه با دیسک تنها به دلیل اینکه  سیستم ، داده ها را از چندین دیسک و در یک زمان می خواند سریع تر است. اگرچه عملیات نوشتن از آنجایی که داده  ها باید  در چند دیسک به جای یک دیسک نوشته شوند، کند تر می باشد. بازسازی آرایه دیسک mirror شده بسیار آسان است  داده ها از دیسک سالم به دیسک جدید کپی می شوند . در طول بازسازی کارایی خواندن کاهش پیدا می کند . چرا که تنها یک دیسک mirror قابل استفاده می باشد.

ساختار Stripping

ساده ترین شکل پیاده سازی RAID است که اطلاعات در آن به صورت یکسری از بسته یا بلوک هایی (Strip) از داده ها بصورت پشت سر هم  ذخیره میشود. هنگامیکه شما یک فایل را در یک  آرایه Array کپی (write) میکنید اطلاعات شما به صورت قطعات شکسته شده به اندازه  Strip در Array ذخیره میشوند. این کار باعث می‌شود همزمان چندین هد کار کند و در نتیجه کارایی افزایش می‌یابد. برای تنظیم این نوع      RAID به حداقل ۲ هارددیسک نیاز است. تعداد دقیق قطعات بسته به تعداد و سایز درایوهای موجود در آرایه متفاوت است. آرایه تمام قطعات را به طور همزمان write  میکند که همین مورد باعث میشود سرعت خواندن/ نوشتن سریع تر باشد.

ساختار Error Correction

در این ساختار اطلاعات و تصاویر به نحوی در هارد ها ذخیره می شوند که در صورت بروز هر مشکلی ، امکان بازیابی آنها وجود داشته باشد. عملیات خواندن و نوشتن اطلاعات با توجه به نوع RAID می تواند دستخوش تغییر شود . در این ساختار باید از حداقل سه هارد دیسک استفاده شود . RAID 5 و RAID 6 از این ساختار استفاده می کنند ( در صورت انتخاب RAID 6 باید از حداقل ۴ دستگاه هارد استفاده کرد

برخی از مهمترین انواع Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن استفاده می شود

Raid 0

raid 0 - Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ddcpersia.com

در این نوع Raid حداقل دو هارد دیسک مورد نیاز است. تصاویر روی دو هارد بصورت مجزا ذخیره می شوند. سرعت دسترسی به تصاویر بالا بوده و در صورت از کار افتادن یک هارد، تصاویر روی هارد دیگر ذخیره می شوند.

 

 

 

 

Raid 1

raid 1 300x165 - Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ddcpersia.com

از جهات بسیاری، RAID 1  اساسی ترین فرم صحیح RAID است. سیستمهای RAID 1 از همسان سازی یا Mirroring استفاده میکنند به این معنی که هر دیسک در آرایه یک دیسک عیناً مثل خود دارد. هنگامیکه آرایه (Array) تصاویر را می نویسد (Write) ، اطلاعات یکسان روی هر دو هارددیسک نوشته (Write) می شود، یعنی  اطلاعات در دو یا بیشتر هارددیسک کپی میشوند بنابر این امنینت ۱۰۰% را برای شما تامین می کند حتی اگر یک هارد درایو را از دست بدهید به تصاویر شما آسیبی وارد نخواهد شد.

Raid 10

raid 10 300x221 - Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ddcpersia.com

RAID 10 ، همچنین به عنوان RAID 1 + 0 شناخته می شود این رید یک پیکربندی  RAID تو در تو می باشد که (Redundancy ) افزونگی  RAID را همراه با سرعت خواندن/ نوشتن (Read/write ) RAID 0 ارائه میکند. هر آرایه متشکل از یک مجموعه Strip در هارد دیسک های Mirror شده میباشد، به عنوان مثال ، با خراب شدن یک هارددیسک ، آرایه بدون از دست دادن اطلاعات حفظ میشود. هنگامیکه خرابی های هارد رخ میدهد، عضو آسیب دیده RAID باید در سریعترین زمان ممکن از آرایه خارج شده تا وضعیت کاری سیستم حفظ شود. با توجه به اینکه ، سرورهای RAID 10 افزونگی بسیار زیادی ارائه میدهند و بسیار قابل اعتماد هستند، اما هیچ پیکربندی RAID امنیت و حفاظت کامل و همیشگی را در قبال از دست رفتن دیتا ارائه نمیکند. در سیستم های RAID 10 اطلاعات ممکن است با اتفاقات منطقی یا فیزیکی از دست بروند.در عین اینکه Fail شدن کامل سیستم ها با توجه به افزونگی (Redundancy ) در پیکربندی RAID 10 امری غیر معمول میباشد، اما همیشه احتمال از دست رفتن اطلاعات وجود دارد.

Raid 5

raid 5 300x191 - Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ddcpersia.com

این  نوع RAID نیازبه حداقل ۳ هارددیسک دارد اما برای افزایش کارایی توصیه شده است که از ۵ هارد استفاده شود. اطلاعات، روی دو هارد دیسک اول و دوم ذخیره می‌شود و سپس محاسباتی روی دیتا انجام داده و با نام بیت افزونه یا Parity  آن را روی هارد سوم ذخیره می‌کند. در دفعات بعدی Parity را روی هارد دیسک‌ها می‌چرخاند. در این نوع RAID حدودا فضای یک هارد دیسک را از دست می‌دهیم و چنانچه یک هارد دیسک به هر دلیلی دچار مشکل شود، سیستم بدون وقفه به ادامه کار خود می‌پردازد. پس از اینکه یک هارد دیسک دچار نقص شد می‌توان یک هارد دیسک جدید روی سرور قرار داد و دیتا روی آن شروع به ریکاور شدن می‌کند. در RAID 5 ضریب اطمینان در حد یک هارد دیسک است.

Raid 6

raid 6 - Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن

Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ddcpersia.com

این  RAID با بیت افزونه دوتایی (Double Parity RAID) هم معرفی می‌شود که در واقع از ساختار آن برگرفته شده است. نحوه ذخیره ‌سازی اطلاعات مانند RAID 5 است با این تفاوت که این RAID از دو بیت افزونه استفاده می‌کند یعنی Parityرا دوبار و با دو شیوه مختلف محاسبه کرده و روی دو هارد دیسک مختلف پراکنده می‌کند. این کار باعث می‌شود چنانچه دو هارددیسک نیز از بین برود سیستم بدون وقفه بتواند به ادامه کار خود بپردازد. در واقع قابلیت تحمل خطای این RAID، عدد ۲ است بدان معنا که اگر دو هارد به طور کامل Fail شوند، باز هم قابلیت بازگشت اطلاعات در آن وجود دارد. در صورتی که ۳ هارددیسک دچار مشکل شود دیتا از دسترس خارج خواهد شد.

در صورت از بین رفتن یک یا دو هارد دیسک یک مقدار افت کارایی خواهیم داشت و به همین دلیل می توان هارد Hot Spare قرار داد تا سریعا جایگزین هارد Fail شده شود. در RAID 6 حداقل ۴ هارد دیسک مورد نیاز است.

دستگاه های ضبط هایک ویژن از تکنولوژی Raid در دوربین مداربسته هایک ویژن ( RAID 0 ، RAID 1 ، RAID 10 ، RAID 5 و RAID 6 ) پشتیبانی می کنند.

 

هایک ویژن همگام با تکنولوژی روز

شرکت پرشیا سیستم نماینده رسمی و خدمات پس از فروش محصولات نظارت تصویری کمپانی هایک ویژن با بیش از دو دهه فعالیت  آمادگی خودرا جهت مشاوره، فروش و عقد قرار دادهای تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش اعلان می نماید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200