مقایسه محصول

چگونه تجهیزات درون یک رک را سازمان‌دهی و مرتب کنیم؟

فهرست مطالب

چگونه تجهیزات درون یک رک را سازمان‌دهی و مرتب کنیم؟

تفاوت میان یک رک سازمان یافته و مرتب شده با یک رک که تجهیزات به شکل عادی در آن قرار گرفته‌اند و بی نظمی در آن موج می‌زند به اندازه‌ای مشهود است که نیازی به توصیف آن نیست. کارشناسان تازه‌وارد شبکه اغلب این پرسش را مطرح می‌کنند که راهکار اصولی آرایش یک رک شبکه چیست؟ در این مطلب به شکل کوتاه به پرسش فوق پاسخ خواهیم داد.

tarh maghale new نن 300x206 - چگونه تجهیزات درون یک رک را سازمان‌دهی و مرتب کنیم؟

چگونه تجهیزات درون یک رک را سازمان‌دهی و مرتب کنیم؟

 1. کابل‌ها را برچسب‌گذاری کنید
  کابل‌های کدگذاری شده با رنگ‌ها زندگی کارشناسان شبکه را ساده کرده‌اند.
  کابل‌های پچ اترنت در یک رک می‌توانند بدون آن‌که هزینه‌های مضاعفی به شرکت‌ها تحمیل کنند با استفاده از رنگ‌ها کدگذاری شوند. اگر به هر دلیلی دسترسی به کدگذاری رنگی کابل‌ها امکان‌پذیر نیست، بازهم می‌توانید کابل‌ها را با استفاده از نشانه‌گذاری رنگی متمایز از یکدیگر کنید. دقت کنید خوانایی رنگ‌ها یا نشانه‌ها و متمایز بودن آن‌ها از یکدیگر کلید موفقیت است، زیرا شناسایی کابل‌ها را ساده‌تر می‌کند. برچسب‌گذاری نکته مهم دیگری است که باید به آن دقت کنید. تقریبا بیشتر کارشناسان شبکه و حتا کاربران عادی از این موضوع اطلاع دارند که برچسب‌زنی کابل‌ها چقدر مهم است، اما تعداد معدودی از متخصصان این‌کار را انجام می‌دهند. برچسب‌گذاری دو سر انتهایی کابل‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا همیشه می‌دانید کابل‌ها از چه بخشی از ساختمان به پچ‌پنل و رک وارد شده‌اند که این موضوع فرآیند عیب‌یابی مشکلات را ساده‌تر می‌کند.

 2. از ابزارهای مدیریت کابل‌ها استفاده کنید
  در حالت کلی می‌توانید از ابزارهای مدیریت کابل‌ها همچون داکت‌های کابل یا حلقه‌های کابل استفاده کنید.
  داکت‌ها یا حلقه‌ها به شکل خاصی برای قرارگیری در حالت افقی یا عمومی طراحی شده‌اند تا کابل‌ها بدون آن‌که در معرض پارگی یا خمیدگی بیش از اندازه قرار بگیرند به رک وارد شوند. در زمان چینش کابل‌ها در رک به یک اصل مهم دقت کنید که کابل‌ها به شکل افقی امتداد پیدا کنند. بهتر است کابل‌ها در لبه رک قرار گرفته و سپس کابل‌ها به یکدیگر باندل شوند. باندل کردن (به آن کمربند کابل هم می‌گویند) یا به زبان ساده بستن کابل‌ها به یکدیگر مانع از آن می‌شود تا کابل‌ها زیر دستگاه یا لبه درب‌ها قرار بگیرند و آسیب ببینند.مدیریت کابل‌ها یک اصل ساده و مهم است که مانع بی نظمی در رک می‌شود. بهتر است از کمربندهای پلاستیکی به جای کمربندهای تسمه‌ای استفاده کنید تا آسیب‌دیدگی کابل‌ها به حداقل برسد و دومرتبه بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

 1. از تجهیزات مناسب استفاده کنید
  مدیریت کابل‌ها و برچسب‌زنی مهم هستند، اما پچ‌پنل‌ها در مکان اول قرار دارند.
  پچ‌پنل مانع از آن می‌شوند تا فضای خالی بیهوده اشغال شود و اجازه برقراری اتصالات متراکم کابل‌ها را می‌دهد.
 1. جعبه‌های فیبرنوری
  این محفظه‌ها به میزان قابل توجهی مدیریت فضای رک را ساده‌تر و بازدهی در زمان مدیریت را بهبود می‌بخشند،
  زیرا دسترسی راحت به درگاه‌ها، مدیریت کابل‌ها در یک محفظه مسطح و محکم و تراکم بالا را به ارمغان می‌آورند. کاست‌های فیبری و تابلوهای آداپتور فیبر برای قرار دادن این محفظه‌ها استفاده می‌شوند.

 1. از پچ‌پنل‌های مناسب استفاده کنید
  همان‌گونه که اشاره شد، پچ‌پنل‌ها برای توزیع کابل‌ها در رک استفاده می‌شوند
  و اجازه می‌دهند از سوییچ‌های بزرگ‌تر و درگاه‌های بیشتری استفاده کرد. البته گزینه دیگری نیز وجود دارد. برخی از کارشناسان شبکه اقدام به نصب سوییچ‌های شبکه در قفسه می‌کنند و از لایه سوییچ به عنوان پچ‌پنل استفاده می‌کنند. امروزه پچ‌پنل‌های 24 پورتی گزینه اصلی استفاده در رک‌ها هستند.

کلام آخر
سازمان‌دهی رک محدود به مدیریت کابل‌ها نمی‌شود و به طراحی خود رک نیز بستگی دارد.
برای آن‌که سازمان‌دهی رک به بهترین شکل انجام شود باید ملزومات موردنیاز را تهیه کنید و برنامه دقیقی برای خنک‌سازی رک داشته باشید. اگر توزیع کابل‌ها در رک بدون برنامه‌ریزی انجام شود، مانع به گردش درآمدن هوا می‌شود که گرمای زیاد تجهیزات را به همراه دارد. گرمای زیاد دو مشکل عمده به همراه دارد، اول آن‌که استهلاک زودهنگام قطعات را به همراه دارد و دوم آن‌که میزان مصرف برق را افزایش می‌دهد، پس بهتر است در زمان چینش رک به فکر تهیه تجهیزات خنک‌سازی و قراردادن آن‌ها در مکان مناسب باشید.

منبع  : سایت اکوییپ

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200