تجهیزات پسیو شبکه, تجهیزات شبکه, رک شبکه

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور (قسمت دوم)

 فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور (قسمت دوم)

این راه حل به دلایل زیادی ایده ال نبود ، چرا که ، هوای سرد همیشه در محل درست نبود و هوای گرم هم همیشه در مجرای درست ( مسیر فن های مکنده ) قرار نمی گرفت از این رو در برخی موارد هوای گرم دوباره وارد سرور ها می شد و دمای آنها را به نحو خطرناکی بالا می برد . به علاوه سیستم تهویه مطبوع که هوای خنک را با قدرت به درون سرور پرتاب می کرد ، گاهی اوقات هوای خنک توسط فن های مکنده ، کشیده می شد از این رو بازدهی سیستم بسیار پایین بود ، نهایتا استفاده از این راه حل خیلی زود کنار گذاشته شد .
( متاسفانه هنوز در برخی از دیتا سنتر ها از این راه حل استفاده می شود که امری خطرناک است )

فن رک مونت سرور

فن رک مونت سرور

کمی هوای سرد ، کمی هوای گرم

می خواهیم در خصوص یکی از روش های خنک کردن سرور های شبکه و دیتا سنتر ها به اسم کانال سرد / کانال گرم توضیح بدهیم . نخستین گام در این راهکار باید محل قرار گرفتن منبع حرارت در سرور را شناسایی کرده و کانال سرد را به گونه ای طراحی کنیم که از این محل ها عبور کند . در این روش بسیاری از مشکلاتی که در روش قبل در خصوص پرتاب نامنظم هوای خنک داشتیم وجود ندارد از این رو این شیوه امروزه روز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

به رغم استفاده از کانال سرد و کانال گرم در دیتا سنتر ها و رک های شبکه ، هنوز هم هوای گرم یا سرد می تواند ناخوشایند بوده و به تجهیزات آسیب وارد کند . یکی از چالش های این روش خنک کردن فضای درون رک شبکه توجه به این نکته است که باید مانع از تاثیر هوای گرم بر روی هوای خنک بشوید .

پانل های خالی می توانند هوا را در خود نگه دارند و مانع از چرخیدن درست هوا درون رک بشوند از این رو پیشنهاد می شود از پانل های یک یونیت استفاده شود تا هوای کمتری درون آنها محبوس شود .

منبع : سایت Cable Organizer

از مطالب دیگر سایت ما دیدن فرمایید :

قفسه رک و کشو ها ; یک جای امن برای نگهداری تجهیزات شبکه بصورت محرمانه

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور ( قسمت اول )

نکات مهم در هنگام خرید رک های سرور

فن رک مونت سرور و راه حل های خنک کردن درون رک سرور ( قسمت اول )

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *