مقایسه محصول

محافظ کابل شبکه ( Cable Management )

فهرست مطالب

محافظ کابل شبکه ( Cable Management )

برای شناخت محافظ کابل شبکه باید بدانیم که یکی از مشکلات همیشگی هنگام استفاده از رک های سرور ، کابل های زیاد درون آن است . کابل های به هم تنیده و در هم می تواند مضرات زیادی برای سیستم های نصب شده درون رک بوجود بیاورد . کابل های در هم تنیده شده درون رک را با استفاده از کیبل منجمنت آرایش می شود .

نگهدارنده کابل یا کیبل منجمنت ( Cable Management ) قطعه ای است که درون رک ایستاده یا رک دیواری قرار می گیرد و وظیفه آن ، آرایش ، نگهداری و مرتب کردن انواع کابل های درون رک شامل کابل شبکه ، کابل برق یا پچ کورد می باشد . نگه دارنده کابل رک شبکه علاوه بر محافظتاز کابل ها در برابر کشیده شدن و مواردی شبیه به آن ، فضای درون رک و سرهم بندی آن را زیبا تر و منظم تر می کند . برای سر هم بندی استاندارد کابل ها در رک شبکه ، باید از نگه دارنده کابل استفاده کرد اما پیش از خرید آن باید نوع آن را به درستی انتخاب کنیم . بطور کلی دو نوع نگهدار نده کابلرک شبکه وجود دارد که شامل نگهدارنده افقی کابل و نگهدارنده عمودی کابل است . البته در یک تقسیم بندی دیگر ، کیبل منجمنت ها را به درپوش دار و قلاب دار نیز تقسیم کرده اند . نگهدارنده ها دارای ابعاد متفاوتی هستند ( یک یونیت یا دو یونیت و … ) که با توجه به نیاز کاربران و تعداد کابل های درونشان انتخاب می شوند .

مهمترین چالش مدیران و تکنیسین های شبکه در اتاق سرور خنک کردن رک هایی است که کابل های زیادی درون آن قرار گرفته است برای حل این مشکل مناسب ترین راه حل ، استفاده از Cable Management است . با یک جستجوی ساده اینترنتی ، تصاویر بی شماری را می توانید مشاهده کنید که کابل های درون رک ، بصورت نامنظم آرایش شده اند و ظاهری شبیه یک اسپاگتی دارند در صورتی که راه حل استاندارد ، استفاده از کیبل منجمنت است .

اسامی مختلفی شامل کیبل منجمنت ، محافظ کابل رک شبکه ، نگهدارنده کابل ، Cable Management و … برای این وسیله مورد استفاده قرار می گیرد .

مناسب ترین زمان برای نصب کیبل منجمنت ، قبل از سرهم بندی تجهیزات درون رک است ( هنگام نصب اولیه رک و تجهیزات درون آن ) ، چنانچه پس از اینکه تجهیزات درون رک نصب شدند بخواهید آرایش و مدیریت کابل را مجددا تنظیم کنید ، کار بسیار سختی در پیش خواهید داشت .

انواع مختلف محافظ کابل شبکه و سرور

کیبل منجمنت یک قطعه بسیار حیاتی در رک است ، آرایش صحیح کابل ها درون رک اتاق سرور همیشه یک چالش جدی بوده ، چرا که نبود این قطعه ، باعث بهم ریختن کابل های درون رک خواهد شد . این مشکل می تواند سلامت و عملکرد تجهیزات گران قیمت نصب شده درون رک را دچار مشکل کند ( بهم ریختن کابل ها مانع عملکرد صحیح سیستم خنک کننده رک خواهد شد )

برای آرایش مناسب کابل ها درون رک می توانید از 5 نوع کیبل منجمنت استفاده کنید:

1-     کیبل منجمنت افقی Horizontal Cable Management :برای آرایش کابل هایی که بصورت افقی درون رک شبکه قرار دارند از کابل منیجر افقی استفاده می شود . آرایش پچ کورد های وصل شده به سوئیچ شبکه یکی از موارد استفاده از نگهدارنده افقی کابل در رک ایستاده است .

2-     کیبل منجمنت عمودی Vertical Cable Management : همانطور که از اسمش پیداست می توانیم برای آرایش کابل های درون رک ایستاده که بصورت عمودی بین سینی ها و طبقات کشیده شده اند از نگهدارنده عمودی کابل استفاده کنیم .

3-     سینی کابل Cable Tray Systems

4-     پچ پنل شبکه Patch Panels

5-     پچ پنل فیبر نوری Fiber Optic Patch Panels

محافظ کابل شبکه افقی

از کیبل منجمنت افقی برای مهار و آرایش انواع کابل ها مانند کابل کواکسیال ، فیبر نوری ، کابل مسی ( کابل شبکه ) ، پچ کورد و مواردی شبیه به آن استفاده می شود .کابل ها و ادوات وابسته ، سرمایه هایی هستند که باید به دقت از آنها نگهداری کرد از این رو مهم است که این تجهیزات بصورت مرتب درون رک آرایش شود . اهمیت این حفاظت زمانی بیشتر می شود که تعداد این کابل ها بسیار زیاد باشد . کیبل منجمنت افقی به شما کمک می کند تا کابل ها را با خیال راحت و به درستی درون رک آرایش کنید .

محافظ کابل شبکه عمودی

نوع عمودی مدیریت کننده کابل درون رک دقیقا مانند کیبل منجمنت افقی است ، تنها فرق آن نصب بصورت عمودی است . این نوع از نگهدارنده با آرایش عمودی کابل های درون رک ، فضا را برای گردش مناسب جریان هوا مهیا می کند. همچنین آرایش کابل ها بصورت عمودی ، فضای مناسب درون رک را بهینه سازی می کند تا ادمین شبکه فضای بیشتری برای نصب تجهیزات بیشتر در اختیار داشته باشد .

سینی کابل

سینی کابل کابل ها محل آرایش مناسب کابل های درون رک است که معمولا در سقف یا رک کابل تعبیه می شود . با توجه به نیاز مشتریان ، انواع مختلفی از سینی کابل وجود دارد . که با توجه به کاربری مورد نیاز مشتریان ، نوع سینی کابل انتخاب می شود .

پچ پنل

طیف وسیعی از کابل های شبکه و تلفن توسط پچ پنل ها در رک شبکه آرایش می شوند . پچ پنل کابل های مختلف را در رک با استفاده از سوکت های مختلف آرایش می کند . پچ پنل همچنین مانع از کش آمدن یا تا خوردن کابل های درون رک سرور می شوند .

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیر نوری وظیفه آرایش و مدیریت کابل های فیبر نوری را بر عهده دارد . با توجه به انواع مختلف کانکتور های مورد استفاده پچ پنل فیبر نوری متفاوتی وجود دارد و مشتریان می توانند با استفاده از نیاز خود پچ پنل مناسب را انتخاب کنند .

 قلاب دار

 قلاب دار نوعی نگهدارنده افقی است که بجای درپوش ، دارای قلاب است و نحوه گذاشتن یا برداشتن کابل درون آن آسان تر می باشد . نگهدارنده قلاب دار در رک ایستاده و رک دیواری مورد استفاده
قرار می گیرد .

 درپوش دار

پس از قرار دادن کابل ها درون این آن ، درپوشی بر روی آن قرار می گیرد تا  از دسترس افرادی که به هر دلیلی در حال کار با سایر قطعات نصب شده درون رک ایستاده هستند حفظ شود و احتمال آسیب رسیدن به کابل ها کمتر شود .

منبع : سایت Cable Organizer

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200