مقایسه محصول

چگونه کودکان خود را برای استفاده از اینترنت اماده کنید 

فهرست مطالب

چگونه کودکان خود را برای استفاده از اینترنت اماده کنید

در بهترین حالت، اینترنت دروازه فرزند شما برای دستیابی به دانش بی حد و مرز است. این را پرفسور فناوری آموزشی Sugata Mitra نیز می‌گوید – او می‌گوید کودکانی که با خیال راحت به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند نسبت به کودکانیکه به‌صورت آفلاین می‌آموزند، “یاد می گیرند که زودتر و بهتر بخوانند” ، “اعتماد به نفس خود را بدست می‌آورند” و “آنچه را که مدت هاست که تحقیق کرده اند حفظ می کنند”. اما وسعت اینترنت ذاتاً با ملاحظات جدی، از جمله پیامدهای زمانی، محافظت از بدافزار و قرار گرفتن در معرض محتوای نامناسب همراه است. نکته اصلی برای حفظ تجربه آنلاین فرزندتان، وضع قوانین قطعی و علنی در رابطه با Wi-Fi از سوی شما برای فرزندانتان است. برای Wi-Fi محدودیت زمانی قرار دهید به جای وضع محدودیت زمانی خودسرانه، سیستمی برقرار سازید تا کودکتان را محدود سازد- تشخیص دهید چه میزان زمان می‌کشد تا زمان استفاده عادی به یک عادت یا اعتیاد تبدیل شود. اگر کودک شما قادر نیست بدون سرزدن به گوشی هوشمند خود، به گفتگو، غذاخوردن، یا تماشای فیلم بپردازد، زمان آن فرا رسیده است که برخی محدودیت‌ها را اعمال کنید.
برای استفاده از Wi-Fi، مناطق آزادی در خانه خود ایجاد کنید، مثلا مناطق فیزیکی مانند اتاق آفتاب یا مکان‌های خلوت خانه یا زمانی از روز مانند عصر. در طول زمانی که استفاده از Wi-Fi آزاد است، آنها را به استفاده سالم از Wi-Fi تشویق کنید، مثلا هنگام تماشای فیلم از یوتیوب یا بازی با Xbox به آنها بپیوندید یا برای استفاده آموزشی از اینترنت محدوده زمانی تعیین کنید.

  • مرزهای حریم‌خصوصی اینترنت را برقرار سازیدحریم‌خصوصی یه فاکتور بزرگ دیگر است – یک خط مشی کاملا آزاد، می‌تواند، کودکان را به سمت محتوای ناخوشاید سوق دهد، درحالی‌که نظارت مداوم یا محدودیت‌های سخت می‌تواند باعث ایجاد بدگمانی شود. Mitra پیشنهاد می‌دهد که میزان بازبودن شبکه Wi-Fi خانگی خود را تقویت کنید، دسترسی به اینترنت را به یک وضعیت مشترک تبدیل کنید،مثلا دسترسی به اینترنت را بر روی تلویزیون
  • هوشمند خود در اتاق نشیمن یا بر روی کامپیوتر جیبی با یک صفحه بزرگ و قابل اشتراک گذاری قرار دهید.مشخص کنید که کودک شما چه چیزهایی را بایست و نبایست به صورت آنلاین به اشتراک بگذارد (اطلاعات شناسایی حساس مانند آدرس خانه‌تان، یا شماره تلفن شما، باید در دسته ” به اشتراک نگذارید” قرار بگیرند) . برای اطمینان بیشتر، از تمام رمزعبورهای حساب‌های شبکه‌های اجتماعی همچنین از رمزعبور صفحه اصلی گوشی‌هوشمند کودکانتان کپی تهیه کنید. اگر گمان می‌کنید، کودک شما در فضایی از وب پرسه می‌زند که نباید بدانجا برود، تاریخ مرورگر او را بررسی کنید، یا لاگ‌های فعالیت در شبکه را در مسیریاب Wi-Fi خود، بررسی کنید. حتما دلایل اینکه چرا نباید به آن سایت‌ها بروند را با آنها در میان بگذارید.
  • کنترل والدین و دیگر منابعاسباب‌بازی‌های فناورانه خانواده شما دارای ویژگی‌های داخلی هستند که امکان دستیابی به محیط امن Wi-Fi را تسهیل می‌کنند. چه یک گوشی iPhone چه Nintendo 3DS ، همیشه کنترل‌های والدین را قبل ازانتقال یک فناوری جدید به روی این دستگاه‌ها برای استفاده کودکانتان، بررسی کنید – این کنترل‌ها، در قسمت منوی تنظیمات دستگاه، قابل دسترس هستند. بسته به دستگاه، این تنظیمات، قادر به کنترل هرچیزی از محدودیت‌های میزان زمان استفاده گرفته تا بلاک کردن وبسایت‌های مرتبط با بزرگترها، هستند. برای گوشی‌های هوشمند، تامین‌کنندگان خدمات نیز، کنترل‌های امنیتی را فراهم می‌کنند، مثلا، ثبت وقایع حساب شما در سایت تامین‌کننده خدمات. به همین‌ ترتیب، خاموش کردن خدمات موقعیت مکانی می‌تواند، ردیابی GPS را غیرفعال سازد و تنظیمات برنامه‌های دیگر، امکان تنظیم، عدم به اشتراک گذاری برای کمک به حفظ حریم خصوصی کودک را فراهم می‌کنند.

    از نرم‌افزار بلاک-محتوی و وبسایت‌ها مانند OpenDNS، به منظور جلوگیری از دسترسی کودکتان به وبسایت‌های خاص از شبکه خانگی، استفاده کنید. آنها، محتوای مخصوص بزرگسالان و همچنین بدافزار، ویروس، نرم‌افزارهای کلاهبرداری و فیشینگ را فیلتر می‌کنند. درکنار نرم‌افزار و خدمات بلاک کننده محتوی، برنامه‌های ردیابی استفاده، امکان نظارت کودکتان را در هنگام گشت‌وگذار در اینترنت و دور زدن محدودیت محتوی خاص، محدودیت زمانی و سانسورها را فراهم می‌کنند. برخی بسته‌های نرم‌افزاری حتی تا آنجا پیش می‌روند که، متن‌ها و تعاملات رسانه‌های اجتماعی کودکان را نظارت میکنند و اعلان‌هایی در مورد فعالیت آنها به گوشی هوشمند شما ارسال می‌کنند. نرم‌افزارهای KeyLog ، ردپای هر کلید فشرده شده در گوشی یا رایانه شما را ذخیره می‌کنند.

  • محیط اعتماد را تقویت کنیدCaroline Knorr سردبیر بخش والدین در سازمان Common Sense Media ، به یک نکته پیچیده اما طنین‌انداز اشاره می‌کند : کودکان ” باور دارند که گوشی تلفن آنها مقدس و خصوصی است “، و و نفوذ بیش از حد والدین باعث می‌شود، والدین در مقابل کودکان قرار بگیرند، حتی کودکانی که هیچ کار اشتباهی انجام نمی‌دهند. Knorr توصیه می‌کند ابتدا با تنظیمات والدینی قوی بر روی دستگاه‌های مجهز به Wi-Fi شروع کنید- مانند محدودیت زمانی و لیستی از سایت‌ها و کلمات کلیدی بلاک شده – سپس درصورتی که آنها در مورد وظایف آنلاین خود، مسئولیت‌پذیری نشان دادند، این تنظیمات را کم کنید. برای مثال، وقتی زمان بدون مشکل خاصی گذشت، زمان آنلاین بودن را برای کودکتان، افزایش دهید و توجه کنید که آیا او روتین معمول خود را تغییر خواهد داد. اگر او بدون دخالت شما، توانست

    بین فعالیت‌های اینترنتی و غیر اینترنتی خود تعادل برقرار سازد، محدودیت زمانی را کمتر سازید. همانطور که شما و فرزندتان روزبه‌روز، بیشتر در دنیای متصل به اینترنت میچرخید و سعی کنید، تمرکز خود را در تلاش به مطالعه به‌روز بگذارید و بلاگ‌ها یا مقالات امنیت آنلاین در مورد خطرهای پیش‌رو مانند زورگیری-مجازی، را مطالعه کنید. وقتی از اطلاعات گردآوری کرده خود مطمئن شدید، جلسات پیوسته گفتگو را با کودکتان برقرار سازید. اگر گفتگو کنید و قوانین Wi-Fi خود را مطرح کنید، از تمرکز بر روی اینکه کودک شما چه کاری را نباید در اینترنت انجام دهد، دور شده و چیزهایی را برجسته خواهید کرد که اینکار را برای شما بهتر انجام می‌دهند.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200