مقایسه محصول

بررسی نسخه‌های مختلف کابل های Cat

فهرست مطالب

بررسی نسخه‌های مختلف کابل های Cat

 کابل Cat 3 و کابل Cat 5

برای بررسی کابل های Cat باید اول بدانیم که هر دو کابل اترنت Cat 3 و Cat 5 از رده خارج شده اند. ممکن است هنوز در برخی موارد از کابل‌های Cat 5 استفاده شود، اما باید از این کار خودداری شود. این کابل‌ها کند هستند و قطعی‌های زیادی هنگام اتصال آن‌ها رخ می‌دهد.

کابل Cat 5e

حرف e در Cat 5e نشانده کلمه enhanced به معنای “بهبود یافته” است. تفاوت فیزیکی میان کابل‌های Cat 5 و Cat 5e وجود ندارد. با این حال، سازندگان کابل‌های Cat 5e را تحت استاندارد‌های تست سخت گیرانه‌تر ساخته اند تا تبادل سیگنال‌های ناخواسته میان کانال‌های ارتباطی (crosstalk) را حذف کنند. Cat 5e، به دلیل هزینه تولید پایین و پشتیبانی از سرعت‌های سریع‌تر از کابل‌های Cat 5، در حال حاضر رایج ترین کابل است. با توجه به فناوری استفاده شده در دستگاه‌های کنونی، پهنای باند این نسخه از کابل برای اکثر سیستم‌ها کفایت می‌کند.

کابل Cat 6

این نسخه از کت، نسبت به Cat 5 و 5e از پهنای باند بالا تری پشتیبانی می‌کند. این سیم‌ها با فاصله بسیار کم به یکدیگر تابیده شده اند و معمولا با شیلد فویل یا شیلد‌های بافته شده، محافظت می‌شوند. شیلد بیان شده از زوج سیم‌های تابیده درون کابل اترنت محافظت می‌کند، و با این کار از تداخلات ناشی از crosstalk و نویز پیشگیری می‌شود. Cat 6 از لحاظ فنی تا سرعت 10 Gbps را پشتیبانی می‌کند، اما این سرعت حداکثر تا مسافت 55 متر قابل دستیابی است. با توجه به مزیت‌ها ذکر شده، کابل‌های Cat 6 نسبت به نسخه‌های پیشین خود گران قیمت‌تر هستند.

کابل Cat 6a

حرف a درون Cat 6a بیانگر کلمه augmented، به معنای “تقویت شده” است. کابل شبکه مبتنی بر این استاندارد نسخه ارتقا یافته Cat 6 هستند و از پهنای باند دو برابر آن پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها همچنین قادر به برقراری سرعت‌های بالا در مسافت‌های طولانی‌تر هستند. کابل‌های Cat 6a به صورت شیلد شده عرضه می‌شوند و غلاف آن ها، که برای حذف crosstalk کافی است، باعث می‌شود تا این نسخه از کابل نسبت به Cat 6 متراکم تر، و با انعطاف پذیری کمتر عرضه شوند.

کابل Cat 7

کابل‌های Cat 7 از پهنای باند بالاتر و سرعت‌های انتقال بالاتر از Cat 6 پشتیبانی می‌کنند. خطوط استفاده شده در این کابل‌ها مطابق با آخرین پیشرفت‌های تکنولوژی کابل‌های اترنت است. این کابل‌های نسبت به سایر نسخه‌های Cat گران قیمت‌تر اند. Cat 7 از سرعت برابر 100Gbps در بازه 15 متری پشتیبانی می‌کند، که آن را به یک انتخاب عالی برای اتصال مودم‌ها یا روتر‌ها به صورت مستقیم به دستگاه‌ها مورد استفاده تبدیل می‌کند. کابل‌های Cat 7 همیشه به صورت شیلد شده عرضه می‌شوند و از کانکتور اصلاح شده GigaGate45 استفاده می‌کنند، که با نسخه‌های پیشین سازگار و پورت‌های متعارف اترنت سازگار است.

کابل Cat 7a

این نسخه از کت، بالا ترین مشخصه‌های موجود در بازار جهت خرید است، اما هنوز به صورت گسترده در دسترس نیست و سخت افزار‌های شبکه اندکی از این نسخه پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این، با افزایش بیش از 50% پهنای باند در Cat 7a نسبت به Cat 7، سرعت انتقال داده در این دو کابل تفاوت چندانی ندارد.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200