مقایسه محصول

روتر وای فای چیست؟

فهرست مطالب

مودم روتر بی سیم یا روتر وای فای

دستگاه های متصل به شبکه Wi-Fi , روتر وای فای دیتا را به سیگنال های رایویی تبدیل می کنند که این سیگنال ها درون شبکه جریان پیدا می کنند. این امواج رادیویی با فرکانس های 2 گیگاهرتز تا 5 گیگاهرتز منتقل می شوند. نهایت سرعت باند های 2.4 گیگاهرتز برابر با 450 مگابایت بر ثانیه است، درحالی که نهایت سرعت شبکه های دارای فرکانس 5 گیگاهرتز برابر با 1300 مگابایت بر ثانیه می باشد.

کابل های مخابراتی از طریق سیم کشی های زمینی به خانه شما رسانده شده است، و اینک برای استفاده از اینترنت ADSL برای مصارف خانگی نیاز به یک مودم روتر خواهید داشت. همه ما می دانیم که پیش از پدیده وای فای، تنها گزینه ی ما برای اتصال به اینترنت از طریق کابل ها و اتصال آنها به هر دستگاه بود. اما اگر هنوز هم اینترنت از طریق کابل به خانه های ما می رسد، پس چطور این اینترنت به اینترنت بی سیم تبدیل می شود؟ جواب آن استفاده از یک مودم روتر وای فای است.مودم روتر، در شبکه های بی سیم اصلی ترین بخش از اینترنت خانگی شما می باشد. این دستگاه یا با استفاده از کابل به صورت مستقیم به سرویس دهنده اینترنت شما متصل می شود. و اگر در خانه تعداد کاربران بیش از یک نفر باشد نیاز به یک مودم روتر بی سیم یا قابلیت WIFI خواهید داشت. و با این گزینه دستگاه های موجود در خانه و یا شرکت های کوچک اعم از موبایل، تبلت و لپ تاپ می توانند از طریق امواج رادیویی به اینترنت متصل شوند.

router wifi3 - روتر وای فای چیست؟

روتر وای فای چیست؟

خواه در میان یک میدان نبرد آنلاین در Xbox Live مشغول مبارزه و خواه با دوست خود در Skype گفتگو باشید، روتر وای فای شما مسئولیت دروازه­ بانی اتصال وایرلس شما را بر عهده دارد. این روتر اتصال اینترنت سیمی را از مودم گرفته و آن را تبدیل به سیگنال وایرلس می کند.

آیا روتر شما قدیمی است؟

اکثر خانواده ها از روترهایی استفاده می کنند که متعلق به چند سال گذشته هستند.هر سال که می گذرد، دستگاه های متصل زیادی به شبکه می پیوندند و استرس زیادی را بر آن روتر قدیمی وارد می کنند. مهم است بدانیم که از روتر چه انتظاری می رود،زیرا احتمال شما نیز مانند بسیاری از افراد نیاز به ارتقا دارید. در حقیقت شما باید هردو سال یکبار روتر خود را تعویض کنید تا با پیشرفت های فناوری وای فای هنگام شوید.

روترهای وای فای یک، دو و سه بانده

وای فای از طریق باندهای رادیویی که مانند بزرگراه های نامرئی عمل می کنند در روتر شما حرکت می کند. هر باند یک مسیر متفاوت است که داده ها را برای اجتناب از تراکم در مسیرهای مجزا نگه می دارد چون یک سری از دستگاه ها به پهنای باند بیشتری نسبت دستگاه های دیگر نیاز دارند، بازدهی روتر شما به تعداد باندهایی که دارد (یک، دو یا سه باند) وابسته است یک بزرگراه سه خطه یا روتر سه بانده یک کانال 4/2 گیگاهرتز و دوکانال 5 گیگاهرتز برای پشتیبانی از کابران همزمان بیشتر دارد. این ویژگی امتیازی برای خانواده هایی است که بطور متوسط هشت دستگاه متصل دارند و نیازمند پهنای باندبالایی هستند.

126425203 orig 300x300 - روتر وای فای چیست؟

روتر وای فای چیست؟

شناخت استانداردهای وای فای : Wireless- N تا Next- Gen AC

وقتی موضوع استقرار آخرین استانداردهای وای فای مطرح می شود، روتر ها پیشتاز هستند و کلاینت های آن ها (برای مثال، تلفن یا تبلت شما نوعاً 6 تا 12 ماه بعد شروع  به ادغام فناوری جدید می کنند. به این دلیل، بهتر است شبکه خانگی خود را با استانداردهای موجود وای فای مجهز کنید تا مطمئن شوید که هنگام ورود قوی ترین محصولات و بازار ازآن ها پشتیبانی می کند. در سال 1999، Linksys با عرضه روتر WRT54G پیشتاز فناوری وای فای بود، اما از آن زمان به بعد استانداردهای وای فای متصل تغییر و تحول چشمگیری شده اند:

 • در سال 2012 با ظهور استاندارد 802.11ac که سرعت آن تقریباً سه برابر محصول قبلی، یعنی 802.11n بود، وای فای به میزان چشمگیری بهبود یافت.
 • آخرین استاندارد MU-MIMO (Next-Gen QAC) است که چند کاربرد، چند ورودی و چند خروجی است. این یک ویژگی بسیار عالی است، اما منظور از آن چیست؟ این آپدیت استاندارد 802.11ac شیوه تعامل همزمان وای فای با چندین دستگاه را امکان پذیر می سازد، اما روترهای تک کاربره (SU-MIMO) داده ها را به شیوه سریالی برای یک دستگاه ارائه می دهند و روترهای MU-MIMO داده ها را به طور همزمان برای چندین دستگاه فراهم می کنند.
 • فرض کنید که در Face Time مشغول گفت و گو هستید و کودک تان نیز در Netflix فیلم تماشا می کند. با یک روتر SU-MIMO 802.11ac ، دستگاه های شما باید در صف انتظار بمانند تا روتر، داده ها را به نوبت برای آن ها ارسال کند و دستگاه های دیگر را در صف انتظار قرار دهد. این زمان فقط یک میلی ثانیه طول می کشد، اما آن لحظه بدون اتصال موجب ایجاد شکاف می شود (که ما آن را با عنوان بافر کردن می شناسیم)، با MU-MIMO روتر شما در آن واحد، داده ها را به هر دو دستگاه منتقل می کند و موجب می شود که کاربران با تجربه اتصال بی وقفه خوشحال شوند.

هنگام خرید روتر وای فای جدید باید به چه ویژگی هایی توجه داشت؟

امروزه دستگاه های با عملکرد بالا نیازمند سرعت بالا هستند. بدون داشتن سرعت کافی،فیلم HD شما شفافیت کافی نخواهد داشت و بازی های شما به خاطر بافر شدن، متوقف می شوند. خوشبختانه روترهای وای فای در سال های اخیر بسیار سریع تر شده اند:

 • روترهای استفاده کننده از استاندارد 802.hhn که در سال 2007 عرضه شدند در هر ثانیه حدود 450 مگابیت داده منتقل می کنند.
 • با عرضه 802.11ac در سال 2012 ، سرعت وای فای به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافت و به 1300Mbps در باند 5GHz رسید.
 • در سال 2015، شتاب وای فای بار دیگر با استاندارد MU-MIMO افزایش یافت. سرعت این مدل ها می تواند به 1.7Gbps یا حدود 1700Mbps برسد.
 • هنگام تصمیم گیری برای دریافت سرعت متناسب کار خود، افرادی را به طور همزمان از شبکه شما استفاده خواهند کرد
  همچنین نوع فعالیت رایج در خانه خود را در نظر بگیرید. اگر خانه ی شما مملو از معتادان Netfilx و بازی های آنلاین است، مطمئناً باید MU-MIMO را انتخاب کنید.

 

نکات مهم هنگام خرید روتر وای فای

مودم یکی از دستگاه های شبکه است که وظیفه انتقال  اطلاعات را از کاربر به سرویس دهنده و بالعکس را بعهده دارد. مودم یک دستگاه مترجم و یک مبدل می باشد. بدون هیچ نوع قابلیتی اعم از برنامه ریزی، مسیر یابی و یا تصمیم گیری است. این دستگاه در واقع وسیله ای است برای انتقال داده از نقطه A به نقطه B بدون اعمال هیچگونه مدیریت روی داده هایی که در حال جابجایی می باشند. مودم امکان اتصال به سرویس دهنده اینترنت را برای دریافت و ارسال داده ها به اینترنت فراهم می سازد. کامپیوترها فقط می توانند داده های دیجیتال را بخوانند، و در سمت سرویس دهنده، داده ها بصورت سیگنال های آنالوگ می باشند. برای اینکه بخواهیم بین دو طرف ارتباط بر قرار کنیم باید توانایی صحبت کردن به زبان آنها را داشته باشیم. مودم ، داده های دریافتی از اینترنت را به داده های دیجیتال تبدیل می کند و در سمت دیگر هم این عمل بصورت معکوس انجام می شود تا دستگاه بتواند به اینترنت داده ارسال و دریافت نماید. امروزه روتر هایی ساخته می شوند که در داخل خودشان مدارات مورد نیاز برای ایفای نقش مودم را هم دارند، . و به نوعی آنها را میتوان مودم روتر نام گذاری کنیم. اگر مایل به خرید روتر وای فای و نکات مهم آن میباشید، ابتدا باید بدانید فناوری وای فای چیست و کاربرد آن در روتر وای فای چگونه است. برای دریافت مشاوره و لیست قیمت جهت خرید مودم و روتر وای فای یا مودم بی سیم , مودم ADSL , مودم VDSL و انواع مودم روتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

 • سرویس دهنده اینترنت خود را مشخص کنید.

قبل از خرید یک مودم روتر برای خانه و یا محل کار خود، با انتخاب یک سرویس دهنده‌ محلی ممکن است آپشن‌های بهتری نسبت به حالتی که قبلا استفاده می‌کردید برای شما بوجود بیاید و این سرویس دهنده می‌تواند نوع مودم روتری که باید انتخاب کنید را به شما توصیه کند.

 • بالا ترین سرعت اینترنتی که مایل با استفاده هستید راشخص کنید.

سرویس دهنده ها بسته های مختلفی از سرعت و حجم اینترنت ارائه می دهند. شما بر اساس نیاز و انتظارات خود بر اساس کاری که می خواهید انجام دهید، بسته مورد نظر خود را انتخاب نمایید. قابل توجه است بسته های اینترنتی که از طرف سرویس دهنده ارائه می گردد دارای قیمتی بر اساس ویژگی های آن بسته است، لذا همچنین با توجه به بودجه در نظر گرفته شده بسته خود را انتخاب نمایید.

 • مودم روتر وای فای خود را انتخاب نمایید.

معمولا سرویس دهنده ها همیشه مودم روتر هایی برای ارائه به مشتریان خود توصیه می نمایند . می توانید با بخش کارشناسان فروش آنها مذاکره و راهنمایی بگیرید.

 • محدوده‌ای که مودم باید پوشش دهد را مشخص کنید.

یک راه درست برای اینکه بتوانید این محدوده را تعیین کنید اینست که بدانید قرار است مودم روتر کجا قرار بگیرد. و پس از آن ، نقاطی که مایل هستید که به سیگنال مودم دسترسی داشته باشید مثل اتاق‌ها و فضای نشیمن و… را در نظر بگیرید.

 • لیست دستگاه‌هایی که قرار است به مودم متصل شوند را تهیه کنید

با در نطر گرفتن اینکه چه تعداد دستگاه اعم از کامپیوتر ، موبایل، لپتاپ، تلویزیون هوشمند، ساعت هوشمند و در مجموع دستگاههایی که در خانه و یا در محل کار خود داشته و نیاز به ارتباط با اینترنت دارند را مشخص کنید. این تعداد از دستگاهها در انتخاب بسته اینترنتی که  مایلید از سرویس دهنده تهیه نمایید بسیار موثر می باشد.

 • مودم روتر وای فای همگام با استاندارهای روز انتخاب کنید.

امروزه استاندار های جدید بیسیم  IEEE802.11b/g/n‏,‏IEEE802.11n  می باشند که در مودم روترهای جدید در نظر گرفته شده اند. از مودم روتر های استاندار  و با تکنولوژی روز استفاده نمایید.

 • به  امنیت مودم روتر وای فای  انتخابی توجه داشته باشید.
 1. نام کاربری و رمز عبور روتر خود را تغییر دهید
 2. نام شبکه را تغییر دهید
 3. رمز عبور شبکه را تغییر دهید
 4. WPS را غیرفعال کنید
 5. SSIDخود را پخش نکنید
 6. اطمینان حاصل کنید که فایروال روتر شما فعال شده است
 7. سیستم عامل روتر خود را به روز کنید
 8. از WPA2 استفاده کنید
 9. آدرس های MAC را فیلتر کنید

router wifi2 - روتر وای فای چیست؟

آنتن ها

هنگام مقایسه روترها خواهید دید که بعضی مدل ها دارای آنتن هایی هستند که از کیس بیرون آمده اند، اما بعضی دیگر از مدل ها این آنتن ها را ندارند. روترها دارای آنتن داخلی روی قفسه یا میز بسیار زیبا به نظر می رسند، اما روترهای دارای آنتن خارجی می توانند سیگنال های قوی تر فراهم کنند. اگر شما چندین آنتن دارید، می توانید برای پوشش بهتر طبقات خانه تان از زیرزمین گرفته تا طبقات بالاتر، آن ها را تنظیم کنید.

اپیکیشن های مدیریت روتر وای فای ( مودم وایرلس ) شبکه

بعضی از روترها مجهز به اپلیکیشن قابل حمل هستند که به شما امکان می دهند تنظیمات شبکه خود را از راه دور کنترل کنید. شما می توانید با استفاده از تلفن هوشمند با تبلت خود،ارائه وای فای را برای دستگاه ها اولویت بندی کنید، بر سرعت خود نظارت کنید، دستیابی به محتوای حساس را برای کودکان محدود کنید و یا از سر کار به دوربین های مدار بسته منزل دسترسی داشته باشید.

Qos (اولویت بندی رسانه)

کیفیت خدمات، ویژگی روترهای پیشرفته است که قابلیت اولویت بندی نوع خاصی از ترافیک رابرای شما فراهم می کند. برای مثال، شما می توانید گزیه Qos را در پنل مدیریت روتر طوری تنظیم کنید که اجازه اولویت بندی بازی یا پخش ویدئو را برای شما فراهم کند. این یعنی در حین بازی آنلاین شما، کسی فایلی را دانلود کند، بازی شما  متوقف نمی شود چون به عنوان اولویت اصلی انتخاب شده است.

باریکه سازی یا شکل دهی پرتوها

باریکه سازی گزینه پیشرفته دیگری روی مودم های مدرن است که می تواند سرعت و قدرت سیگنال را به میزان چشمگیری بهبود بخشد. باریکه سازی (با فیلترینگ فضایی) این قابلیت را به روتر می دهد که به جای پوشش کل خانه سیگنال را با قدرت یکسان روی دستگاه های خاص موجود در منزل متمرکز کند.

پورت های اترنت

روترهای وای فای محدود به اتصالات بی سیم نیستند. گاهی اوقات می خواهید مطمئن شویدکه بالاترین سرعت را از ارائه دهنده سرویس اینترنت دریافت می کنید، مانند زمانی که مشغولی بازی آنلاین رقابتی هستید. برای این منظور، دستگاه خود را یا استفاده از کابل و پورت اترنت،مستقیماً به روتر متصل کنید. روترهای قدیمی با اترنت ریع از سرعت هایی تا 100 Mbps پشتیبانی می کنند. اما روترهای مدرن از اترنت گیگابیت پشتیبانی می کنند که 10 برابر سریع تر و حدود1000 Mbps هستند.

eSata

 وقتی قرار است حجم بزرگی از داده ها منتقل شوند، نیاز به سرعت حتی از قابلیت های اترنت نیز پیشی می گیرند. انتقال یک ترابایت از فایل های پشتیبانی از یک درایو خارجی با سرعت 1000Mbpsمی تواند حدود دو و نیم ساعت زمان ببرد. روتری که از هارد درایوهای eSTA پشتیبانی می کندامکان اتصال دستگاه ذخیره سازی خارجی به روتر را برای شما فراهم می کند و به این ترتیب، فایل های پشتیبان برای تمام افراد خانه با سرعت 6Gbps (بسیار سریع تر از زمانی است که از USB2.0 یاFirewire استفاده می کنید) قابل دسترسی می شوند.

جایابی یا جانمایی روتر وای فای

برای حصول اطمینان از اینکه دستگاه های شما بیشترین میزان سیگنال های وای فای را دریافت می کنند، روتر خود را در یک جای مرکزی و بالاتر مانند روی میز با قفسه فرار دهید. از دیوارهای بتنی ضخیم، اجسام فلزی و تجهیزات HVAC تا حد امکان فاصله بگیرید و فضا را عاری از آشفتگی کنید. اجسام بزرگ و سایر لوازم الکتریکی مانع برد روتر می شوند. اگر خانه ای بزرگ دارید که در آن دستگاه ها فاصله زیادی از روتر دارند از یک بسط دهنده برد برای تشدید سیگنال استفاده کنید.اگر هنوز هم سرعت مطلوب خود را ندارید، ممکن است بسته اینترنتی شما مشکل داشته باشد. اگرسرعت باند شما مطلوب نیست، چاره ای جز ارتقای تجهیزات شبکه خانگی خود مانند روتر و مودم ندارید.

 

منبع : سایت لینکسیس

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه

فوق العاده بود..واقعا ممنون که انقدر عالی توضیح دادید

soghlatun

ممنون…
خوشحالیم که مورد توجه شما واقع شده دوست عزیز

اکبر عادلی

سلام
ممنون از توضیحات بسیار روان و مفید شما
ولی بنده روتری دارم که ظاهرا از مودم ای پی دریافت نمی کند و یا به عبارتی کارشناس فرستاده شده از طرف شرکت اینترنتی بنده نتوانست اینکار را انجام دهد و به بنده گفت که بنظرم. روتر خراب است!!
اما بنظرم خراب نیست. ایا شرکت شما میتواند به من کمک کند. ممنون

soghlatun

سلام دوست عزیز…
توی قسمت تنظیمات روترتون چک کنید ببنید Ip static فعال هستش یا ip dynomic ؛ سعی کنید یک ip static در رنج مودم برای روتر تنظیم کنید .

لیلی جناغ

درود بر شما
خیلی سلیس و روان توضیح دادید من بتازگی یک مودم خریدم اما نمی دونستم برای کیفیت بالا و سرعت انتقال باید روتر هم داشته باشم

soghlatun

ممنون از توجه شما دوست عزیز…

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200