مقایسه محصول

یو پی اس Ups یا منبع تغذیه برق اضطراری چیست ؟

فهرست مطالب

در هنگام مشکلاتی که برای جریان برق ایجاد می‌شود مانند هنگام قطعی برق یا مشکل در کابل کشی‌ها و … یک دستگاه UPS، سیستم‌های کامپیوتری و تجهیزات IT را در حالت امن و عملیاتی حفظ می‌کند. مخفف این کلمه، در واقع Uninterruptible Power Supply است که به معنای منبع برق اضطراری یا به طور تحت الفظی منبع تغذیه بدون وقفه می‌باشد. یک یو پی اس زمانی که جریان ولتاژ برق کاهش پیدا می‌کند یا کلا قطع می‌شود از طریق باتری خود، انرژی برق بکاپ فراهم می‌کند. یک یو پی اس در محیط های ماموریت حیاتی (Mission-Critical) نقشی بسیار اساسی دارد. بسته به سایز و فناوری یونیت منبع تغذیه اضطراری، برق اضطراری برای مدت مشخصی تامین خواهد شد، تا اینکه ژنراتورهای برق فعال شوند یا اینکه تجهیزات شبکه به شکل درست و امنی خاموش شوند. در واقع وقتی جریان برق به میزان کافی تامین شود، کامپیوترها و اکسسوری‌ها از آسیب در امان می‌مانند. یک یونیت منبع برق اضطراری می‌تواند برای محافظت از یک دستگاه تا تمامی دیتاسنتر کارایی داشته باشد.

انواع UPS یو پی اس

این دستگاه‌ها دارای سه دسته اصلی می‌باشند تا بدین شکل توانسته باشند با کاربردهای گسترده‌ای تطبیق پیدا نمایند. تمامی این سه دسته، نیازهای مصرف کنندگان و شرکت‌ها را برطرف می‌نمایند. یک یونیت آماده به کار یا همان استندبای، یک یونیت آفلاین است که می‌تواند مشکلات برقی را شناسایی کند و به طور اتوماتیک به انرژی باتری تغییر حالت دهد. دو نوع دیگر نیز Line Interactive و آنلاین نام دارند که نوع آنلاین منبع تغذیه اضطراری قیمت بالاتری دارد. هر کدام از این UPSها وقتی که برق کافی تامین نشده باشد، دستگاه‌های شبکه را در حالت عملیاتی حفظ می‌کنند و ویژگی‌هایی مانند میزان انرژی تولیدی آن‌ها بسته به مدل متفاوت خواهد بود.

منبع تغذیه اضطراری استندبای چیست؟

یک یو پی اس استندبای در وهله اول یک منبع برق اضطراری است انرژی برق کوتاه مدتی مبتنی بر باتری را در هنگام قطعی برق ارائه می‌دهد. بوسیله این نوع از UPS، سخت افزارها برق مفیدی را تحت شرایط نرمال بوسیله یک اتصال AC مستقیم دریافت می‌کنند. یک یونیت استندبای و معکوس کننده‌اش اساسا در حالت انتظار قرار دارند تا اینکه به برق بکاپ نیاز شود. بسته به مدل، یک یونیت استندبای همچنین می‌تواند از اطلاعات و تجهیزات حساس دربرابر انواع نوسانات برقی محافظت نماید. از این نوع منبع برق اضطراری مدل‌های جمع و جوری برای محافظت از شبکه خانگی نیز وجود دارد. یک یو پی اس استندبای معمولا برای محافظت از کامپیوترها، مودم‌ها، تجهیزات VoIP و دیگر سخت افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از منابع تغذیه اضطرای، ارزان ترین گزینه نسبت به سایر منبع برق اضطراری‌ها محسوب می‌شود.

یک منبع تغذیه اضطراری استندبای همچنین ممکن است با نام یک منبع برق اضطراری آفلاین نیز شناخته شود. به این معنا که آن را از نوع یو پی اس تمام اضطراری یعنی UPS آنلاین متمایز می‌کند. اگرچه در طراحی‌ بنیادی، یک منبع برق اضطراری آفلاین برای خانه و محیط های حرفه‌ای، برق پشتیبان کمتری تولید می‌کند. شما قبل از خرید منبع تغذیه اضطراری باید درباره جزییات دقیق انواع مدل‌های UPS که می‌توانند برای شبکه، سرور یا دسکتاپ مناسب باشند، تحقیق کافی کنید.

یو پی اس Backup چیست؟

برق پشتیبان باتری در واقع به منبع برق اضطراری بکاپ اشاره می‌کند و همچنین با نام یو پی اس استندبای نیز شناخته می‌شود. در هنگام قطعی برق، یک منبع برق اضطراری پشتیبان برای مدت کوتاهی برق را تامین می‌کند. این دستگاه وقتی تلفات انرژی را تشخیص می‌دهد، روند انتقال (سوییچ) فرایندهای پشتیبان گیری را آغاز می‌کند. این سوییچ کردن کمتر از میلی ثانیه بعد از قطعی برق اتفاق می‌افتد که این میزان نیز بسته به مدل می‌تواند متفاوت باشد. این تایم سوییچ کردن اگرچه فوری و آنی نیست اما معمولا باعث قطع جریان برق تجهیزات نمی‌شود. اگر انتظار قطع برق طولانی مدت را دارید، یو پی اس پشتیبان اجازه می‌دهد که تجهیزات را به طور امن خاموش کنید تا بدین شکل از آن‌ها و داده‌هایتان محافظت شود.

منبع تغذیه اضطراری آنلاین چیست؟

یک منبع برق اضطراری آنلاین نوعی منبع تغذیه اضطراری است که از فناوری تبدیل دوگانه یا دلتا استفاده می‌کند. در تبدیل دوگانه، تجهیزات شبکه مستقیما از پریز AC برق دریافت نمی‌کنند. به جای آن برق AC به یکسوگننده می‌رود تا تبدیل به برق DC شود. سپس به باتری و در نهایت به معکوس کننده می‌رود. بعد از بازتبدیل به AC نیز، جریان برق به دستگاه‌ها ارسال می‌شود. در این فرایند منبع برق اضطراری آنلاین، تجهیزات محاسبه گر شبکه به طور پیوسته جریان برق دریافت می‌کنند. در تبدیل دلتا، مقداری مشخصی از انرژی برق به طور مستقیم برای کارکرد کامپیوترها، روترها و دیگر تجهیزات ارسال می‌شود. این موضوع، سیستم یونیت آنلاینی از نظر انرژی مقرون به صرفه ایجاد می‌کند به طوری که مقداری از برق چند مرحله پردازش را رد می‌کند و در واقع زمان کمتری می‌گیرد.

سیستم یو پی اس Online

اگر قطعی برقی رخ دهد، یک سیستم UPS آنلاین جریان برق پیوسته‌ای برای محافظت از تجهیزات شبکه ایجاد می‌کند. در هنگام نوسان نیز، یکسوکننده داخل آن به طور خودکار دور زده می‌شود و برق تا جایی که عملیات بازگرداندن انجام شود، از باتری تامین می‌شود. مدار یونیت آنلاین یکپارچه است، به همین دلیل نسبت به دو نوع دیگر UPS قیمت بالاتری دارد و برای خرید آن باید هزینه بیشتری کنید.

فناوری UPS تبدیل دوگانه

تجهیزات حساس می‌تواند با استفاده از فناوری UPS تبدیل دوگانه مورد محافظت قرار گیرند. یونیت‌های آنلاین برای طیف گسترده‌ای از کاربران در بازار موجود است. بوسیله فرایندهای فناوری UPS تبدیل دوگانه، سرورهای شبکه، دیتاسنترها و یک مجموعه کامل از تجهیزات می‌توانند مورد محافظت قرار گیرند و در این نوع یونیت‌ها هیچ زمان انتقالی برای انتقال به برق باتری وجود ندارد. سیستم‌های UPS آنلاین هوشمندی نیز برای پشتیبانی از استفاده‌های بی وقفه عرضه شده است. یونیت‌های UPS تبدیل دوگانه مقرون به صرفه‌ای نیز برای دفاتر اداری کوچک در بازار وجود دارند. چون معمولا هر چقدر یک یونیت بزرگتر باشد، تجهیزات مدت زمان بیشتری می‌توانند کارکرد داشته باشند.

یو پی اس Line-Interactive چیست؟

یک منبع برق اضطراری Line-Interactive بک نوع منبع برق اضطراری است که می‌تواند میزان ولتاژ را به طور خودکار تنظیم کند. فناوری Line-Interactive در شرایط ولتاژهای پایین و بالا کاربرد دارد. این نوع یونیت‌ها همچنین از سیستم‌ها بدون از خالی شدن باتری پشتیبانی می‌کنند. یک منبع برق اضطراری Line-Interactive، خط ابتدایی تامین برق خواهد بود، اگرچه فناوری تبدیل کننده / معکوس کننده این اجازه را به باتری یونیت‌ها می‌دهد که در هنگام شرایط نرمال دوباره شارژ شوند. در هنگام قطعی برق، این منبع اضطراری برق، برق باتری را برای ارسال به دستگاه‌ها به جریان AC تبدیل می‌کند.

کاربردهای IT یو پی اس Line-Interactive

در بین تمامی انواع منبع برق اضطراری‌ها، سیستم منبع تغذیه اضطراری Line-Interactive از تجهیزات حساس طی قطعی و مشکلات برقی، محافظت خواهد کرد. یونیت‌های دسته بندی منبع تغذیه اضطراری Line-Interactive نسبت به منبع برق اضطراری‌های استندبای گرانتر هستند اما نسبت به یونیت‌های آنلاین قیمت پایین تری دارند. یک منبع برق اضطراری Line-Interactive عملکرد سیستم را در شرایط ولتاژ پایین و مشکلات قطع برق کوتاه مدت حفظ می‌کند. اگر مدت زمان قطعی برق مشخص است، توان باتری آن به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد که به طور امن خاموش شوند. بعضی از یونیت‌های Line-Interactive همچنین دارای قابلیت فیلترکردن نیز می‌باشند.

تفاوت یو پی اس آنلاین و Line-Interactive چیست؟

قبل از خرید یک یونیت محافظ برق، ممکن است که بخواهید این دو نوع منبع اضطراری برق را با هم مقایسه نمایید. یک منبع برق اضطراری Line-Interactive یک خود مبدل یا همان اتوترانسفورماتور به طراحی اصلی یک منبع برق اضطراری استندبای اضافه می‌کند. که این قابلیت باعث می‌شود بتواند خروجی ولتاژ را کاهش یا افزایش دهد. این ترانسفورماتور به تغییرات برق AC واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند به طور خودکار آن را تنظیم کند. اما یو پی آنلاین از یک معکوس کننده برای ارسال تمام یا بخشی از برق در همه مواقع استفاده می‌کند. به این معنا که یک یو پی اس آنلاین به معنای واقعی کلمه بی وقفه یا اضطراری است چون هیچ زمان انتقال آن صفر است. اما سوییچ به حالت باتری پشتیبان یا بکاپ در یک منبع برق اضطراری Line-Interactive چند میلی ثانیه زمان می‌برد.

طول عمر UPS

برای اینکه یک منبع تغذیه و در واقع باتری آن عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است برای هر کاربردی که مدنظر داریم، یونیت قوی تری انتخاب کنیم، تا آن مجبور نشود از تمام توان خودش استفاده کند تا بدین ترتیب طول عمر آن افزایش یابد. بهتر است دمای محیط کارکرد باتری‌ها بیشتر از 30 درجه سانتیگراد نشود و آن را در مجاور منابع انرژی گرمایی مانند نور خورشید و … قرار ندهید. در شرایطی که تغییرات دمایی زیاد است، استفاده از باتری نیکل کادمیم توصیه می‌شود و در مواقعی که دما تغییر چندانی ندارد، از باتری‌های سرب اسیدی استفاده نمایید.

قیمت خرید UPS

منبع تغذیه اضطراری‌ها در بازار توسط برندهای مختلفی عرضه شده‌اند که می‌توان به برندهایی مانند فاران، جنرال الکتریک، پویا توسعه افزار، اتسیس، کی استار، هرویژن، گلداستار، توسعه فناوری ادیب، بی ام اس و … اشاره نمود. برای خرید منبع تغذیه اضطراری نیز بازه قیمتی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در حال حاضز قیمت منبع برق اضطراری‌های بسیار کوچک 30 ولت آمپر که مناسب تامین برق دوربین‌های مداربسته هستند، قیمتی حدود 200 هزار تومان دارند. محصولات میان رده که از نوع Line-Interactive 800 ولت آمپری هستند، حدود 2 میلیون و نیم معامله می‌شوند و محصولات مدل بالا نیز که از نوع آنلاین و 10000 ولت آمپری هستند نزدیک 100 میلیون تومان قیمت دارند.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سایت کاکتوس

منابع این مطلب کجاست؟

سایت کاکتوس

soghlatun

این مقالات توسط تیم تولبد محتوای ما تالیف میشه.

باتری یو پی اس

این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه ❤️❤️❤️

باتری یو پی اس

soghlatun

خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته دوست عزیز

آی پی فون VOIP

خیلی عالی بود

آی پی فون VOIP

soghlatun

ممنون از توجه شما دوست عزیز

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200