نرم افزار پلاک خوان

برای دانستن کاربردهای نرم افزار پلاک خوان باید اول بدانیم که ANPR مخفف کلمه (Automatic Number Plate Recognition) ، برای نخستین بار در سال 1976 در بخش توسعه علوم پلیس انگلستان اختراع و معرفی گردید. اولین بار در سال 1981 ، یک خودروی سرقت شده با استفاده از دوربین پلاک‌ خوان (ANPR) شناسایی و توقیف شد. در دهه 1990 استفاده از این دوربین‌ها به علت پیشرفت‌های تکنولوژی و نیز کاهش هزینه‌ها به سرعت گسترش پیدا کرد. سیستم‌های ANPR در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و از پیشرفت‌هایی که در زمینه کامپیوتر، پردازش تصویر و یادگیری ماشین رخ داده، استفاده کرده‌اند. این سیستم‌ها حتی در شرایط سخت و مسئله‌ساز مانند نورهای متفاوت، زوایای مختلف، اندازه‌ها و انواع مختلف پلاک‌ها، قادر به تشخیص دقیق پلاک‌ها هستند. نرم افزار پلاک خوان یک فناوری قدرتمند است که انقلابی در روند شناسایی و تشخیص پلاک خودروها ایجاد کرده است. سیستم‌های پلاک خوان با استفاده از دوربین‌های پیشرفته، الگوریتم‌های پردازش تصویر و تکنیک‌های OCR، پلاک‌ها را به صورت دقیق و کاربردی تشخیص می‌دهند.

 

دوربین پلاک خوان و نرم افزار

برای خرید و مشاوره دوربین پلاک‌ خوان و نرم افزار آن با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

 
نرم افزار پلاک خوان

فن آوری ANPR در نرم افزار پلاک خوان پرشیاسیستم قادر به استخراج پلاک از پس‌زمینه پیچیده ، جدا کردن و شناسایی هر یک از شخصیت‌های موجود در صفحه و شکل دادن مجدد اطلاعات پلاک است. این فناوری شامل مکان‌یابی صفحه ، تقسیم کاراکتر و تشخیص شخصیت است. فرآیند تحلیل نرم افزار پلاک خوان شامل چندین مرحله مختلف است. این مراحل شامل ضبط تصاویر، پیش‌پردازش (بالا بردن کیفیت تصاویر ضبط شده قبل از تجزیه و تحلیل)، مکان‌یابی دقیق، تشخیص کاراکتر‌ها، پس‌پردازش (تصحیح خطاها و تطبیق الگو با پلاک‌های شناخته‌شده)، ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل می‌شود. 

*نرم افزارها معمولا براساس کاربرد آن شخصی‌سازی می شوند.

پلاک‌ خوان پارکینگی

توانایی شناسایی وسایل‌نقلیه در ورودی پارکینگ می‌تواند مزایای عمده‌ای را برای مشاغل ، مقامات محلی و طیف وسیعی از سازمان‌ها فراهم کند. اکنون مدیران اعم از مدارس، پارکینگ‌های عمومی، پارکینگ‌های ساختما‌ن‌های تجاری و مسکونی، دفاتر و کارخانه‌ها می‌توانند برای امنیت محیط مورد نظرشان از ANPR استفاده کنند. در گذشته تشخیص خودکار شماره پلاک (ANPR) پرهزینه ، غیرقابل اعتماد و فقط برای تعداد محدودی از برنامه‌ها قابل انجام بوده است. دوربین‌های ANPR امروزی که با الگوریتم‌های یادگیری عمیق و پردازنده‌های GPU طراحی شده‌اند، بسیار دقیق هستند. سیستم ANPR در نرم افزار پلاک‌ خوان پرشیاسیستم با شناسایی تعداد پلاک‌های اتومبیل با بازده بسیار بالاتر از سیستم‌های معمولی ANPR ، اطلاعات پلاک را در یک صحنه «می خواند» آن‌ها همچنین دیگر به تنظیمات مكرر و غالباً دست و پاگیر دوربین نیاز ندارند. نرم افزار دوربین پلاک خوان از یک الگوریتم هوشمند جهت تشخیص و ثبت پلاک استفاده می‌کند.

کاربردهای دوربین پلاک‌ خوان

مصارف و کاربردهای دوربین پلاک‌ خوان در کنترل ترافیک ، کنترل عبور از دستگاه‌های مرزی، پمپ بنزین‌ها، پارکینگ اتومبیل‌ها، پارکینگ ساختمان‌ها و مجتمع‌های اداری و مسکونی و همچنین مناسب برای کنترل جرائم جاده‌ای است.

الگوریتم نرم افزار پلاک‌ خوان

این نرم افزار جهت کنترل تردد پارکینگ‌های عمومی و خصوصی هم برای پارکینگ‌های مبتنی بر صدور قبض و هم برای پارکینگ‌های عمومی و خصوصی مبتنی بر کارتخوان‌ها و یا خودروهای دارای برچسب RFID مورداستفاده قرار می‌گیرد.

الگوریتم تشخیص و شناسایی در دوربین‌های پلاک‌ خوان شامل هفت مرحله بصورت زیر می‌باشد:

1- مکان‌یابی پلاک یا همان (Plate Localization) : در این مرحله پلاک پیدا شده و در تصویر جداسازی می‌شود.

2- جهت‌یابی و سایزبندی پلاک یا همان (Plate Orientation and Size) : در این مرحله عملیات تصحیح انحرافات زاویه‌ای پلاک و تصحیح اندازه آن در ابعاد موردنیاز انجام می‌شود.

3- نرمالایز کردن یا همان (Normalization) تصویر که همان کنترل و تنظیم روشنایی و کنتراست تصویر است، در این مرحله انجام خواهد گرفت.

4- تقسیم‌بندی کاراکترها یا همان (Character Segmentation) : همان‌طور که می‌دانید یک پلاک از چند حرف و شماره تشکیل شده است. سیستم دوربین پلاک خوان می‌تواند در این مرحله هر کدام از کاراکترها را جداسازی و تقسیم‌بندی کند.

5- شناسایی کاراکترها بصورت اپتیکی یا همان (OCR) : در مرحله پنجم سیستم پلاک خوان انجام می‌شود، با استفاده از OCR کاراکترهای جداسازی شده را شناسایی و سپس به‌صورت کاراکتر حرفی و عددی ذخیره خواهند شد.

6- تجزیه تحلیل ژئومتریک یا همان (Geometrical Analysis) : در این مرحله ، کاراکترها و موقعیت‌های ثبت شده براساس قوانین وضع‌شده تحلیل خواهند شد.

7- میانگین‌گیری از چندین مقدار شناسایی شده از چندین فیلد یا همان (The Averaging) : در مرحله پایانی الگوریتم کار دوربین پلاک‌ خوان برای حصول اطمینان از صحت پلاک شناسایی شده از چندین مقدار میانگین‌گیری می‌شود.

♦ بعضی از سیستم‌ها در نرمال کردن تصویر یعنی در مرحله سوم برای افزایش اختلاف حروف و پس‌زمینه ، از تکنیک‌های شناسایی مرز یا همان ( Edge Detection) استفاده می‌کنند. استفاده از فیلتر میانی یا همان Median Filter شاید برای کاهش نویزهای تصویر مفید واقع شود.

برای خرید و مشاوره دوربین پلاک‌ خوان و نرم افزار آن با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

 

سخت افزار دوربین پلاک‌ خوان

سخت افزار ثبت تصویر در سیستم پلاک‌ خوان نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی سیستم دارد چون هرچه تصویر ثبت شده بهتر باشد امکان تحلیل و خواندن شماره پلاک آن بیشتر و ساده‌تر خواهد بود. گرچه نرم‌افزارهای سیستم پلاک‌ خوان، دیگر دوربین‌های تحت شبکه (IP) را نیز ساپورت می‌کنند و می‌توانند با آن‌ها کار کنند، اما برای پلاک‌ خوانی، عملیات ثبت تصویر، توسط دوربین‌های مخصوص همین کار باید انجام ‌شود. لازم به ذکر است توانایی دوربین پلاک‌ خوان باید دارای تکنولوژی WDR باشد. دارا بودن این مکانیزم در دوربین‌های پلاک‌ خوان مخصوص پارکینگ‌های سربسته و یا پارکینگ‌هایی که با اختلاف نور بیرونی و درونی مواجه هستند از ملزومات است.

امکانات و قابلیت های نرم افزار پلاک خوان

1) دارای دقت تشخیص کاراکتر (یک حرف یا عدد) بیشتر از 95%
2) قابلیت خوانش تمامی پلاک‌های ایران شامل پلاک‌های رنگی، اداری، گذرموقت، ارگان‌های نظامی و موتورسیکلت
3) دارای گزارش‌های متنوع مصور و آماری برحسب راننده، خودرو، تاریخ و شماره پلاک خودرو و گزارش‌های مالی و مجوزها
4) امکان تعیین تعرفه‌های مختلف پارکینگ در ساعات و روزهای مختلف
5) امکان تعریف کاربران با دسترسی متفاوت و ارائه گزارشات کاربران
6) امکان تعریف ساعات کاری و شیفت کاری
7) نمایش گرا‌ف‌های متنوع (خودروهای واردشده و خارج‌شده، خودروهای داخل پارکینگ، ظرفیت خالی پارکینگ)
8) دارای پنل تحت وب مدیریتی با تعداد نامحدود کاربران
9) توسعه داده شده با بروزترین متدهای برنامه نویسی
10) توسعه داده شده بصورت Platform-Cross بر روی ویندوز، مک و لینوکس

دوربین پلاک خوان

مزایای دوربین‌های ANPR

 
  • امنیت بالا : اطلاعات‌ کدگذاری ‌شده بر روی سرورهایی با ظرفیت ذخیره‌سازی بالا ضبط می‌گردند و در هر زمانی در دسترس‌اند.
  • ارائه شواهد معتبر : تصاویر و اطلاعات ضبط شده توسط این دوربین‌ها از قبیل شماره پلاک، زمان و تاریخ و محل نصب دوربین می‌توانند به عنوان مدارک معتبری در صورت وقوع جرم به دادگاه ارائه شوند.
  • استحکام بالای دوربین : این دوربین‌ها در شرایط آب و هوایی نامناسب نیز کارایی و کاربرد دارد.

نرم افزار پلاک‌ خوان لول‌وان قابلیت شخصی‌سازی را داشته و برای کلیه پلاک‌های مورد استفاده در ایران با ویژگی‌های خوانش کلیه پلاک‌های رنگی ، پلاک‌های مربوط به سازمان‌ها و ارگا‌ن‌های دولتی و همچنین پلاک‌های گذر موقت، ارگان‌های نظامی و موتور سیکلت‌ها بومی‌سازی گشته است. همچنین امکان تعریف تعرفه‌های مختلف پارکینگ‌ها و در ساعات و روزهای مختلف را دارد. پنل مدیریتی تعریف شده آن برای تعداد نامحدود کاربران است.

این نرم‌افزار قابلیت نمایش گراف‌های متنوعی از خودروهای واردشده و خارج شده و نیز خودروهای پارک شده در داخل پارکینگ را دارد. نمایش ظرفیت خالی پارکینگ نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نرم افزار است. نرم‌افزار پلاک‌ خوان لول‌وان توانایی تهیه گزارش‌های متنوعی از برچسب رانندگان، خودروها، تاریخ‌ها و شماره پلاک خودروها بصورت مصور و آماری را دارد.

دوربین پلاک خوان