مقایسه محصول

کابل ساتا SATA Cable چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

Sata مخفف Serial Advanced Technology Attachment است که یک استاندارد IDE می‌باشد. کابل ساتا یک رابط استاندارد دسترسی به داده در رایانه‌های مدرن است که برای انتقال داده‌ها با سرعت بالا از طریق کابل‌های فشرده استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی کابل SATA کاربرد و انواع آن‌ها بپردازیم.

کابل ساتا چیست؟

این کابل برای اتصال وسایل جانبی، به عنوان مثال دستگاه‌های ذخیره سازی استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای رایج آن اتصال هارد دیسک، درایو نوری یا درایو حافظه حالت جامد به مادربرد کامپیوتر است. به طور کلی، SATA به کابل‌ها و اتصالات مطابق با این استاندارد اطلاق می‌شود.

نسخه‌های مختلفی وجود دارد که سرعت آن‌ها متفاوت است. با نسخه ۱ کابل SATA، سرعت انتقال ۱. ۵ گیگابایت بر ثانیه است. نسخه ۲ کابل SATA می‌تواند ۳ گیگابایت داده در هر ثانیه انتقال دهد. سریعترین نسخه، نسخه ۳ است که سرعت آن ۶ گیگابات بر ثانیه است.
image search 1651075241997 - کابل ساتا SATA Cable چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع کابل SATA کدامند؟

کابل SATA انواع مختلفی دارد. در اینجا انواع SATA آورده شده است:

  • Micro SATA: کانکتور micro SATA عمدتاً برای هارد دیسک‌های ۱. ۸ اینچی (۴۶ میلی متر) استفاده می‌شود.
  • eSATA: این نوع کابل ساتا در سال ۲۰۰۴ استاندارد شد و برای اتصال خارجی در نظر گرفته شده است.
  • براکت: با این ساتا می‌توانید خروجی‌های رایانه خود را با درایوهای eSATA با استفاده از براکت‌های توسعه eSATA دو پورت سازگار کنید.
  • Low Profile SATA: این نوع از کابل‌های SATA بسیار نازک با کانکتورهای کم مشخصات است که می‌توانید با کارت‌های GPU توسعه یافته استفاده کنید.
  • پاور: این‌ها کابل‌های برق رابط SATA هستند که برای اتصال آداپتورهای برق، توسعه دهنده‌ها و اسپلیترها برای کابل‌های برق و داده SATA استفاده می‌شوند.
  • پل: این نوع از کابل ساتا اساسا رابط SATA است که به عنوان پل بین دستگاه‌ها عمل می‌کند. می‌توان از آن برای اتصال دستگاه‌های ATA به مادربردهای SATA یا کارت‌های PCI استفاده کرد.
  • SATA-SATA: این کابل به کابل استاندارد SATA نیز معروف است و در طول‌های مختلف موجود است.
  • SATA EXPRESS: این کابل یک کابل جدید است که از دستگاه‌های ذخیره سازی SATA و PCI Express (PCIe) پشتیبانی می‌کند.

کابل‌های SATA جایگزین کابل‌های PATA (Parallel ATA) شدند و اکنون به استاندارد انتخابی IDE برای اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی در یک سیستم کامپیوتری تبدیل شده‌اند. این امر به این دلیل است که SATA بسیار سریعتر و قابل اعتمادتر از یک دستگاه PATA مشابه است. بیایید در مورد تفاوت بین این دو بحث کنیم. انواع مختلف ساتا برای نیاز های متفاوت شما طراحی و ساخته شده اند‌‌.

image search 1651075356450 - کابل ساتا SATA Cable چیست و چه کاربردی دارد؟

پاسخ به چند سوال مهم درباره کابل ساتا

در نحوه اتصالات کابل SATA همیشه سوالات زیادی پیش می‌آید که ممکن است سوال شما هم باشد. ما در این بخش از مقاله به مهم ترین این سوالات پاسخ خواهیم داد:

کابل SATA چه تفاوتی با کابل PATA دارد؟

PATA مخفف Parallel Advanced Technology Attachment است و یک استاندارد رابط برای اتصال هارد دیسک به یک سیستم کامپیوتری است. اما به طور کامل با SATA جایگزین شده است زیرا کابل ساتا مزایای بسیار بیشتری نسبت به پاتا دارد.

اولین تفاوت این دو کابل سرعت انتقال اطلاعات است. کابل SATA سرعت انتقال داده سریع‌تری نسبت به PATA دارد که به برنامه‌ها، تصاویر و فایل‌های بزرگتر اجازه می‌دهد تا سریع بارگذاری شوند. این به این دلیل است که PATA از چند وظیفه در حین انتقال داده پشتیبانی می‌کند که سرعت آن را نسبت به کابل ساتا کندتر می‌کند.

PATA یک کانکتور ۴۰ پین است، در حالی که کابل داده ساتا معمولا یک کانکتور ۷ پین دارد. ساتا ارزانتر از PATA است. همچنین ساتا نسبت به PATA انرژی کمتری مصرف می‌کند.

مدیریت کابل SATA آسان‌تر است زیرا از کابل‌های پاتا کوچکتر هستند. علاوه بر این، SATA اجازه می‌دهد تا چندین هارد دیسک به طور همزمان متصل شوند.

image search 1651075369526 - کابل ساتا SATA Cable چیست و چه کاربردی دارد؟

از کدام کابل SATA استفاده کنیم؟

انواع مختلفی از کابل‌های SATA برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. بیایید بحث کنیم که کدام کابل ساتا را می‌توانید برای چه استفاده کنید.

کانکتورهای کابل برق ساتا: کانکتورهای کابل برق ساتا دارای ۱۵ پین هستند و از سه پایه در کانکتور برای تامین ولتاژهای مختلف به صورت موازی استفاده می‌شود. کانکتورهای کابل داده SATA: رابط کابل داده ساتا دارای هفت هادی است که یکی به درگاه انتهایی مادربرد و سر دیگر به پشت یک دستگاه ذخیره سازی، به عنوان مثال، هارد دیسک SATA وصل شده است.

برق مورد نیاز برای اتصالات ساتا چقدر است؟

هنگام تلاش برای اتصال درایوها با استفاده از کابل‌های برق SATA مطمئن شوید منبع تغذیه می‌تواند برق مورد نیاز رایانه شما را تامین کند. محدوده توان بین ۲۰۰ تا ۱۸۰۰ وات برای مدل‌های مدرن منبع تغذیه است. در حالی که هارد دیسک از ۱۵ تا ۳۰ وات استفاده می‌کند، درایو نوری حدود ۲۰ تا ۳۰ وات انرژی مصرف می‌کند.

معمولا این میزان برق به راحتی قابل تامین است. با این حال، اگر تعداد زیادی دیسک متصل دارید، این یک مشکل است. با استفاده از ماشین حساب به راحتی می‌توانید با توجه به مقدار استفاده شما، میزان برق مصرفی رایانه شخصی خود را اندازه بگیرید.

چه نوع درایوهایی به کابل برق و دیتا SATA نیاز دارند؟

عمدتاً سه نوع درایو وجود دارد که به رابط SATA نیاز دارند:

هارد دیسک: ذخیره سازی اولیه برای هر کامپیوتر. درایوهای نوری: درایوهای CD، Blu Ray و غیره به رابط SATA نیاز دارند. درایو حالت جامد: درایوهای SSD SATA همچنین به کابل‌های برق SATA و کابل‌های داده نیاز دارند. SSD ‌های SATA می‌توانند سرعت متوسطی در حدود ۵۵۰ مگابایت در ثانیه داشته باشند، در حالی که هارد دیسک استاندارد دارای سرعت ۲۰۰ مگابایت در ثانیه است.

به چند کابل ساتا نیاز داریم؟

در مورد برق، می‌توانید یک کابل برق SATA را با استفاده از کانکتور ۱۵ پین به درایو متصل کنید. ممکن است به یک یا چند کابل برق با کانکتور ساتا نیاز داشته باشید، این بستگی به این دارد که آیا کابل برق اسپلیت دارید یا خیر.

برای هر درایو به یک کابل ساتا نیاز دارید. همچنین کابل‌های دیتا برخلاف کابل‌های برق SATA دارای انتهای دوشاخه‌‌ای نیستند. تعداد کابل‌های داده SATA که نیاز دارید به تعداد پورت‌های ساتا شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما ۶ پورت ساتا دارید، نمی‌توانید ۷ درایو را به کامپیوتر متصل کنید. بنابراین تعداد پورت‌های  کابل SATA و نوع نیاز شما با یکدیگر ارتباطی مستقیم دارند.

چگونه پورت‌های ساتا اضافی را به سیستم خود اضافه کنیم؟

در صورتی که مادربردهای شما پورت‌های ساتا کافی برای اتصال درایوهای بیشتری به سیستم شما ندارند، می‌توانید از یک ضرب کننده پورت هاب SATA یا کارت‌های SATA PCIe برای افزایش تعداد پورت‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید نیز از کارت توسعه SAS SATA استفاده کنید.

SATA Hub Port Multiplier ارزان‌تر است، اما ممکن است با این یکی با مشکلات عملکرد و سازگاری مواجه شوید. کارت توسعه SATA PCIe بهترین گزینه برای افزودن پورت‌های بیشتر به سیستم شما است. از طرف دیگر، کارت توسعه SATA برای حرفه‌‌ای‌ها برای پهنای باند بالادستی و پایین دستی عالی توصیه می‌شود. البته مشاوران سایت‌های خرید کابل شبکه و ساتا می‌توانند در صورت نیاز به شما کمک کنند. معمولا قیمت کابل شبکه نیز در این مراکز پایین است.

چگونه کانکتورهای برق SATA بیشتری را به یک سیستم وصل کنم؟

ممکن است برای اتصال درایوهای بیشتری به سیستم خود به کانکتورهای برق بیشتری نیاز داشته باشید. اکنون دو راه برای انجام آن وجود دارد که به شرح زیر است:

می‌توانید این کار را با استفاده از کابل پاور اسپلیتر ساتا انجام دهید. همچنین می‌توانید از کابل آداپتور Molex به ساتا برای همین کار استفاده کنید.

برای تامین برق از کابل‌های برق SATA استفاده می‌شود. این کابل‌های SATA برای تغذیه چندین دستگاه ذخیره سازی داخلی استفاده می‌شود.

در موارد معمول، هاردهای HDD/SSD با کابل SATA عرضه نمی‌شوند. کابل‌های SATA با مادربرد جدید عرضه می‌شوند.

خرید آسان کابل ساتا

اگر شما نیز به سیستمی قدرتمند در جهت اتصالات نیاز دارید، می‌توانید به خرید ایننرنتی کابل ساتا اقدام کنید. مراکز فروش اینترنتی می‌توانند با چند کلیک ساده سفارش شما را به ثبت برسانند. آن‌ها کمترین هزینه ممکن را در قبال ساتا و انواع آن از شما دریافت می‌کنند.

اگر احساس می کنید نیازی به استفاده از این کابل دارید بهتر است در صورت عدم آگاهی با فردی ماهر مشورت کنید‌. این فرد به شما کمک می کند‌ بهترین کابل را که مختص نیاز شما است انتخاب کنید. با خرید ساتا می توانید از یک کابل پر سرعت، با کیفیت و در عین حال ارزان قیمت برخوردار شوید‌.

برای دریافت مشاوره می‌توانید با مشاوران مجموعه‌های برتر تماس بگیرید. آن‌ها اقدام به ارائه مشاوره رایگان به شما می‌کنند. وقتی در عرض چند دقیقه می‌توانید کابل ساتا مناسب خود را خریداری کنید، عاقلانه نیست که به این کار اقدام نکنید. اگر نمی‌دانید کدام نوع از ساتا می‌تواند نیاز شما را رفع کنند، از مشاوره‌های رایگان کارشناسان تلفنی استفاده کنید. این کارشناسان سایت در جهت خریدی مطمئن و به صرفه به شما کمک خواهند کرد.

نتیجه گیری

امروزه برای افزایش سرعت داده‌ها و دسترسی آسان‌تر به آن‌ها از کابل ساتا استفاده می‌شود. این کابل انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد‌های ویژه‌‌ای دارند. کابل میکرو، پل و پاور ساتا از معروف‌ترین آن‌ها هستند. کابل SATA جایگزین Pata شده است. به طور کلی سرعت ساتا بیشتر از پاتا و قیمتش نیز پایین‌تر است.

این وسیله کاربردی در سه نسخه ارائه می‌شود. نسخه سوم آن با سرعت ۶ گیگابایت بر ثانیه سریع‌ترین آن‌ها است. برای خرید ساتا می‌توانید فروشگاه‌های اینترنتی معتبر را انتخاب کنید. اگر با شماره تلفن مراکز فروش تماس بگیرید آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا سیستم مناسب خود را انتخاب کنید.

منبع : سایت

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200