واژه نامه اصطلاحات در دوربین های نظارت تصویری

شاید تاکنون به مجموعه ای از واژه ها و اصطلاحات بکار برده شده در دوربین های نظارت تصویری فکر نکرده اید و یا احتمالا بعضی از اصطلاحات مرسوم بکار برده شده را نمی دانید. در این واژه نامه ، اصطلاحاتی که در رابطه با دوربین های امنیتی و یا نظارت تصویری بکار برده میشود را بر اساس حروف انگلیسی ردیف شده صعودی ، با معانی و تعریف هر یک از  آنها گردآوری شده است. با امید به اینکه مفید واقع شده و مورد توجه خوانندگان محترم قرار گیرد. برای واژه نامه اصطلاحات در دوربین های نظارت تصویری به لیست زیر دقت نمایید .

 

Auto-Iris Lens

تنظیم لنز خودکار عنبیه ، عنبیه به طور خودکار کنترل می شود تا میزان نور ورودی به دوربین تنظیم شود. این برای نصب دوربین در مکان های بیرونی ، شرایط با کنتراست بالا و مناطقی که شرایط روشنایی در آن ها نوسان دارد ایده آل است.

CCD Image Sensor

سنسور تصویر CCD ، یک دستگاه تصویر حساس به نور است که در بسیاری از دوربین های شبکه IP موجود است. این سنسور نور را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. سنسورهای CCD حساسیت نوری زیادی را برای نظارت تصویری در شرایط کم نور فراهم  می کنند.

CCTV

CCTV یا تلویزیون مدار بسته، به استفاده از دوربین های مدار بسته آنالوگ برای ارسال سیگنال ویدئویی به مجموعه خاصی از مانیتورها اطلاق می شود. از آنجا که یک سیستم دوربین مدار بسته است، فقط تعداد محدودی از بینندگان می توانند از یک مکان به فیلم دسترسی پیدا کنند. با ورود نظارت مبتنی بر IP ، سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ اکنون با استفاده از فناوری پیشرفته دیجیتال جایگزین می شوند.

CCTV

CCTV یا تلویزیون مدار بسته، به استفاده از دوربین های مدار بسته آنالوگ برای ارسال سیگنال ویدئویی به مجموعه خاصی از مانیتورها اطلاق می شود. از آنجا که یک سیستم دوربین مدار بسته است، فقط تعداد محدودی از بینندگان می توانند از یک مکان به فیلم دسترسی پیدا کنند. با ورود نظارت مبتنی بر IP ، سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ اکنون با استفاده از فناوری پیشرفته دیجیتال جایگزین می شوند.

Field of View

میدان دیدی که در یک فریم کامل توسط یک دوربین تحت شبکه پوشش داده می شود. میدان دید را می توان با نوع دوربین ، لنز و وضوح تصویر تعیین کرد.

FTP

FTP (File Transfer Protocol) یک پروتکل شبکه است که برای انتقال پرونده ها از یک رایانه به رایانه دیگر یا بین دستگاه های موجود دریک شبکه استفاده می شود. یک سرویس گیرنده FTP می تواند به یک سرور FTP متصل شود تا به پرونده های ذخیره شده در آن سرور دسترسی پیدا کرده و آنها را دستکاری کند.

Image Compression

فشرده سازی تصویر، برای بهینه سازی پهنای باند هنگام پخش تصاویر نظارت ، اندازه پرونده تصاویر ویدئویی را کاهش می دهد. متداول ترین فناوری های فشرده سازی برای دوربین های تحت شبکه IP ، Motion JPEG و MPEG-4 هستند. H.264 آخرین فناوری فشرده سازی است که به طور قابل توجهی اندازه پرونده تصاویر ویدئویی با کیفیت را کاهش می دهد

JPEG

JPEG یک روش فشرده سازی برای تصاویر عکاسی است. مقدار فشرده سازی را می توان کنترل کرد تا بتواند بین کیفیت تصویر و اندازه پرونده جابجا شود. JPEG رایج ترین فرمت ذخیره سازی و ارسال تصاویر از طریق اینترنت است.

IP (Internet Protocol)

IP (پروتکل اینترنت)، یک پروتکل بدون اتصال است که برای انتقال داده از طریق شبکه استفاده می شود. داده ها به بسته های مستقل حاوی آدرس های IP فرستنده و گیرنده تقسیم می شوند. هر رایانه یا دستگاه شبکه، آدرس IP منحصر به فرد خود را دارد.

IP Address

ادرس IP ، آدرس منحصر به فرد رایانه یا دستگاه شبکه، متصل به آن شبکه است. آدرس های IP به آن رایانه ها و دستگاه های شبکه اجازه می دهد تا یکدیگر را پیدا کرده و داده ها را ارسال و یا دریافت کنند.

IP Camera

دوربین IP (یا دوربین شبکه)، تصاویر ویدئویی زنده را مستقیماً از طریق شبکه IP ضبط و منتقل می کند. هر دوربین دارای یک وب سرور داخلی و آدرس IP خاص خود است. دوربین های IP امکان مشاهده ، ضبط و مدیریت از راه دور را با استفاده از وب سرور یا نرم افزار مدیریت فیلم از هرجایی را فراهم می کنند.

Lux

LUX، به یک واحد استاندارد اندازه گیری برای روشنایی اشاره دارد. در رابطه با دوربین های تحت شبکه ، لوکس میزان حساسیت به نور کم است که توسط دوربین ارائه می شود.

Lux

LUX، به یک واحد استاندارد اندازه گیری برای روشنایی اشاره دارد. در رابطه با دوربین های تحت شبکه ، لوکس میزان حساسیت به نور کم است که توسط دوربین ارائه می شود.

Megapixel IP camera

دوربین های IP مگاپیکسلی، جزئیات تصویر فوق العاده بالایی را ارائه می دهند و گزینه ای ایده آل برای برنامه های نظارت تصویری است، که شناسایی واضح افراد و اشیا را در شرایط بحرانی دارند. یک دوربین مگاپیکسلی نیز دید وسیع تری نسبت به دوربین مداربسته معمولی فراهم می کند و به کاربران این امکان را می دهد، تا قسمت خاصی از صحنه را بدون افت چشمگیر در جزئیات تصویر، بزرگنمایی کنند.

Motion Detection

تشخیص حرکت ، از نظر نظارت مبتنی بر IP ، تشخیص حرکت یک برنامه دوربین شبکه است که به کاربران اجازه می دهد وقایعی مانند ضبط ، پخش ویدئو با کیفیت بالا و هشدارهای خودکار را فقط در صورت درک حرکت ایجاد کنند. تشخیص حرکت به بهینه سازی پهنای باند و حفظ فضای ذخیره سازی کمک می کند.

MJPEG

Motion JPEG (MJPEG)، یک روش فشرده سازی ساده است که برای پخش تصاویر ویدئویی دیجیتال از طریق شبکه استفاده می شود. بدون در نظر گرفتن حرکت ، کیفیت تصویر تضمین شده است، زیرا فیلم گرفته شده مجموعه ای از تصاویر جداگانه فشرده شده JPEG است که به صورت جداگانه قابل استخراج است. سطح فشرده سازی را می توان برای کنترل کیفیت تصویر و اندازه پرونده تنظیم کرد.

MPEG

MPEG (Moving Picture Expert Group) به مجموعه ای از استانداردها برای فشرده سازی صدا و تصویر اشاره دارد، گروهی که توسط ISO برای تعیین این استانداردهای فشرده سازی تشکیل شده است. هر استاندارد فشرده سازی برای هدفی متفاوت طراحی شده است.

MPEG4

MPEG4 یک فناوری فشرده سازی صدا و تصویر است که در بسیاری از مدل های دوربین شبکه IP وجود دارد. استاندارد فشرده سازی MPEG4 با بهینه سازی پهنای باند ، کیفیت تصویر برتر را ارائه می دهد.

Network Camera

دوربین شبکه (یا دوربین IP)، تصاویر ویدئویی زنده را مستقیماً از طریق شبکه IP ضبط و پخش می کند. هر دوربین IP آدرس خاص خود را دارد و از یک وب سرور داخلی بهره می برد. دوربین های شبکه امکان مشاهده ، ضبط و مدیریت فیلم از راه دور را با استفاده از سرور وب یا نرم افزار مدیریت فیلم از هرجایی را فراهم می کنند.

Tilt

TILT ، در دوربین ها IP برای توانایی هدایت دوربین به بالا و پایین در یک صفحه عمودی اشاره دارد. لنز دوربین می تواند قسمت خاصی از صحنه را هدف قرار دهد، و در بسیاری از موارد می توان شیب را از راه دور کنترل کرد.

Network Video Recorder (NVR)

Network Video Recorder (NVR) ، یک جعبه سخت افزاری است که جریانهای ویدئویی را از طریق LAN یا WAN دریافت می کند و آنها را بر روی دیسک سخت با فرمت دیجیتال ضبط می کند . ضبط و پخش را می توان از راه دور با استفاده از رایانه شخصی شبکه مدیریت کرد.

Pan

دوربین های IP با قابلیت panning می توانند به صورت افقی به عقب و جلو حرکت کنند تا مناطق وسیع تری را تحت نظر داشته باشند. در بسیاری از موارد ، عملکرد پانل دوربین می تواند از راه دور از طریق رایانه شخصی با استفاده از نرم افزار مدیریت فیلم کنترل شود.

Power over Ethernet (PoE)

با استفاده از(POE) Power over Ethernet ، یک دستگاه شبکه ، مانند دوربین IP ، برق را دریافت کرده و فیلم و داده را از طریق یک کابل اترنت منتقل می کند. این امکان را برای نصب انعطاف پذیر در مکانهایی که پریز برق به راحتی در دسترس نیست ، فراهم می کند.

PTZ

PTZ (Pan Tilt Zoom) ، ویژگی موجود در بسیاری از مدل های دوربین IP است.PTZ به کاربران این امکان را می دهد تا مناطق وسیع را با یک دوربین شبکه کنترل کنند. عملکردهای Pan ، Tilt و Zoom را می توان از راه دور کنترل کرد بنابراین اپراتورها می توانند فعالیت تحت مراقبت را دنبال کرده و روی جزئیات خاص تمرکز کنند.

Resolution

وضوح اندازه گیری جزئیات یک تصویر است. هرچه وضوح تصویر بیشتر باشد ، جزئیات تصاویر نیز بیشتر است. در مورد دوربین های IP ، رزولوشن معمولاً با تعداد پیکسل تعیین می شود.

Server

به طور کلی ، سرور یک دستگاه متشکل ازیک رایانه قوی و برنامه نرم افزار رایانه ای است، که این رایانه و برنامه نرم افزاری آن، به سایر برنامه های رایانه ای متصل به شبکه خدمات ارائه می دهد.

Tampering Alarm

هشدار دستکاری، یک برنامه پیچیده است که در برخی دوربین های شبکه وجود دارد و می تواند زمان دستکاری دوربین را تشخیص دهد. هشدار می تواند در اثر دستکاری های احتمالی ایجاد شود ، به عنوان مثال اگر لنز دوربین تنظیم ، پنهان و یا پوشیده گردد.

Tilt

TILT ، در دوربین ها IP برای توانایی هدایت دوربین به بالا و پایین در یک صفحه عمودی اشاره دارد. لنز دوربین می تواند قسمت خاصی از صحنه را هدف قرار دهد، و در بسیاری از موارد می توان شیب را از راه دور کنترل کرد.

Video Server

سرور ویدئو، یک دستگاه مبتنی بر رایانه است که به ارائه جریان های ویدئویی به صورت آنلاین اختصاص دارد. از نظر نظارت تصویری مبتنی بر IP ، یک سرور ویدئو فیلم های ویدئویی را از دوربین های امنیتی آنالوگ به جریان های ویدئویی IP دیجیتال تبدیل می کند. این به کاربران این امکان را می دهد، تا دوربین های آنالوگ موجود را در سیستم نظارت IP قرار دهند.

Wireless Network Camera

دوربین های بی سیم شبکه، قادر به اتصال بی سیم به شبکه هستند و امکان نصب انعطاف پذیر را تقریباً در هر مکانی فراهم می کنند. به طور کلی ، دوربین های IP بی سیم برای استفاده در مناطقی که نصب کابل امکان پذیر نیست و همچنین برای برنامه های نظارتی که دوربین به طور منظم جابجا می شود و مجدداً قرار می گیرد ، توصیه می شود.

WPA

WPA (Wi-Fi Protected Access) یک استاندارد رمزگذاری بی سیم است که نشانگر انطباق با پروتکل امنیتی است که توسط Wi-Fi Alliance برای امنیت شبکه های بی سیم ایجاد شده است.

Zoom

قابلیت بزرگنمایی در بسیاری از مدل های دوربین شبکه است. به کاربران اجازه می دهد جزئیات خاص و مناطق یک صحنه را بر اساس توانایی مقدار بزرگنمایی لنز دوربین مشاهده کرد. همچنین اغلب می توان آنها را از راه دور کنترل کرد.

Analog

سیگنالی که از طریق کابل از دوربین مداربسته به مانیتور یا دستگاه ضبط کننده انتقال پیدا کند.

AHD

مختصر شده عبارت Analog High Definition CCTV است و فناوریست که در دوربین های مگاپیکسلی استفاده شده و تصاویر با کیفیت مگاپیکسلی را ایجاد می کند.

Aspect Ratio

نسبت پهنا و عرض تصاویر به ارتفاع، که قطع تصویر را تعیین می کند.

Automatic Gain Control

قابلیتی برای افزایش و کاهش جریان تصاویر و کنترل آنها.

CIF

مخفف عبارت Common Intermediate Format است و یا رزولوشن استانداردی به اندازه های 352×288 پیکسل که در برخی از دوربین ها استفاده می شود.

D1

دی وان تصویری با تفکیک پذیری بالاست و میتواند تصاویر را در اندازه های ۷۲۰×۴۸۰ پیکسل نمایش دهد.

Depth of Field

بمعنای عمق میدان است و ناحیه ای بین نزدیکترین و دورترین شی بوده و در آن اشیا بصورت واضح قابل مشاهده است.

Hi-Z

ویژگی که می تواند سیگنال های ویدیویی را از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال دهد.

Interlaced Video

دو برابر کردن فریم البته با حفظ پهنای باند (ویژگی در دوربین های آنالوگ)

(Phase Alternating Line (PAL

سیستمی برای رمزگذاری رنگی در تلویزیون های آنالوگ.

Pixel

کوچکترین واحد در تصویر که در دوربین مدار بسته استفاده می شود.

TV Lines (TVL)

خط هایی عمودی در دوربین های آنالوگ و خطوط تاریک وروشن در دوربین. هر چه عدد TVL بیشتر باشد رزولوشن تصویر بالا خواهد بود.

Picture-in-Picture (PIP)

به معنای تصویر در تصویر. این ویژگی امکان ایجاد تعدادی تصویر کوچک در دور یک تصویر بزرگ را فراهم می کند.

Contrast

ایجاد توازن بین قسمت های تاریک و روشن تصویر بطوریکه عکس یا فیلم کاملا مشخص باشد

Dynamic Noise Reduction (DNR)

یکی از ویژگی های دوربین مدار بسته که نویز را در تصاویری که در نور کم هستند کاهش می دهد.

Ground Loop

خط هایی افقی که بر روی تصاویر دوربین مدار بسته افتاده و موجب اختلال در تصاویر می شود. علت آن میتواند نزدیک بودن کابل دوربین به کابل فشار قوی باشد.

Night Vision

ویژگی دید در شب که امکان مشاهده تصویر از دوربین ها را توسط IR LED فراهم می کند.

Starlight

دید در شب رنگی

Back Light Compensation (BLC)

ایجاد تعادل نور در تصاویر دوربین مدار بسته هنگامی که نور زیادی در پشت جسم وجود دارد.

Contrast

ایجاد توازن بین قسمت های تاریک و روشن تصویر بطوریکه عکس یا فیلم کاملا مشخص باشد

Light Emitting Diodes (LED)

وسیله ای نیمه رسانا برای نور است که در دوربین های نظارتی برای ارسال امواج مادون قرمز بکار گرفته می شود.
نور مرئی: نورهایی که چشم غیر مسلح میتواند آن را مشاهده کند.
نور سفید: ترکیبی از رنگ نورها که در نور مرئی موجود است.

Wide Dynamic Range (WDR)

تکنولوژی پردازش تصویر است که میتواند جزییات زیادی را در شرایط نوری مختلف از سایه شدید تا تابش مستقیم نور را فراهم می کند.

Auto White Balance

ویژگی در دوربین های مداربسته رنگی که بطور اتومات نور سفید را متعادل می کند.

Charge-Coupled Device (CCD)

حسگری که در دوربین مدار بسته حرفه ای قرار دارد و کارش پردازش سیگنال تصاویر به عنوان گیرنده دوربین می باشد.

Complementary Metai-Oxide Semiconductor (CMOS)

تکنولوژی برای ثبت تصاویر و جایگزینی برای سی سی دی است. محصولی ارزانتر از CCD که میزان توان مصرفی کمی دارد اما از معایب آنها نویز و عدم کیفیت تصاویر را میتوان نام برد.

Complementary Metai-Oxide Semiconductor (CMOS)

تکنولوژی برای ثبت تصاویر و جایگزینی برای سی سی دی است. محصولی ارزانتر از CCD که میزان توان مصرفی کمی دارد اما از معایب آنها نویز و عدم کیفیت تصاویر را میتوان نام برد.