مقایسه محصول

نحوه تبدیل DVR به NVR + آموزش

فهرست مطالب

در ابتدا، برای درک بهتر موضوع تفاوت دستگاه‌های NVR و DVR را شرح می‌دهیم و در ادامه، دلایل و نحوه تبدیل DVR بهNVR را بررسی می‌کنیم.

منظور از دستگاه DVR و NVR چیست؟

قبل از شرح مراحل تبدیل DVR به NVR، بهتر است کمی درباره انواع دستگاه‌های ضبط ویدئویی و کاربرد هرکدام از آن‌ها، صحبت کنیم. هنگامی‌که در حال تهیه تجهیزات سیسیتم نظارتی و امنیتی هستید، متوجه شده‌اید که دو نوع دستگاه ضبط کننده ویدئویی وجود دارند. هر دو عملکرد یکسانی دارند اما در نحوه پردازش و نوع دوربین‌های مورد استفاده، تفاوت دارند.

DVR یا دستگاه ضبط کننده ویدئویی دیجیتال ، به صورت دیجیتالی ویدئوی آنالوگ را کدگذاری و فشرده کرده و روی هارد دیسک ذخیره می‌کند. حرف D عمدتا به فناوری رمزگذاری و ذخیره سازی اشاره دارد. بنابراین، DVR معمولا در نزدیکی دوربین آنالوگ نصب میشود. DVRها را می‌توان از طریق کابل‌های کواکسیال، به دوربین‌های آنالوگ متصل کرد و دسترسی به آن‌ها را از راه دور امکان‌پذیر کرد. DVRها، قابلیت‌های پیشرفته‌ای، مانند قابلیت جستجوی رویدادها یا مرتب‌سازی بر اساس زمان و تاریخ را ارائه می‌دهند. DVRها را می‌توان طوری پیکربندی کرد که به محض پر شدن فضای ذخیره‌سازی، به طور خودکار جایگزین موارد ضبط شده قدیمی شود.

از طرفی، دستگاه NVR یا دستگاه ضبط کننده ویدئویی تحت شبکه، جریان ویدئویی کد شده و فشرده را از شبکه دریافت می‌کند و سپس آن را ذخیره و ارسال می‌کند. حرف N به شبکه اشاره دارد.

تفاوت DVR و NVR در چیست؟

  • تفاوت اصلی بین ضبط کننده ویدئویی شبکه (NVR) و ضبط کننده ویدیویی دیجیتال (DVR) در نحوه پردازش داده‌های خام ویدئویی است. دستگاه DVR ، فیلم‌های آنالوگ را به فرمت دیجیتال تبدیل می‌کند، در حالی که NVR معمولا فقط با فیلم دیجیتال کار می‌کند.
  • سیستم‌های DVR داده‌ها را در دستگاه ضبط، پردازش می‌کنند، در حالی‌که سیستم‌های NVR داده‌ها را قبل از انتقال به ضبط کننده، برای ذخیره و مشاهده از راه دور، در دوربین رمزگذاری و پردازش می‌کنند.
  • DVR از طریق کابل کواکسیال به سیستم دوربین مداربسته آنالوگ متصل می‌شود، در حالی‌که NVR از طریق اتصال اترنت یا WiFi (بی‌سیم) به سیستم دوربین IP متصل می‌شود. در اصل، هر دو دستگاه DVR و NVR فیلم‌ها را روی هارد دیسک ضبط می‌کنند. تفاوت آن‌ها در طراحی و پیاده‌سازی آن‌ها است.
  • از آنجاکه دستگاه‌های DVR و NVR داده‌های ویدئویی را به‌شکل متفاوتی مدیریت می‌کنند، به انواع مختلفی از دوربین‌ها نیاز دارند. اکثر NVRها با دوربین‌های IP استفاده می‌شوند در حالی که DVRها با دوربین‌های آنالوگ به‌کار گرفته می‌شوند.
  • توجه به این نکته ضروری است که یک سیستم مبتنی بر DVR یک سیستم امنیتی سیمی است‌، در حالی که سیستم‌های NVR می‌توانند یک سیستم سیمی یا بی‌سیم باشند. این‌که شما برای سیستم نظارتی خود باید از DVR استفاده کنید یا NVR، کاملا بستگی به این دارد که دوربین های شما از چه نوعی هستند، تحت شبکه یا آنالوگ؟ آیا نیاز یه دسترسی از راه دور دارید؟ سیستم کابلی شما به چه صورتی است؟ قصد دارید در آینده دوربین های خود را ارتقا دهید؟

XVR چیست؟

دستگاه ضبط ‌کننده XVR، اساسا یک DVR ترکیبی است. یعنی دستگاهی است که قادر است هم با دوربین‌های آنالوگ و هم با دوربین‌های تحت شبکه، کار کند. در این دستگاه‌ها، می‌توان XVR را به یک DVR معمولی، HDTVI DVR ، DVR ترکیبی یا حتی مستقیما به یک NVR تبدیل کرد.

هرچند که بهترین انتخاب برای دوربین‌های IP همان NVRها هستند، اما دستگاه‌های XVR، بعد جدیدی از ضبط کننده‌های ویدئویی را به ما نشان می‌دهند که در مواردی می‌توانند بسیار کاربردی باشند. DVR یا ضبط کننده ویدئو دیجیتال، دستگاهی است که برای ضبط و پردازش دوربین‌های امنیتی آنالوگ HD یا آنالوگ SD استفاده می‌شود.

دستگاه های XVR چه کاربردی دارند ؟

آن‌ها به دوربین‌های استاندارد یا دوربین‌های با کیفیت بالا عمدتا از طریق کابل کواکسیکال، متصل می‌شوند. برخی از DVRها فقط از یک فرمت، مانند AHD یا TVI پشتیبانی می‌کنند. در حالی‌که، ضبط کننده‌های ویدئویی XVR مانند Uniview NVR302-16Q می‌توانند از همه فرمت‌های رایج HD مانند TVI ، AHD ، CVI و CVBS پشتیبانی کنند. بنابراین، XVRها با اکثریت قریب به اتفاق دوربین‌ها صرف نظر از سازنده آن‌ها، سازگار هستند.

XVRها در مقایسه با DVRها، پیشرفت‌های مهمی برای دوربین‌های IP به شمار می‌روند. به عنوان مثال، در جایی که مدل‌های قبلی مانند DVR سری S3 داهوا فقط می‌توانستند با جایگزینی کانال‌های آنالوگ موجود از دوربین‌های IP استفاده کنند، فناوری جدید XVR اجازه می‌دهد تا دوربین‌های IP به عنوان کانال‌های اضافی، به دستگاه اضافه شوند. در صورت انتخاب این دستگاه‌ها، حتا می‌توانید همه کانال‌های کواکسیال BNC موجود را جایگزین دوربین‌های IP کنید.

بنابراین، برای استفاده همزمان از دوربین‌های IP و دوربین‌های آنالوگ می‌توانید از دستگاه‌های DVR ترکیبی یا XVRها استفاده کنید. این یک گزینه انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر است که در آینده مشکلات ناشی از ارتقای سیستم نظارتی را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دلایل تبدیل DVR به NVR

در تنظیمات این دستگاه‌ها با یک پیکربندی ساده، می‌توانید این امکان را فراهم کنید. تبدیل DVR به NVR، می‌تواند دو دلیل عمده داشته باشد:

دلیل اول:

دوربین‌های آنالوگ، همچنان در حال استفاده هستند و طرفداران خود را دارند. چراکه این دوربین ها ارزان‌تر هستند و به دلیل هزینه‌های کمتر نگه‌داری و عدم نیاز به پهنای باند، به‌صرفه‌تر هستند. اگر شما یک نصب کننده دوربین مداربسته هستید و مشتری شما از دوربین‌های آنالوگ قدیمی یا حتی دوربین‌های HD استفاده می‌کند، XVR بسیار کاربریی خواهد بود. زیرا گزینه‌های بیشتری را بدون نیاز به جایگزینی دستگاه‌های موجود ارائه می‌دهد.

در واقع با XVRها یا همان DVRهای ترکیبی، می‌توانید مطمئن باشید که سیستم شما برای توسعه در آینده و استفاده از انواع دوربین، مقیاس‌پذیر خواهد بود. ممکن است شما به دلایل مختلفی مانند مشکلات کابل‌کشی در نواحی دورتر، نیاز به دوربین‌های IP داشته باشید که در این صورت با پیکربندی‌های لازم، می‌توانید بدون صرف هزینه اضافی برای خرید NVR، نیاز خود را برطرف کنید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

دلیل دوم:

NVRها امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به DVRها دارند و در سیستم‌هایی که از دوربین‌های تحت شبکه استفاده شده است، بهترین گزینه برای ضبط ویدئو، NVRها هستند.با این حال، بزرگترین مزیتی که DVRها نسبت به NVRها دارند، همان‌طور که گفته شد، این است که قیمت پایین‌تری دارند و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

بنابراین، در سیستم‌هایی که از دوربین‌های تحت شبکه حرفه‌ای استفاده نشده است، می‌توان از DVRهایی که امکان پشتیبانی از دوربین‌های IP را دارند، با تبدیل DVR به NVR برای کاهش هزینه‌ها، استفاده کرد. اگر از مشتریان خود بخواهید یک NVR تهیه کنند، ممکن است برای آن‌ها ناخوشایند باشد زیرا NVRها گران‌تر هستند و هزینه‌های آن‌ها را افزایش می‌دهد.

به طور کلی، یک دستگاه XVR در مقایسه با NVR ارزان‌تر است و تقریباً با دستگاه DVR هم‌قیمت است. بنابراین، با استفاده از XVRها، برای نصب یک دوربین IP، کافی است یک دوربین خریداری کنید و آن را به XVR متصل کنید.

XVRها انعطاف‌پذیری زیادی را برای سیستم نظارتی شما فراهم می‌کنند. البته لازم است به این نکته نیز توجه کنید که در صورت استفاده از تعداد زیادی دوربین IP با رزولوشون بالا، سرعت و عملکرد دستگاه ممکن است کاهش یابد. بنابراین، تنها در صورتی‌که تعداد دوربین‌ها خیلی زیاد نیست، XVRها به‌صرفه‌تر از NVRها خواهند بود.

بنابراین، چه به دنبال ارتقا سیستم نظارتی و امنیتی خود باشید و چه تماما از دوربین‌های IP استفاده کنید، XVRها (با توجه به شرایط بالا) می‌توانند انتخابی مناسب برای سیستم نظارتی شما باشند و تاثیر قابل ‌توجهی در کاهش هزینه‌های شما داشته باشند.

مراحل تبدیل DVR به NVR

اکنون با استفاده از یک پیکربندی بسیار ساده، می‌توانید دستگاه DVR ترکیبی خود را به NVR تبدیل کنید. در واقع، با این روشی که به شما آموزش خواهیم داد دوربین‌ های IP را می توانید به دستگاه DVR ترکیبی خود اضافه کنید. با ما همراه باشید تا مراحل کار را شرح دهیم.

در ابتدا، توجه کنید که مراحل زیر، تبدیل DVR به NVR در دستگاه‌های هایک ویژن است. با توجه به برند دستگاه DVR، مراحل کار می‌تواند کمی متفاوت باشد، اما در اکثر برندها، مشابه ترتیب زیر است:

1. در صفحه اصلی راست کلیک‌ کرده و گزینه Menu را انتخاب کنید.

dvrtonvr 1 - نحوه تبدیل DVR به NVR + آموزش

https://www.ddcpersia.com/ مرحله اول تبدیل dvr به nvr

2. سپس، از بین گزینه های منو، گزینه Camera را انتخاب کنید.

dvrtonvr 2 - نحوه تبدیل DVR به NVR + آموزش

https://www.ddcpersia.com/ مرحله دوم تبدیل dvr به nvr

3. در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، امکان مدیریت دوربین‌های IP و HD/CVBS را خواهید داشت. همچنین در ستون سمت چپ، دوربین‌های سیستم خود را مشاهده می‌کنید. می‌توانید تنظیمات موردنظر خود را در این قسمت با زدن تیک گزینه‌ها انجام داده و سپس بر روی Apply کلیک کرده و Yes را انتخاب کنید. سپس، منتظر بمانید تا سیستم تنظیمات را اعمال کند.

در این مرحله، صفه اصلی، یعنی صفحه دوربین‌ها را مشاهده می کنید که بر اساس تنظیمات شما نمایش داده می‌شوند.در واقع، در این بخش، تعیین می‌کنید که علاوه بر دوربین‌ های آنالوگ، دستگاه از دوربین‌های IP نیز پشتیبانی کند یا به‌طور کلی تمام کانال‌های پشتیبانی شده توسط دستگاه را به دوربین‌های IP اختصاص دهید و تبدیل به دستگاه NVR کنید.

dvrtonvr 3 - نحوه تبدیل DVR به NVR + آموزش

https://www.ddcpersia.com/ مرحله دوم تبدیل dvr به nvr در دوربین هایک ویژن

در این مطلب آموزشی، ما در مورد XVR صحبت کردیم و توضیح دادیم که این دستگاه چیست و چگونه می‌توانیم همزمان با دوربین‌های آنالوگ، از دوربین‌های IP نیز در سیستم نظارتی خود استفاده کنیم.

ترکیب NVR و DVR، انعطاف‌پذیری بالایی ارائه می‌دهد و از نظر قیمت ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه است. به طور خلاصه، ضبط کننده‌های جدید XVR از بهترین و محبوب‌ترین راهکارهای موجود در بازار هستند.

اگر می‌خواهید یک دستگاه XVR تهیه کنید، توصیه می‌کنیم که حتما به سراغ یک برند معتبر بروید. برند هایک ویژن، از بهترین برندهای تولید تجهیزات سیستم های نظارت تصویری است که می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200