مقایسه محصول

قابلیت AWB یا Automatic White Balance (تعادل نور سفید) در دوربین مداربسته چیست؟

فهرست مطالب

احتمالاً در مورد تعادل رنگ سفید شنیده‌اید یا این تنظیمات را روی دوربین خود دارید، اما آیا واقعا می‌دانید که چگونه کار می‌کند؟ قابلیت تعادل رنگ سفید به نحوه تنظیم دوربین با توجه به دمای رنگ منبع نوری که صحنه را روشن می‌کند، اشاره دارد. قابلیت AWB در دوربین مداربسته، کنترل تعادل رنگ سفید یا Automatic White Balance در مدل‌های مختلفی اجرا می‌شود که از جمله آن‌ها تعادل رنگ سفید اتومات و تعادل رنگ دستی هستند.

با توجه به کارایی قابل توجه این قابلیت، لازم است که برای خرید دوربین مداربسته به این گزینه نیز دقت داشته و بهتر است که دوربینی خریداری کنید که به این قابلیت مجهز باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم AWB یا قابلیت تعادل نور سفید چیست و چطور در دوربین‌های مداربسته عمل می‌کند.

قابلیت AWB در دوربین مداربسته چیست؟

تعادل رنگ سفید چیست؟ قابلیت AWB در دوربین مداربسته، یکی از بهترین قابلیت‌های دوربین‌های مداربسته حرفه‌ای محسوب می‌شود. تعادل رنگ سفید یکی از معروف‌ترین عملکردهای دوربین‌های مداربسته است. این قابلیت به معنای فرآیند تنظیم دمای رنگ ویدیوی شما به گونه‌ای است که با آنچه چشمان ما می‌بیند مطابقت داشته باشد. به عبارتی دیگر به این شکل اشیاء و به طور کلی منظره‌ای که در مقابل لنز دوربین مداربسته قرار دارد، درست همان طور که باید به چشم آمده و رنگ‌ها به درستی و در جای خود قرار دارند.

قابلیت تعادل رنگ سفید در دوربین‌های مداربسته؛ باعث می‌شود تا نواحی از منبع تصویر که رنگ سفید دارند، در تصویر نیز سفید به چشم آمده و رنگ‌های به اشتباه آبی، نارنجی یا سبز ناخوشایند در دوربین‌های بدون این قابلیت، دیده نشوند. دوربین‌های امنیتی با تعادل سفید خودکار (AWB) به‌طور خودکار تنظیمات رنگ را برای دستیابی به کیفیت ثابت در نواحی سفید و سایر رنگ‌های تصویر تنظیم می‌کنند.

به جای نظارت مستمر یک صحنه برای تغییر رنگ، یک بار رنگ سفید را در یک صحنه تشخیص می‌دهد، این مقدار را ذخیره کرده و از آن برای تعیین رنگ صحنه استفاده می‌کند. این حالت برای صحنه‌هایی که نور زیاد در آن‌ها تغییر نمی‌کند، مناسب است.

102 - قابلیت AWB یا Automatic White Balance (تعادل نور سفید) در دوربین مداربسته چیست؟

مزایای وجود قابلیت AWB در دوربین مداربسته

به طور معمول چشمان ما شرایط نوری متفاوت را تشخیص داده و تمایز بین رنگ سفید و دیگر رنگ‌ها را درک می‌کند. یک دوربین مداربسته باید نقطه مرجعی را پیدا کند که نمایانگر رنگ سفید باشد. سپس بر اساس آن نقطه مرجع سفید، تنظیماتی را برای تمام رنگ‌های دیگر انجام می‌دهد. بنابراین اگر دوربین بداند که دیواری به عنوان مثال قرار است سفید باشد، سپس تمام رنگ‌های دیگر را در صحنه تنظیم می‌کند.

در صورتی که دوربین به قابلیت Automatic White Balance مجهز نباشد، در تشخیص رنگ سفید و تنظیم دیگر رنگ‌ها مطابق با آن، ممکن است دچار مشکل شود و این باعث خواهد شد تا تصویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته به اندازه کافی وضوح در رنگ‌ها نداشته باشد.

تعادل رنگ سفید اتوماتیک

در دوربین هایی که قابلیت AWB اتوماتیک دارند، تشخیص رنگ سفید و تطابق و تنظیم دیگر رنگ‌ها با آن، به صورت خودکار انجام شده و بسته به صحنه مقابل دوربین، تغییر خواهد کرد.

تعادل رنگ سفید دستی

تعادل رنگ سفید دستی به کاربر اجازه می‌دهد تا میزان افزایش قرمز و سفید تصویر تولید شده را تنظیم کند. افزایش رنگ قرمز باعث “گرمتر” شدن تصویر و افزایش رنگ آبی باعث “خنک شدن” تصویر خواهد شد.

نکته: بدیهی است که در اکثر مواقع قیمت دوربین مداربسته دارای قابلیت تعادل رنگ سفید، تا حدودی بیشتر از دوربین‌های مداربسته ‌ای است که از این ویژگی بهره‌ای نبرده‌اند.

105 - قابلیت AWB یا Automatic White Balance (تعادل نور سفید) در دوربین مداربسته چیست؟

فناوری تعادل رنگ سفید چه تاثیری در عکاسی دارد؟

برای درک بهتر قابلیت AWB در دوربین مداربسته  یا فناوری تعادل رنگ سفید، لازم است که درکی عمیق تر از نحوه تعامل نور با اشیاء داشته باشید.

پیش از هر چیزی باید بگوییم که هدف در این قابلیت یافتن تعادل بین رنگ‌های گرم و سرد در تصویر است. تراز سفیدی تفاوت دمای رنگ را با درجه کلوین (واحد پایه دما در واحدهای سیستم بین المللی اندازه گیری) اندازه گیری می‌کند. سردترین نقطه صفر مطلق یا 0K است، نقطه‌ای که حتی اتم‌ها از حرکت باز می‌ایستند.

شاید در اینجا بپرسید که انرژی مولکولی چه ارتباطی با عکاسی دارد. در واقع در اندازه گیری تعادل رنگ سفید، از همین اصول استفاده می‌شود. دمای رنگی که ما برای دوربین‌ها استفاده می‌کنیم بر این اصل استوار است که اشیاء خاصی نور را در فرکانس‌های خاصی ساطع می‌کنند که می‌تواند در مقیاس دما اندازه‌گیری شود. برای مثال، فتوسفر خورشید دارای دمای مؤثر 5778 کلوین است، بنابراین دمای رنگ نور روز در حدود این عدد است. دمای کمتر از 4000 کلوین بیشتر مایل به قرمز است، در حالی که دمای نزدیک به 6000 کلوین و بالاتر بسیار آبی است.

مغز ما برای تطبیق با تغییر مقادیر نور بسیار سریع عمل می‌کند. به عنوان مثال، هنگام قرار دادن تلفن همراه در حالت شب یا بیرون رفتن در یک روز آفتابی روشن، به این فکر کنید که چشمان شما چطور با شرایط نوری جدید تنظیم می‌شوند. دوربین‌های مداربسته به کمک بیشتری نیاز دارند و اینجا، جایی است که تنظیمات تراز سفیدی وارد می‌شود و به کار می‌آید.

در حقیقت در صورتی که چنین قابلیتی در دوربین مداربسته وجود نداشته باشد، نمی‌توان مطمئن بود که رنگ بندی تصاویر درست منطبق با واقعیت آن‌ها بوده و به طور خاص بخش‌های روشن‌تر با نورهای مصنوعی آزاردهنده در تصویر دیده خواهند شد.

کلام آخر

با این حساب می توان گفت که قابلیت AWB در دوربین مداربسته یا تنظیم تعادل رنگ سفید، بهترین کارایی در ارائه تصاویر با رنگ بندی کاملا منظم و طبیعی را دارند. از این روی برای شرایطی که نیاز به دریافت تصاویر دقیق با رنگ مناسب و مطابق با هویت اصلی اشیا را دارید، حتما باید از دوربین های مداربسته با این قابلیت استفاده کنید. شما چه تجربه ای در خصوص دوربین های مداربسته و نحوه ارائه تصاویر و ترکیب رنگ های وابسته به آن ها دارید؟

منبع : https://photographylife.com/definition/white-balance

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200