مراکز خرید یکی از رایج ترین مناطقی هستند که از سیستم های نظارت تصویری استفاده می کنند ، هر روز صد ها و شاید هزارن نفر  به این مراکز رفت و آمد می کنند از این رو لزوم استفاده از بروز ترین سیستم های مدار بسته همواره مورد توجه مسئولان امنیتی مراکز خرید می باشد .
از سوی دیگر دوربین های مدار بسته با سرعت چشمگیری در حال توسعه و هوشمند تر شدن هستند ، یکی از آخرین فناوری هایی که بر روی سیستم های مدار بسته با موفقیت به اجرا در آمده است ،
استفاده این دوربین ها از الگوریتم های هوش مصنوعی است
که در این مقاله در این خصوص بیشتر توضیح می دهیم .

یکی از مهمترین اهداف استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی یا Deep Learning در محصولات مدار بسته هایک ویژن ،
تشخیص چهره افراد با درصد خطای بسیار پایین ( نزدیک به صفر است )

در این حالت تصویر فرد توسط هوش مصنوعی خود کنترل کننده دوربین تشخیص و ثبت می شود . به علاوه محصولات هایک ویژن که از الگوریتم های هوش مصنوعی پشتیبانی می کنند ، بسیاری از آلارم های اشتباه که در دوربین های معمولی تر وجود دارند ( مانند حرکت برگ درختان ، سایه اجسام متحرک و … ) را فیلتر می کنند .

lazy - هوش مصنوعی در مراکز خرید چگونه استفاده می شود ؟
هوش مصنوعی در مراکز خرید چگونه استفاده می شود ؟
 
دوربین متحرک مجهز به الگوریتم های هوش مصنوعی

دوربین های مدار بسته ی هوشمند جدید از الگوریتم های مخصوص هوش مصنوعی
یا AI جهت تشخیص و آنالیز تصویر با اهداف مختلف استفاده می کنند . استفاده از الگوریتم های خود تصمیم گیرنده هوش مصنوعی – AI باعث می شود که ضریب اشتباهات دوربین به طرز چشمگیری کاهش یابد .
به عنوان مثال تعداد اهدافی که یک دوربین معمولی در حالت تشخیص حرکت – Motion Detection تشخیص می دهد نسبت به زمانی که از دوربین مجهز به هوش مصنوعی استفاده می کنیم با خطای بسیار بیشتری همراه می باشد .

دوربین های گردان با قدرت زوم بالا در مرکز خرید ها قادرند تا کوچکترین موارد مشکوک را تشخیص دهند به علاوه کاربر می تواند با زوم و تعقیب فرد یا افراد مشکوک ، هر موردی را شناسایی نماید .
این کار می تواند بصورت اتوماتیک یا دستی توسط اپراتور انجام شود . امروزه با استفاده از دوربین های مدار بسته سری هوش مصنوعی ،
کاربران می توانند علاوه بر تشخیص چهره  افراد یا پلاک خودرو ها ، حتی حالت های روحی افراد را نیز شناسایی کنند ،
شادی ، خشم ف عصبانیت ، استرس ، غم و مواردی شبیه به این توسط دوربین هوش مصنوعی هایک ویژن قابل تشخیص است .

تشخیص شلوغی و صف توسط دوربین های سری هوش مصنوعی دوربین های مدار بسته مجهز به هوش مصنوعی قابلیت های مختلفی دارند که با توجه به نیازشان می توان از آنها در مراکز خرید استفاده کرد ، یکی از این ویژگی ها ، قابلیت تشخیص صف دوربین هوش مصنوعی است .
در این حالت مدیران در مراکز خرید می توانند بصورت اتوماتیک و تنها توسط دوربین از تشکیل صف های طولانی در پشت باجه های فروش یا قسمت صندوق فروشگاه ها باخبر شده و با اقدام به موقع مانند اضافه کردن تعداد صندوق های بیشتر ، از منتظر ماندن مشتریانشان جلوگیری کنند . این موضوع می توان سطح رضایت مشتریان را افزایش داده و میزان فروش این فروشگاه ها را بیشتر کند . 

برخی از مهمترین ویژگی های کلیدی محصولات سری درک عمیق هایک ویژن – Deep Learning Hikvision

  • قابلیت شناسایی و تشخیص چهره افراد

  • فیلتر کردن آلارم های اشتباه

  • امکان شمردن افراد با دقت بسیار بالا

  • آنالیز ، تشخیص و ثبت داده های مهم وسایل نقلیه مانند پلاک ، برند ، رنگ و …

محصولات هوش مصنوعی هایک ویژن تحت نام Deep Learning شناخته می شوند در این میان دوربین های هوش مصنوعی با عنوان سری Deep Inview و تجهیزات ضبط آن تحت عنوان سری Deep Inmind نامیده می شوند.

منبع : سایت هایک ویژن