مقایسه محصول

رک دیاگرام چیست ؟ و مزایای ساختن آن

فهرست مطالب

این مقاله در آبان 1400 بروزرسانی شده است .

قبل از اینکه به توضیح رک دیاگرام بپردازیم باید آن را از منظر کلی در یک کسب و کار بررسی کنیم. هر کسب و کاری فارغ از اینکه چه ابعادی دارد، می‌خواهد ساختارمندانه و سازماندهی شده به فعالیت بپردازد؛ این موضوع یک نوع مهارت است که هر کسب و کاری به دنبال آن نمی‌رود. این مهارت‌ گاهی اوقات به صاحبان آن کسب و کار بر می‌گردد و در بسیاری از موارد نیز سایر کارمندان هستند که باید این مهارت را داشته باشند. چیزهایی مانند تجهیزات یک نرم افزار باید در یک راه و روش منظم و مرتبی نگهداری شود. این موضوع باعث می‌شود که استفاده و کارایی آن‌ها ساده شود و در وقت نیز صرفه جویی قابل توجهی صورت گیرد.

معمولا، اشیای مختلف در یک فضای کاری در قفسه‌ها یا کمدهای مختلف قرار می‌گیرند. طوری که این وسایل در این قفسه‌ها قرار می‌گیرند به دلخواه شما می‌تواند تغییر کند و متفاوت باشد. پس در ابتدا باید طوری چینش این اشیا را انجام داد که تمامی منافع آن سیستم کاری شما تامین شود. بیایید در ادامه درباره نوعی از این سازماندهی صحبت کنیم.

رک دیاگرام چیست؟

تعریف رک دیاگرام دقیقا در اسم آن موجود است. به این معنا که دیاگرامی که چیدمان رک را نمایش می‌دهد. اما منظور از این رک، قفسه و کمدهای خانگی یا دفاتر اداری مختلف نیست، بلکه منظور رک سرور است که در آن تجهیزات مختلف شبکه مانند سرور، مودم، روتر و … را نگهداری می‌کنند. نحوه چینش تجهیزات، جزییات ابتدایی آن‌ها و تعداد تمامی تجهیزات؛ مواردی است که در کشیدن رک دیاگرام باید در نظر گرفت. این موارد است که باعث می‌شود دیاگرام اهمیت بالایی پیدا کند.

وقتی کسی می‌خواهد رک سرور را از مکان اصلی‌اش به جای دیگری انتقال دهد، تازه ارزش رک دیاگرام مشخص می‌شود. چون دیاگرام با دقت و جزییات بالایی کشیده می‌شود. بنابراین وقتی به دنبال مکان و فضای جدید هستید بسیار کمک حال شما خواهند بود. در ادامه به نکات مفیدی درباره رسم دیاگرام اشاره می‌کنیم.

ساختن رک دیاگرام

در وهله اول برای ساختن رک دیاگرام نیاز به فردی است که از حداقل المان‌هایی که می‌تواند در رک سرور جای بگیرد، آگاهی کاملی داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که بتواند آن تجهیزات را نامگذاری کرده و به درستی و با دقت از آن‌ها نام ببرد. برای ساختن دیاگرام دو راه پیش رو وجود دارد؛ یکی استفاده از نرم افزارهای مختلف و دیگری همان روش سنتی. مشخصا روش سنتی همان استفاده از مداد و کاغذ است.

روند ساختن دیاگرام بسیار ساده است. در ابتدا باید ابعاد دقیق و جزئی رک را که قرار است تجهیزات مختلف در آن نصب شود، مشخص نمود. سپس نوبت ایجاد دیاگرام تجهیزاتی که قرار است در داخل رک نصب شوند، آن هم از نمای روبرو یا نمای جانبی یا از هر دو نما می‌باشد. معمولا یک یا دو نوع جعبه برای نمایش مقیاس تجهیزات کشیده می‌شود.

در قدم دوم، باید لیستی از تجهیزاتی که قرار است در رک سرور نصب شود، تهیه شود. این لیست باید شبیه همان فرم و ترتیبی باشد که قرار است به صورت فیزیکی نیز این تجهیزات در داخل رک نصب شوند. این موضوع باعث می‌شود روند ایجاد آن رک دیاگرام در نرم افزار یا بر روی کاغذ بسیار ساده شود.

در قدم سوم، نیاز است که سمبل‌هایی که نشان دهنده المان‌های مختلفی که قرار است در داخل رک نصب شوند، شناخته شوند. برای این کار می‌توان از اینترنت لیست سمبل‌هایی که برای نمایش تجهیزات مختلف به کار می‌رود را دانلود و استفاده نمود. اگر از متخصصی که قرار است به طور فیزیکی آن تجهیزات را نصب کند در انتخاب و استفاده از این سمبل‌ها کمک گرفته شود، کار بسیار ساده تر نیز خواهد شد.

قدم بعدی، قرار دادن این المان‌ها در رک به ترتیب همان لیستی که از قبل تهیه شده است، می‌باشد. وقتی که زاویه جانبی و روبرویی رک ایجاد شد، سپس باید سراغ نامگذاری هر کدام از تجهیزات رفت. ممکن است کسی که در نهایت از این دیاگرام استفاده می‌کند از این سمبل‌ها آگاهی نداشته باشد. پس بهتر است به نام‌های آن‌ها نیز هر چند کوتاه اشاره شود تا به آن فرد درباره آن تجهیزات ایده داده شود.

ایجاد رک دیاگرام با استفاده از نرم افزار حتی بسیار ساده تر نیز می‌باشد، چون تمام روند به صورت Drag & Drop انجام می‌گیرد. باکس اصلی رک نیز در نرم افزار در همان ابتدا که شما ابعاد را وارد می‌کنید، مشخص می‌شود. نامگذاری نیز بعد از آن می‌تواند انجام بگیرد. ایجاد دیاگرام بوسیله نرم افزار به همین سادگی است.

مزایای رک دیاگرام

  • بهترین ابزار سازماندهی: این بهترین ابزار سازماندهی بودن زمانی مشخص می‌شود که شما قصد جابجایی یا بازچینی دیتاسنتر خود را دارید. این کار باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شما می‌شود و از صرف هزینه اضافی برای کابل کشی و … نیز جلوگیری می‌کند.
  • به مدیران شبکه کمک می‌کند: به این ترتیب که به آن‌ها در فهم میزان نیازی که به کابل دارند، نیازی که به تجهیزات خنک سازی دارند و یا هر نیاز به دستگاه دیگری که همزمان قرار است با آن تجهیزات در داخل رک سرور نصب شود؛ کمک می‌کند.

به طراحان آن دیتاسنتر زمانیکه می‌خواهند تغییراتی بدهند نیز کمک می‌کند. به این ترتیب که می‌توانند از رک استفاده‌های متفاوتی داشته باشند. ­­­­­اما قبل از آن باید بدانند طرح اصلی نگهداری تجهیزات در ان‌ها چگونه بوده است.

  • استفاده بهینه از فضا: از آنجایی که ممکن است حجم کابل کشی بالایی وجود داشته باشد، مدیریت فضا می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. اما وقتی که از رک استفاده می‌کنیم، می‌توانیم از فضا بهترین استفاده را ببریم. این موضوع در رک دیاگرام نیز بازتاب پیدا می‌کند.
  • توجه به تهویه و دما: وقتی کسی که دیاگرام را ایجاد می‌کند به تجهیزات خنک سازی نیز توجه کرده باشد، به سادگی می‌توان مشکلات دمایی و تهویه را حل نمود. این موضوع وقتی که تعداد تجهیزات بسیار بالاست، حیاتی خواهد شد.

در انتها باید به این موضوع اشاره نمود که برای رسم رک دیاگرام به وسیله نرم افزار می‌توان از نرم افزار Microsoft Visio استفاده نمود. استفاده از این نرم افزار ساده است، فقط کافی است پس از نصب، آن را باز کنید و در منوی File بر روی گزینه New کلیک کرده و از قسمت Network گزینه Diagram Rack را انتخاب نمایید و شروع به ایجاد دیاگرام کنید.

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
02154871200