مقایسه محصول

تفاوت پچ پنل و سوئیچ در چیست ؟

فهرست مطالب

تفاوت پچ پنل و سوئیچ در چیست ؟

برای اطلاع از تفاوت پچ پنل و سوئیچ باید بدانیم که در ستاپ‌های شبکه، مشاهده می‌کنیم که همه‌چیز به یک سوئیچ متصل شده است اما قبل از آن، کابل‌های فیبری نیز به یک منبع دیگر متصل می‌شوند- پچ پنل. بنابراین یک پرسش است که سردرگم‌کننده است

پچ پنل در مقابل سوئیچ: تفاوتشان چیست و کارکردهای مهم آنها چیست؟

پچ پنل چیست؟

پچ پنل (پچ پنلِ فیبر نوری) یک واحد ترمینالی از پورت‌های شبکه است که در کنارهم متمرکز شده‌اند. از یک راه‌حلمدیریت کابل به منظور سازماندهی کابل‌های فیبر و مرتب نگه داشتن سیم‌ها در یک قفسه‌ی سیم‌کِشی تمیز استفادهمی‌شود. در مراکز دیتا، انبوهی از سیم‌های پراکنده و آشفته وجود دارند که فرایند انجام کار را کند می‌کنند، بنابراینوجود یک پچپنل اجتناب‌ ناپذیر و مفید واقع می‌شود. پچپنل فقط به درد مدیریت نمی‌خورد بلکه ترمینال‌هایی را نیزفراهم می‌سازد. در کنار پچپنل فیبر نور، سایر لوازم مدیریت کابل نظیر بست‌های کابل و برچسب‌های کابل نیز بکارمی‌روند تا کابل‌کِشی تمیز و آسانی انجام شود.

سوئیچ چیست؟

سوئیچ که معمولاً از آن به سوئیچ شبکه یاد می‌‎شود، وسیله‌ای در مرکز دیتا است که تمام ابزارها را به هم متصل می‌سازد (نظیر پی‌سی‌ها و سرورها) تا به یک ارتباطات و تسهیم دیتا بین ابزارهای مختلف شبکه دست یابند. سوئیچ، دیتای ورودی از پورت‌های ورودی چندگانه را به پورت‌ خروجی خاصی هدایت می‌کند تا دیتا را به مقصدش تحویل دهد. در لَن یا وَن اترنت، سوئیچ شبکه‌ی مدرن معمولاً مشخص می‌کند که کدام پورت خروجی قرار است توسط آدرس شبکه استفاده شود.

نقش در مرکز دیتا

با مقایسه پچ پنل و سوئیچ، می‌توان به نتیجه زیر رسید. پچ پنل چیزی نیست جز یک ابزار ضروری مدیریت کابل که در سهولت عملکرد انتقال دیتا، تاثیری ندارد. اما یک سوئیچ، یک منبع کاربردی بدون جایگزی در ستاپ‌های شبکه است.

چرا پچ پنل را معمولاً در نصب شبکه برپا می‌کنند؟

همانطور که قبلاً گفتیم، پچ پنل هیچ تاثیری در فرایند انتقال دیتا ندارد. آیا می‌توان آنرا در کابل‌کِشی فیبر نوری کنار گذاشت؟ یا می‌توان کابل‌ها را مستقیماً به سوئیچ وصل کرد؟ پاسخ مثبت است، اما در صورتی که فقط تعداد معدودی کابل وجود داشته باشد. اما پچپنل اترنت در مرکاز دیتایی که در آنها دراپ‌های اترنت زیادی وجود دارد، یک ضرورت است. شکی نیست که نمی‌خواهید وضع تجهیزات و شبکه‌تان آشفته و درهم باشد. یک پچ پنل امکان مدیریت طبقه‌بندی، حفظ و نگهداری، تعمیر، نصب و آپگرید آسان را فراهم می‌سازد.

نتیجه

این مقاله مقدمه‌ای کوتاه در مورد پچ پنل و سوئیچ بود و سپس به بررسی تفاوت‌های بین آنها پرداخته است. پچ پنل و سوئیچ: تفاوتشان چیست و چرا یک پچ پنل بطور معمول در محل نصب شبکه قرار می‌گیرد در حالی که یک سوئیچ قبلاً نصب شده است؟ اکنون می‌توانید به این پرسش‌ها پاسخ دهید؟ بطور خلاصه، پچ پنل یک ابزار ضروری مدیریت کابل است در حالی که سوئیچ شبکه یک منبع کاربردی مهم در مرکز دیتا است. هر دوی این تجهیزات، نقشی مهم در جایگاه مربوطه‌شان ایفا می‌کنند.

منبع : سایت اکوئیپ

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.